نکسترو

رونمایی از 2 نانوکیت تشخیصی بیوتکنولوژی کشاورزی در البرز

رونمایی از 2 نانوکیت تشخیصی بیوتکنولوژی کشاورزی در البرز

نکسترو: همزمان با هفته گرامیداشت دولت، 2 دستاورد فناوری نانو با نانوکیت های تشخیصی در زمینه کشاورزی روز شنبه در پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران واقع در استان البرز رونمایی گردید.


به گزارش نکسترو به نقل از ایرنا، آیین رونمایی از نانوکیت پیشرفته تشخیص آلودگی های نیترات و نیتریت محصولات کشاورزی و کیت تشخیص بصری، سریع و ارزان آمونیاک حوضچه های پرورش ماهی با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی در پژوهشگاه بیوتکنولوژی انجام شد.
کیت رنگ سنجی اختراعی عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی برپایه نانوذرات طلا تولید شده است و امکان تشخیص دقیق و سریع آلودگی های نیترات و نیتریت محصولات کشاورزی را فراهم می آورد.
فروغ قاسمی، عضو هیات علمی بخش تحقیقات نانوتکنولوژی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مخترع کیت پیشرفته تشخیص آلودگی های نیترات و نیتریت محصولات کشاورزی در توضیح دستاورد علمی خود اظهار داشت: نیتریت که در واکنش با اسیدهای آمینه به ترکیبات سمی و سرطان زای نیتروزآمین تبدیل می شود، با وجود مفید بودن در سطوح کم در غلظتهای بالا، اثرات بسیار نامطلوبی بر محیط زیست، سلامت انسان و دیگر موجودات زنده دارد.
وی افزود: نیتریت به عنوان عامل بیماری متهموگلوبینمیا در اطفال شناخته شده و دریافت غلظت بالای نیتریت و نیترات در دوران حاملگی احتمال بروز نقص عضو در نوزادان را بیشتر می کند.
غلظت بالای نیتریت و نیترات در دام ها موجب سقط جنین، کاهش تولید شیر و مرگ دام و در منابع آبی منجر به پدیده یوتریفیکاسیون و در پی آن مرگ آبزیان می شود، از ین جهت، کنترل دقیق، سریع و در محل نیتریت جهت نظارت بر سلامت تولیدات کشاورزی و مواد غذایی بسیار اهمیت دارد.
وی با اشاره به اینکه نیتریت از نظر شیمیایی ناپایدار بوده و پس باید از روشی بهره برد که امکان تشخیص فوری و در محل آنرا فراهم آورد، اظهار داشت: روش های آزمایشگاهی با وجود حساسیت بالا به سبب گران بودن، زمانبر بودن و نیاز به اپراتور آموزش دیده، چندان رضایت بخش نیستند.
از طرف دیگر، سنسورهای موجود برمبنای تغییر در شدت یک رنگ می باشند که تشخیص چشمی را دشوار می سازد؛ بدین سبب لازم است روش های ساده، کم هزینه، دارای حساسیت ذاتی بالا و با قابلیت پاسخ سریع و با کاربری آسان گسترش یابند.
عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به اینکه روش های رنگ سنجی مبتنی بر نانوذرات پلاسمونیک خصوصاً نانومیله های طلا به سبب خاصیت های مطلوب شیمیایی و نوری نسبت به روش های دیگر برتری دارند، اشاره کرد: سنسور طراحی شده در این اختراع برمبنای برهمکنش نانوحسگر پلاسمونی و نیتریت عمل می کند که بصورت تغییر رنگ و طیف، تشخیص کیفی و کمی یون نیتریت را میسر می کند.
در این اختراع از نانوذرات طلا با ساختار میله ای شکل به عنوان عنصر شناساگر و از اکسیداسیون نانوذرات به عنوان مکانیسم سنجش استفاده شده است.
وی اندازه گیری نیتریت در دمای اتاق، تشخیص چشمی نیتریت جهت کاربردهای در محل، غیرتجمعی بودن سنسور و عدم نیاز به برچسب گذاری نانوذرات، کاربری آسان و بدون نیاز به دستگاه های پیشرفته، عدم استفاده از واکنشگرهای سمی و قابلیت تشخیص رنگ سنجی نیترات پس از احیا به نیتریت را همچون مزایای فناوری ارائه شده عنوان نمود.
به گفته قاسمی، تشخیص کیفی برمبنای مشاهده گستره وسیعی از رنگ ها شامل قهوه ای، سبز، آبی، بنفش، صورتی و آبی است؛ بدین سبب این امکان وجود دارد که با چشم غیرمسلح و در محل از مقادیر نیتریت در نمونه های حقیقی باخبر شویم. تشخیص کمی نیز برمبنای طیف های اسپکتروفتومتری و با بهره گیری از منحنی کالیبراسیون است.
وی با اشاره به اینکه کارایی عملی سنسور توسعه یافته در تعیین نیتریت و نیترات در نمونه های آب، عصاره خاک و محصولات غذایی تأیید و کیت تولید شده بر این اساس به عنوان اختراع ثبت شده است، اشاره کرد: روش جدید پیشنهادی به عنوان یک روش مناسب و قابل رقابت با سایر روش های اندازه گیری نیتریت - نیترات معرفی شده است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در ادامه به طراحی و ساخت کیت رنگ سنجی بر پایه نانوذرات پلاسمونی اشاره نمود که با قابلیت تشخیص بصری، سریع و ارزان آمونیاک محلول در آب شد که کمک موثری به کاهش هزینه و افزایش تولید مزارع پرورش ماهیان خاویاری و قزل آلا می کند.
قاسمی با اشاره به هزینه های سنگین ناشی از مرگ آبزیان در اثر آلودگی آمونیاک باتوجه به تولید سالانه ۵۰۰ هزار تن آبزی در کشور در تبیین اهمیت اندازه گیری آمونیاک محلول در آب اظهار داشت: آمونیاک محلول در آب یکی از عمده پارامترهای بحرانی در مدیریت حوضچه های پرورش متراکم و فوق متراکم ماهیان خاویاری است که با وجود توسعه سیستم های مداربسته، متراکم و فوق متراکم پرورش ماهیان خاویاری و البته ماهی قزل آلای رنگین کمان در استانهای مختلف کشور، پرورش دهندگان ماهی تمایل چندانی به پایش این پارامتر مهم ندارند چون هر تست اندازه گیری آمونیاک از هر نمونه آب حدود ۷۰ هزار تومان هزینه در پی دارد.
وی با اشاره به اینکه علت بالا بودن هزینه تست آمونیاک، استفاده از کیت های مبتنی بر آنزیم است که هم هزینه کیت را بالا برده و هم شرایط نگهداری کیت را محدود می کند، اشاره کرد: روش های موجود اندازه گیری آمونیاک، پیچیده و مستلزم تجهیزاتی با قیمت حدود ۲۰ میلیون تومان برای فراهم کردن شرایط آزمایشگاهی فوتومتری و بهره گیری از اپراتور متخصص است که همین مساله اندازه گیری پارامترهای بحرانی در صنعت پرورش ماهی متراکم و فوق متراکم در کشور را با چالش مواجه کرده است. روش استاندارد ملی اسپکتروفتومتری برپایه واکنش نسلر هم از واکنشگر بسیار سمی جیوه استفاده می نماید.
به گفته قاسمی، تشخیص چشمی و کاربری آسان، عدم نیاز به واکنشگرهای سمی و نیروی متخصص از مزایای کیت رنگ سنجی آمونیاک تولید شده است که بر پایه نانو ذرات پلاسمونی عمل می کند.
عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با تأکید بر اینکه مدیریت میزان آمونیاک محلول در آب که عاملی محدود کننده برای رشد و تولید ماهی است، اثر مهمی در افزایش تولید آبزی پروری خواهد داشت، اشاره کرد که کیت رنگ سنجی آمونیاک که توسط وی طراحی شده در ادامه پروژه در اختیار موسسه تحقیقات بین المللی تاسماهیان دریای خزر قرار می گیرد تا کارایی آن در کنترل آمونیاک موجود در آب حوضچه های پرورش ماهیان خاوریاری به دقت ارزیابی و تایید گردد.منبع:

1401/06/06
09:34:36
5.0 / 5
571
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد