نکسترو

دستیابی به دانش فنی و بومی سازی تولید آمیژان های فلزی در جهاددانشگاهی تهران

دستیابی به دانش فنی و بومی سازی تولید آمیژان های فلزی در جهاددانشگاهی تهران

به گزارش نکسترو فناوران جهاد دانشگاهی تهران به دانش فنی تولید آمیژان های فلزی مختلف و بومی سازی آنها بعنوان طرح های دانش بنیان دست پیدا کردند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، نورَس قنبرپور مدیر پروژه تحقیقاتی تولید آمیژان های فلزی جهاددانشگاهی تهران با بیان اینکه آمیژان ها کاربردهای مختلفی همچون آلیاژسازی، گاززدایی، بهبوددهنده های ساختاری مانند جوانه زا دارند، عنوان کرد: بیشتر از ۴۰ نوع آمیژان پایه مسی و ۵۰ نوع آمیژان پایه آلومینیم در دنیا تولید و مصرف می شود. بخش زیادی از آمیژان های مورد نیاز کشور هم وارداتی است که علاوه بر ارزبری، در بعضی موارد به دلیل تحریم ها در واردات با مشکلاتی روبه رو می شوند. ازاین رو یکی از اهداف این مرکز بومی سازی آمیژان های مصرفی در صنایع مس و آلومینیوم است.
وی افزود: اولین آمیژانی که در سال ۱۴۰۰ در برنامه تحقیقاتی این مرکز قرار گرفت، تولید آمیژان «مس – کروم» ۱۰ درصد بود و همچون نوآوری انجام شده در این طرح استفاده از یک روش جدید تولید (نسبت به روش تولید نمونه خارجی) است که سبب کاهش هزینه های تولید و ایجاد فضای رقابتی از لحاظ قیمت با نمونه های خارجی شده است.
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، مهندس قنبرپور اضافه کرد: طرح تولید آمیژان «مس – کروم» ۱۰ درصد اواخر سال قبل به نتیجه رسید و دانش فنی تولید آن در کشور بومی و تولید آن برای مصرف در پروژه های داخل مرکز و همینطور فروش آن به مصرف کنندگان شروع شد.
مدیر پروژه تحقیقاتی تولید آمیژان های فلزی جهاددانشگاهی تهران با بیان اینکه در سال ۱۴۰۱ هم تولید آمیژان های «مس – زیرکونیم»، «مس – فسفر»، «آلومینیم – تیتانیوم» در طرح های تحقیقاتی این مرکز قرار دارد، تصریح کرد: این مرکز بنا به نیاز مشتری می تواند طیف وسیعی از آمیژان های فلزی را تولید نماید.
وی درباره مشکلات موجود بر سر راه پژوهش های نوآورانه و فناورانه اظهار داشت: شاید مهم ترین مشکل تأمین اعتبارات اولیه برای انجام تست ها و نمونه سازی ها است. در سالهای اخیر صنایع علاقه ای به سرمایه گذاری در طرح های پژوهشی و تحقیقاتی ندارند و عموماً بعد از انجام مراحل تحقیقاتی یک محصول، حاضر به عقد قرارداد برای خرید محصول هستند. ازاین رو هم اکنون یک خلاء سرمایه گذاری با قبول ریسک معقول وجود دارد. ازاین رو طرح های تحقیقاتی در مراحل میانی اجرا، گرفتار کمبود نقدینگی و زمان زدگی در اجرا می شوند و البته خیلی از پروپوزال های تحقیقاتی به دلیل نبود بودجه هیچگاه آغاز نمی شوند.
قنبرپور افزود: یکی دیگر از موانع طرح ها، تجاری سازی و تولید صنعتی محصولات هستند. با عنایت به اینکه ساختار جهاددانشگاهی یک ساختار دانش بنیان و تحقیقاتی است، از امکانات تولیدی کمتری نسبت به صنایع برخوردار می باشد و معمولاً از برون سپاری خدمات استفاده می نماید. ازاین رو بعد از تولید آزمایشی و کسب دانش فنی، در مرحله تولید صنعتی گرفتار مشکلاتی همچون نبود سرمایه گذار جهت راه اندازی خط، افزایش هزینه تولید به علت برون سپاری های زیاد و ارائه نکردن خدمات توسط برخی صنایع بخصوص صنایع بزرگ روبه رو می شود.
به گزارش نکسترو به نقل از خبرگزاری ایرنا، آمیژان یک فلز پایه مانند آلومینیوم، مس یا نیکل است که با درصد نسبتاً بالایی از یک یا دو عنصر دیگر ترکیب می شود. آمیژان ها جهت استفاده بعنوان ماده اولیه در صنایع تولید فلزات تولید می شوند و بر مبنای محل مصرف، به شکل های مختلفی مانند شمش، میله، قرص و مفتول(کویل) موجود هستند.


منبع:

1401/05/09
13:01:03
5.0 / 5
637
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد