نکسترو
پژوهشگران در یك تحقیق جدید بررسی كردند؛

راهی برای رهایی تکواندوکاران از لطمه عضلانی اسکلتی

راهی برای رهایی تکواندوکاران از لطمه عضلانی اسکلتی

نکسترو: نکسترو: پژوهشگران در یک تحقیق جدید که با محوریت ورزشکاران تکواندوکار انجام داده اند، به اثرات مفید غوطه وری در آب سرد برای بازگشت به حالت اولیه بعد از ورزش سنگین و کمک آن به رهایی از لطمه های عضلانی اسکلتی اشاره کرده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، هدف اصلی ورزشکاران و مربیان رسیدن به اوج عملکرد ورزشی است. اجرای بهینه و مطلوب مهارت های ورزشی، حاصل تعامل پیچیده عوامل فیزیولوژیک، ژنتیک، زیست حرکتی، آنتروپومتریک و در نهایت انتخاب یک روش مطلوب جهت بازگشت به حالت اولیه است. ورزش تکواندو، یک هنر رزمی کره ای و یکی از رشته های ورزشی المپیکی است که همانند سایر ورزش ها نیازمند اصول صحیح بازگشت به حالت اولیه برای کاهش لطمه ها و کسب عملکرد بهینه است.
بگفته متخصصان علوم تربیت بدنی، یکی از مهم ترین دغدغه های مربیان و ورزشکاران تکواندو، محدود بودن فاصله بین فعالیت ها و رقابت های ورزشی برای بازگشت به حالت اولیه فیزیولوژیک و وضعیت قبل از فعالیت در روز یا روزهای متوالی رقابت است. این امر فشارهای زیادی را بر سیستم عضلانی اسکلتی ورزشکاران تحمیل می کند که در نهایت به افت عملکرد آنها منجر می شود. از طرف دیگر شیوه مبارزه در این ورزش آزاد بوده و ورزشکاران برای ضربه زدن و دفاع در مقابل حریف از دست و پای خود استفاده می نمایند و همین طور ضربه به سر و صورت آزاد است، پس احتمال لطمه در این رشته ورزشی بالا است و بایستی تمرینات بازگشت به حالت اولیه در آن به درستی دنبال شوند.
در ارتباط با این موضوع، یک مطالعه تحقیقاتی توسط پژوهشگرانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، دانشگاه بروجرد و دانشگاه آزاد این شهر انجام شده است که در آن تأثیرات بازگشت به حالت اولیه بوسیله غوطه وری در آب سرد در تکواندوکاران بررسی شده است.
در این مطالعه ۲۱ نفر از تکواندوکاران شهر قزوین در رده سنی ۱۷ تا ۱۹ سال با سابقه تمرینی ۶ تا ۸ سال مشارکت داشته اند. این افراد به سبک مسابقات المپیک در طبقه بندی وزنی خود قرار گرفتند و مسابقه شبیه سازی شده ای را اجرا کردند. برای این ورزشکاران، غوطه وری در آب بصورت غوطه وری موضعی پاها در آب سرد با دمای ۱۱ درجه سانتی گراد و به مدت ۱۱ دقیقه انجام شد تا تأثیر آن بر فاکتورهای لطمه عضلانی ارزیابی شود.
برمبنای نتایجی که از این تحقیق به دست آمده است، غوطه وری در آب سرد نسبت به بازگشت به حالت اولیه غیرفعال بعد از چند مسابقه متوالی تکواندو، دارای اثربخشی بیشتری است و نتایج مفیدی را برای ورزشکار در بر دارد.
در این خصوص، مسعود میر معزی، پژوهشگر گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و همکارانش در این پژوهش می گویند: «بررسی های ما نشان می دهند میانگین فاکتورهای کراتین کیناز، لاکتات دهیدروژناز، آسپارتات آمینوترانسفراز و آلانین آمینو ترانسفراز که همگی از فاکتورهای مهم مربوط به لطمه عضلانی هستند، در گروه غوطه وری در آب سرد بطور مدلول دار و قابل توجهی کمتر از گروه کنترل بود».
آنها می افزایند: «به نظر می رسد می توان برای به حداقل رساندن دوره لطمه و کوفتگی عضلانی و همین طور برای داشتن بازگشت به حالت اولیه بهتر در زمان های کم، از غوطه وری در آب سرد استفاده کرد».
در این پژوهش اشاره شده که مربیان تلاش می کنند به شیوه های مختلف، طول دوره بازگشت به حالت اولیه را کاهش داده تا ورزشکار با دستیابی مجدد و عملکرد بهینه و درحالی که به سرعت برای رقابت بعدی مهیا می شود، احتمال لطمه عضلانی اسکلتی را نیز کم کند. روش ارائه شده در این پژوهش یعنی روش استفاده از غوطه وری در آب سرد دارای چنین مزایایی شناخته شده است.
در این تحقیق همین طور پیشنهاد شده که در تحقیقات غوطه وری در آب سرد، به شاخص قدرت نیز توجه گردد و ضمناً برای بهره برداری بیش از مزایای روش های درمانی این چنین که کم هزینه بوده و به کمترین تجهیزات برای بازگشت به حالت اولیه نیاز دارند، تحقیقات بیشتری صورت گیرد.
از یافته های این مطالعه، مقاله ای علمی پژوهشی به رشته تحریر درآمده که در فصل نامه «ارتقای ایمنی و پیش گیری از مصدومیت ها» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انتشار یافته است.
منبع:

1401/07/27
08:54:57
5.0 / 5
588
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد