نکسترو

تصویب ۴ استاندارد ملی در حوزه فناوری نانو

تصویب ۴ استاندارد ملی در حوزه فناوری نانو

به گزارش نکسترو با تصویب چهار استاندارد ملی در حوزه فناوری نانو، تعداد استانداردهای ملی حوزه فناوری نانو از مرز ۱۴۵ استاندارد فراتر رفت.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از ستاد توسعه فناوری نانو، در مردادماه سال جاری چهار استاندارد ملی در حوزه نانو تصویب شده است.
صد و چهل و سومین استاندارد فناوری نانو با عنوان «فناوری نانو- پوشش های نانومقیاس سخت- مشخصه یابی و روش های آزمون» به تصویب رسید. این استاندارد محصول محور و چندمنبعی با همکاری ستاد نانو و سازمان استاندارد و به دبیری دولتی و تعدادی از متخصصان و اساتید دانشگاه ها تدوین شده است.
هدف از تدوین این استاندارد ارائه روش های آزمون برای مشخصه یابی پوشش های نانومقیاس سخت شامل پوشش های نانولایه، نانوساختار و پوشش های نانوچندسازه ای یا تلفیقی از آنها است. در این استاندارد روش های آزمون برای تعیین ترکیب شیمیایی، ریخت شناسی، ساختار، خواص سختی و مقاومت سایشی ارائه شده است. پوشش های نانومقیاس سخت به روش های مختلف همچون روش های فیزیکی، شیمیایی، الکتروشیمیایی، حرارتی و مکانیکی تولید می شوند. استاندارد حاضر برای انواع پوشش های نانومقیاس سخت فلزی، پلیمری، سرامیکی و چندسازه ای کاربرد دارد.
صد و چهل و چهارمین استاندارد فناوری نانو با عنوان «فناوری نانو – پوشش های نانومقیاس سخت-طبقه بندی برپایه مشخصه های هندسی و سختی» به تصویب رسید. این استاندارد محصول محور و چندمنبعی با همکاری ستاد نانو و سازمان استاندارد و به دبیری علم خواه و تعدادی از اساتید دانشگاه تدوین شده است.
هدف از تدوین این استاندارد، طبقه بندی پوشش های نانومقیاس سخت و عرضه روش های پیشنهادی مناسب و قابل اجرا برای اعمال پوشش ها و هم روش های پیشنهادی مشخصه یابی بعد نانومتری هر یک از آنها است.
در این استاندارد، پوشش های نانومقیاس سخت برپایه میزان سختی، ضخامت و معماری پوشش طبقه بندی شده اند که می تواند به صنعتگران و متقاضیان این امکان را بدهد که برحسب نیاز بتوانند پوشش مدنظر خویش را انتخاب کنند و با ارائه انواع روش های مشخصه یابی نانومقیاس، بهترین و مناسب ترین روش را برای تعیین مشخصات هندسی پوشش موردنظر انتخاب کنند.
صد و چهل و پنجمین استاندارد فناوری نانو با عنوان «نانومواد رس- قسمت ۲: تعیین مشخصه ها و اندازه گیری های نانوصفحات رس مورداستفاده در کاربردهای فیلم سدکننده گاز» در صد و هجدهمین اجلاسیه کمیته ملی به تصویب رسید. این استاندارد با همکاری ستاد نانو و سازمان استاندارد و به دبیری به دبیری دارابی و تعدادی از متخصصان و اساتید دانشگاه تدوین شد.
هدف از تدوین این استاندارد، تعیین مشخصه هایی که اندازه گیری می شوند و روش های اندازه گیری نمونه های نانوصفحه ای رس به شکل پودر و تعلیقه، مورد استفاده در فیلمهای سدکننده گاز است. بعلاوه، پروتکلهای اندازه گیری برای هر یک از مشخصه ها هم شرح داده می شود.
استاندارد فناوری نانو با عنوان «واژه نامه- قسمت ۸: فرآیندهای نانوساخت» در صدوهفدمین اجلاسیه کمیته ملی به تصویب رسید.
این استاندارد تجدید نظر به دبیری سهرابی تدوین شد. واژه هایی که در این استاندارد با حضور تعدادی از اساتید و متخصصین تصویب گردید، بسیار کاربردی و مهم در حوزه های در رابطه با فناوری نانو است.
هدف از تدوین این استاندارد، تعریف اصطلاحات در ارتباط با فرآیندهای نانوساخت در زمینه فناوری نانو است. تمام اصطلاحات فرآیندی در این استاندارد در ارتباط با نانوساخت است، باآنکه خیلی از فرآیندهای لیست شده منحصر به مقیاس نانو نیستند. اصطلاحاتی که کاربرد انحصاری ندارند در داخل تعاریف مشخص شده اند. چنین فرآیندهایی می توانند باتوجه به شرایط کنترل شده منجر به موادی با خصیصه هایی در مقیاس نانو یا مقیاس های بزرگتر شود.

1401/05/18
23:17:47
5.0 / 5
630
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد