نکسترو

تکه ای 4 میلیارد ساله از پوسته زمین زیر منطقه غرب استرالیا پیدا شد

تکه ای 4 میلیارد ساله از پوسته زمین زیر منطقه غرب استرالیا پیدا شد

به گزارش نکسترو، یک تحقیق جدید حاکی می باشد که یک قطعه چهار میلیارد ساله از پوسته زمین به اندازه کل مساحت کشور ایرلند در زیر منطقه غرب استرالیا قرار دارد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری «لایو ساینس»، این قطعه از پوسته زمین همچون قدیمی ترین ها روی زمین است هر چند که قدیمی ترین مورد نیست. قدیمی ترین تکه از پوسته زمین در ارتباط با سنگ های سپر کانادا (Canadian Shield) در سواحل شرقی خلیج هادسون است که سابقه آن ۴.۳ میلیارد سال پیش تعیین شده است (سیاره زمین ۴.۵۴ میلیارد سال سابقه دارد).
از آنجایی که پوسته زمین به طور پیوسته تحت فشار طبقات زمین شناسی گرفتار تغییر می شود، بخش زیادی از سطح سنگی زمین در مدت یکی دو میلیارد سال قبل شکل گرفته است.
«ماکسیملیان درولنر» از دست اندرکاران این تحقیق می گوید: با این وجود قدیمی ترین پوسته ای که کشف شده است همانند قطعه جدید کشف شده در غرب استرالیا، حدود چهار میلیارد سال سابقه دارد. این مسئله حاکی می باشد که در آن دوره از تاریخ زمین تحولات خاصی روی داده است.
وی اضافه کرد: زمانی که یافته های خودمان را با داده های موجود مقایسه می نماییم به نظر می آید که مناطق زیادی در سراسر زمین زمان بندی مشابهی را در زمینه تشکیل اولیه پوسته زمین تجربه کردند. این حاکی از یک تغییر قابل ملاحظه در تحول زمین در حدود چهار میلیارد سال پیش است در حالیکه بمباران شهاب سنگ ها از بین رفت، پوسته زمینه تثبیت شد و حیات روی زمین آغاز به استقرار کرد.
قطعه پنهانی از پوسته باستانی در نزدیک جایی است که در گذشته قدیمی ترین مواد معدنی روی زمینه پیدا شده اند. در منطقه «جک هیلز» استرالیا محققان مواد معدنی کوچک با نام «زیکرون» کشف کرده اند که سابقه آنها به ۴.۴ میلیارد سال پیش می رسد. این مواد معدنی در حالی بقا یافته اند که سنگ هایی که زمانی نگهدارنده آنها بودند فرسایش یافته و از بین رفته اند.
این محققان برای آزمایش زیکرون ها مبادرت به تبخیر این مواد با لیزرهای نیرومند کردند و سپس ترکیب دو زوج عناصر رادیواکتیو آزاد شده را آنالیز کردند. ایزوتوپ های این مواد به محققان می گوید که عناصر چه مدتی درحال فرسایش بوده اند و این یک «ساعت» در رابطه با عمر زیکرون ها بوجود می آورد. این زمان بندی مشخص کرد که سنگ های نگه دارنده این مواد معدنی بین ۳.۸ تا ۴ میلیارد سال پیش شکل گرفته بودند.
محققان برای آگاهی از این که این مواد معدنی از کجا آمده اند به داده های ماهواره ای رجوع کردند. از آنجائیکه پوسته زمین از لحاظ ضخامت متفاوت می باشد، محققان با سنجش تفاوت ها در گرانش مشخص می کنند که ضخامت پوسته در مکان های مختلف چه میزانی است. این داده های گرانش مشخص کرد که یک بخش ضخیم از پوسته در بخش جنوب غربی استرالیا وجود دارد که احیانا سایت پوسته باستانی مدفون است.
محققان می گویند که این پوسته قدیمی ناحیه ای به مساحت حداقل ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع است که ده ها کیلومتر زیر سطح قرار دارد.
شناخت شکل گیری پوسته زمین در چهار میلیارد سال پیش می تواند به محققان در شناخت چگونگی شکل گیری اولیه قاره ها یاری برساند.


منبع:

1401/06/02
18:27:21
5.0 / 5
646
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد