نکسترو

کشف سموم خطرناک در اسباب بازی های پلاستیکی قدیمی

کشف سموم خطرناک در اسباب بازی های پلاستیکی قدیمی

نکسترو: پژوهشگران با آزمایش روی اسباب بازی های پلاستیکی قدیمی دریافتند 84 درصد این وسایل حاوی سمومی است که احیانا در پروسه رشد و توانایی های تولیدمثل کودکان اختلال به وجود می آورد. این سموم در آینده، مانعی برای اقتصاد دَوَرانی نیز به شمار می روند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری فیز (phys)، استفاده از وسایل و سپس دورانداختن آنها، هدردادن و تخلیه منابع محدود زمین است. در سال ۲۰۲۱، پارلمان اروپا، برنامه اقدام اقتصاد دورانی (Circular Economy Action Plan) را تصویب کرد. اقتصاد دَوَرانی یا چرخشی به مفهوم کاهش ضایعات به پایین ترین میزان است و بر استفاده مجدد، تعمیر و بازیافت محصولات و مواد تمرکز دارد. اما پرسش این است که آیا استفاده مجدد از همه محصولات صحیح است؟
پژوهشگران دانشگاه گوتنبرگ در سوئد، بتازگی مقاله ای را در مجله پیشرفت های مواد خطرناک (Hazardous Materials Advances) منتشر نموده اند که نشان میدهد اسباب بازی های قدیمی و وسایل پوشیدنی ممکنست حاوی مواد شیمیایی سمی باشند که احیانا به سرطان منجر می شود، به دی اِن اِی لطمه می رساند یا توانایی تولیدمثل کودکان را در آینده مبتلا به اختلال می کند.
مواد شیمیایی خطرناکی که کشف شد شامل فتالات ها و پارافین های کلره با زنجیره کوتاه است که به عنوان نرم کننده و بازدارنده شعله در اسباب بازی ها استفاده می شود.
پژوهشگران تأثیر زیست محیطی پلاستیک ها و مواد شیمیایی در رابطه با پلاستیک را بررسی نموده اند. آنها در این پژوهش، ۱۵۷ اسباب بازی متفاوت، جدید و قدیمی را انتخاب کردند و محتوایی شیمیایی آنها را اندازه گرفتند.
مطالعات نشان داد که بیشتر وسایل و اسباب بازی های قدیمی (۸۴ درصد آن ها) شامل مقادیری از مواد شیمیایی بود که از اندازه مجاز فعلی عبور می کرد؛ بطورمثال تجمع فتالات ها در خیلی از توپ های قدیمی بیش از ۴۰ درصد وزن توپ را تشکیل می داد که ۴۰۰ برابر بیش از اندازه مجاز است. مواد شیمیایی ۳۰ درصد اسباب بازی ها و وسایل جدید نیز از اندازه مجاز بیشتر بود. در هر صورت، اسباب بازی های قدیمی بصورت معناداری بدتر بودند.
نتایج مطالعات حاکی از این است که استفاده مجدد از مواد و بازیافت آنها، همیشه خوب نیست. گذار به اقتصاد دَوَرانی نیازمند سیاستگذاری هایی بمنظور حذف مواد شیمیایی خطرناک از پلاستیک و سایر مواد است. دستورالعمل های ایمنی اسباب بازی ها برای کاهش خطر مواد شیمیایی آنها بسیار مهم بوده است؛ اما فقط برای اسباب بازی های جدید اجراشدنی است، نه اسباب بازی های قدیمی.

1401/06/14
23:31:23
5.0 / 5
665
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد