نکسترو

آیا حیات در مریخ وجود دارد؟، فیلم بعلاوه عکس

آیا حیات در مریخ وجود دارد؟، فیلم بعلاوه عکس

نکسترو: تصویر مبهم گرفته شده با دوربین مریخ نورد «کنجکاوی» متعلق به ناسا یک ورودی را زیر سردر قوسی مانند نشان داد و بدین سان بار دیگر فرضیات در رابطه با حیات در این سیاره را دامن زد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی روزنامه تلگراف، باتوجه به این عکس که هفتم ماه مه (۱۷ اردیبهشت) گرفته شده است، فرضیاتی در مورد زندگی روی مریخ عنوان شد اما دانشمندان به سرعت بیان نمودند که خاک شناسی محیط پیرامون این شکاف، تصویر واضحی از این مساله به دست می دهد که چطور تشکیل شده است.
شکاف بزرگ سمت چپ در نشان دهنده وقوع شکافت سنگ ها بطور متناوب در این محدوده است. در صورتیکه تخته سنگ بزرگ جلوی تصویر هم بنظر می رسد از روی در افتاده باشد.
سانجیو گوپتا استاد علوم زمین در امپریال کالج لندن و یکی از دانشمندان در مریخ نورد کنجکاوی دراین زمینه اظهار داشت: این شکاف (در مانند) بر اثر فرآیندهای زمین شناختی طبیعی پدید آمده است. تخت سنگ بزرگ به احتمال زیاد به تدریج دامنه را مسطح کرده و روی خرابه افتاده است.
بر اساس این گزارش، بدین سبب شکافی که در تصویر (شبیه در یا ورودی) دیده می شود روی زمین و مریخ فراوان است و ضرورتا بر اثر مریخ لرزه به وجود نیامده است. این نخستین بار نیست که تصویری از مریخ، نظریه های فراوانی را در حوزه وجود حیات در این کره خاکی پدید می آورد.
فضاپیمای وایکینگ ۱ ناسا در سال ۱۹۷۷ نیز تصویری از پدیده ای ثبت نمود که به نظر می رسید صورتی خیره شده به سطح باشد و این شروع ادعاهایی در مورد این بود که شاید مریخی ها مجسمه هایی مانند ابوالهول ساخته اند اما تصاویر واقعی بر اثر سایه درست شده بودند.
افزون بر این، مریخ نورد کنجکاوی نیز در سال ۲۰۱۵ از هرمی به اندازه یک خودروی کوچک تصویربرداری کرد که برخی افراد تصور کردند هسته اصلی یک کلان سنگ مدفون باشد؛ اما همان زمان ناسا اعلام نمود این تکه سنگ شبیه سنگ های آتشفشانی زاویه دار یافت شده در هاوایی یا ایسلند است.
بر اساس این گزارش، بطور کلی ذهن انسان طوری طراحی شده که در تصاویر به دنبال شباهت و معنا می شود، پدیده ای روانشناختی که به نام «شخصیت انگاری» می شناسیم. شخصیت انگاری چهره که بطور خاص در انسان ها قوی است به پیشینیان انسان های امروز کمک می کرد که شکارچیان را در تاریکی جنگل های انبوه بشناسند.

1401/02/27
11:36:56
5.0 / 5
814
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد