نکسترو
چهل سال با جهاددانشگاهی،

رئیس دانشگاه بوعلی سینا: جهاددانشگاهی از پژوهشگران حوزه دارو حمایت كند

رئیس دانشگاه بوعلی سینا: جهاددانشگاهی از پژوهشگران حوزه دارو حمایت كند

به گزارش نكسترو همدان رئیس دانشگاه بوعلی سینا با اشاره به اینكه نیاز امروز كشور باتوجه به شیوع كرونا، پژوهش در حوزه دارو و استفاده از پژوهشگران این حوزه است، اظهار داشت: جهاددانشگاهی باید نقش حمایتی و نظارتی خودرا افزایش دهد به طوریكه این مجموعه می تواند از پژوهشگران در ابعاد مختلف حمایت كند.


دکتر یعقوب محمدی فر در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه جهاددانشگاهی محصول انقلاب فرهنگی است، اظهار نمود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و شکل گیری انقلاب فرهنگی، دانشگاه های کشور به سبب برخی جنبش های دانشجویی گروه های چپ و راست تعطیل شد که همین موضوع موجب شد تا احساس نیازی به حضور افراد انقلابی و متعهد در دانشگاه ها و در نهایت تفکر جهادی شکل گیرد.
وی افزود: در همین راستا جهاددانشگاهی در مردادماه سال ۵۹ به دستور امام خمینی(ره) به وجود آمد اما بعد از بازگشایی دانشگاه ها و همین طور شروع جنگ تحمیلی، خیلی از جوانان به دستور امام(ره) راهی جبهه جنگ شدند و در این بین واسپاری برخی امور به عهده جوانان متعهد و انقلاب از تفکرات امام راحل بود.
محمدی فر بیان کرد: جهاددانشگاهی در ابتدای امر فعالیت در بخش های صنعتی و مهندسی را در پیش گرفت و به مروز زمان در دانشگاه ها نیز شعبات خودرا شکل داد این در حالیست که در کنار فعالیت این مجموعه نهادهای نوپای دیگری به فرمان امام راحل در بخش های دیگر به وجود آمده بود.
وی افزود: با گذشت زمان و رشد و توسعه جهاددانشگاهی، مراکز تحقیقات و پژوهش این مجموعه نیز در سطح استانها افزایش یافت که حالا با گذشت ۴۰ سال از شکل گیری این نهاد انقلابی، همچنان بعنوان نهادی منسجم در حال فعالیت است.
محمدی فر اضافه کرد: ساختار و تشکیلات جهاددانشگاهی در ابتدای امر بعنوان یک دستگاه محرومیت زدا مطرح بود اما با گذشت زمان به حوزه های فرهنگی نیز پیش رفت و آنچه باید مدنظر جهاددانشگاهی باشد این است که با گذشت ۴۰ سال از شکل گیری خود، باید نقاط ضعف و قوت را مورد ارزیابی قرار دهد.
وی با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی باید خلأ ها و کمبودهای روز جامعه و استان را شناسایی کرده و به فکر رفع آن مشکلات باشد، اظهار داشت: همان گونه که از نام جهاددانشگاهی برمی آید مجموعه ای جهادی بوده و خیلی ملزم به قواعد خاص نیست به طوریکه کارهای خوبی در حوزه نشر، خبر، برنامه های فرهنگی، مهندسی، اختراعات و... انجام داده است که نیاز به یک ارزیابی دارد.
وی با اعلان اینکه نگاه جهاددانشگاهی در اوایل تأسیس نگاه به گذشته در حوزه های مختلف بود اما امروز نگاه جهاددانشگاهی باید نگاه به آینده داشته و در فکر رفع نیازهای روز جامعه باشد، مطرح کرد: دستگاه هایی همچون جهاددانشگاهی باید نقش حمایت گرانه داشته باشند و امروز کشور نیازمند آینده پژوهی و سیاست گذاری در سطح کلان است که این نهاد با ظرفیت موجود خود می تواند بطور جدی در این عرصه بدرخشد.
محمدی فر با اشاره به اینکه نیاز امروز کشور باتوجه به شیوع کرونا، پژوهش در حوزه دارو و استفاده از پژوهشگران این حوزه است، اظهار داشت: جهاددانشگاهی باید از نقش اجرایی خود بکاهد و نقش حمایتی و نظارتی خودرا افزایش دهد به طوریکه این مجموعه می تواند از پژوهشگران و فضلا در ابعاد مختلف حمایت کند.
وی مطرح کرد: جهاددانشگاهی باید بعنوان یک دستگاه انقلابی، فعال و نوآور نقش حمایتی از نیروهای متعهد و متخصص در حوزه های مختلف داشته باشد به طوریکه این نقش حمایتی از پژوهشگران و برنامه و پروژه ها در حوزه های مختلف می تواند در ابعاد مادی، معنوی، تبلیغاتی باشد.
محمدی فر با اشاره به اینکه دانشگاه بوعلی سینا ارتباط خوبی با جهاددانشگاهی واحد همدان دارد، تصریح کرد: باتوجه به شرایط روز جامعه، همه ما باید تغییر استراتژی داده و با هم افزایی بیشتر زمینه اشتغال جوانان را فراهم آوریم.
منبع:

1399/05/09
22:58:06
5.0 / 5
2063
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد