نکسترو
پژوهشگران كشف كردند؛

راهی برای کاهش دمای قطب با تزریق ذرات معلق در استراتوسفر

راهی برای کاهش دمای قطب با تزریق ذرات معلق در استراتوسفر

نکسترو: یافته های پژوهش تعدادی از محققان نشان میدهد با وجود تشدید روند گرم شدن قطب جنوب و شمال، کاستن از دمای این مناطق با افشاندن ذرات معلق در هوا در عرض های بالا مانند استراتوسفر می تواند از دمای این مناطق بکاهد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی «فیز»، قطب های زمین چندین برابر سریع تر از بقیه مناطق درحال گرم شدن هستند و همین مورد موج های گرمایی شدید را پدید آورده که اوایل سال جاری میلادی در دو قطب شمال و جنوب گزارش شد.
با وجود این، دانشمندان برنامه ای احتمالی برای آینده طراحی نموده اند که جت های جنگنده سریع می توانند ذرات میکروسکوپی معلق در هوا را در عرض های ۶۰ درجه ای شمال و جنوب زمین بصورت افشانه ای پخش کنند. در صورتیکه این ذرات در ارتفاع ۴۳ هزار فوتی (۱۳۱ هزار متری) پراکنده شوند، به تدریج به سمت قطب حرکت کرده و سبب سایه در سطح زیرین می شوند.
ویک اسمیت محقق ارشد این مطالعه که گزارش کاملی از آن در نشریه ارتباطات و تحقیقات زیست محیطی انتشار یافته در این مورد می گوید: نگرانی و حساسیت زیادی جهت استفاده از ذرات هواپخش بمنظور خنک کردن زمین وجود دارد، اما اگر معادله هزینه فایده این روند برای منطقه ای مفید باشد، اساسا آن منطقه قطب خواهند بود.
افشاندن ذرات در ایام طولانی تابستان و بهار به وقت محلی باید صورت گیرد، یک ناوگان مشخص جت های جنگنده می توانند در هر دو نیمکره یعنی قطب های شمال و جنوب این ماموریت را انجام دهند و با تغییر هر فصل به نیمکره دیگر بروند.هواپیماهای سوخت رسان هوایی نظامی پیشین مانند بوئینگ کی. سی ۱۳۵ یا هواپیمای ایرباس ای۳۳۰ ام آرتی ت، قابلیت ذخیره سازی ذرات هواپخش را به اندازه کافی در عرض های مورد نیاز را ندارند؛ اما سوخت رسان های جدیدتر در عرض های مرتفع کارآمدتر خواهند بود.
ناوگانی متشکل از ۱۲۵ فروند از این سوخت رسان ها می توانند ذخیره ای کافی از این ذرات را برای خنک کردن مدار۶۰ درجه شمالی (دایره ای از عرض جغرافیایی که در ۶۰ درجه شمالی خط استوا قرار دارد) به اندازه دو درجه سانتیگراد هر سال حمل و پخش کنند؛ این میزان کاهش دما دمای قطب های شمال و جنوب را به دمای قبل از پیش از زمان صنعتی شدن می رساند.
هزینه این اقدام سالانه حدود ۱۱ میلیارد دلار خواهد بود که کمتر از یک سوم اقدامات برای خنک کردن کل سیاره زمین به همان اندازه دو درجه سانتیگراد و بسیار کمتر از صفر کردن گازهای گلخانه ای است.
اسمیت می گوید: با آنکه روش مورد اشاره می تواند نقطه عطفی برای جلوگیری از روند سریع گرم شدن جهان باشد، تزریق ذرات هواپخش در استراتوسفر فقط می تواند تعدادی از علایم تغییر اقلیم را کم کند و درمان کلی این درد نیست.منبع:

1401/06/28
11:48:23
5.0 / 5
460
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد