نکسترو

بمباران سیاركی زمین و ماه در ۸۰۰ میلیون سال پیش

بمباران سیاركی زمین و ماه در ۸۰۰ میلیون سال پیش

برمبنای نتایج یك تحقیق، دهانه های بزرگ روی سطح ماه نشان می دهند كه سیستم سیاره زمین- كره ماه 800 میلیون سال پیش تحت بمباران سیاركی قرار گرفته است.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، تقریباً ۶۵.۵ میلیون سال پیش، یک سیارک بزرگ، شبه جزیره «یوکاتان» را مورد به هدف خوردن قرار داد. برخورد این سیارک بزرگ که Chicxulub نام دارد، موجب ایجاد رویداد انقراض دسته جمعی شد که نسل دایناسورها را از روی زمین پاک کرد.
محققان تخمین می زنند که چنین برخورد شدیدی در هر ۱۰۰ میلیون سال فقط یکبار اتفاق می افتد. روی کره زمین، بقایای اثر برخورد سیارک های قدیمی تر از ۶۰۰ میلیون سال، توسط پدیده های فرسایش و آتشفشان خیزی پاک شده اند اما در کره ماه، دهانه های متعلق به صدها میلیون سال پیش دست نخورده باقی مانده اند.
محققان در دانشگاه «اوساکا» ژاپن برای درک بهتر تاریخچه اثر برخورد سیارک ها بر سیستم سیاره زمین-کره ماه، سن ۵۹ دهانه بزرگ قمری را با بهره گیری از داده های جمع آوری شده از دوربین Terrain Camera که در فضاپیمای Kaguya قرار دارد، ارزیابی کردند. فضاپیمای Kaguya در واقع یک مدارگرد ماه است که توسط سازمان فضایی ژاپن پرتاب شده است.
محققان سن دهانه های بزرگ ماه را با اندازه گیری چگالی حفره های کوچکتر داخلی ارزیابی می کنند. تجزیه و تحلیل سن ۵۹ دهانه، با قطر ۱۲ مایل یا بیشتر نشان داد که دستکم هشت دهانه بطور همزمان تشکیل شده است.
الگوهای ایجادشده برمبنای قوانین اندازه گیری دهانه و احتمالات برخورد، نشان داد، رگبار سیارکی که کره ماه را زخمی کرده است احیانا بر اثر یک برخورد بزرگتر میان زمین و یک سنگ بزرگ فضایی به وجود آمده است؛ برخوردی که ۳۰ تا ۶۰ برابر قویتر از ضربه سیارک Chicxulub بوده است.
این تجزیه و تحلیل نشان میدهد که این برخورد پیش از دوره «کریوژنین» (Cryogenian) اتفاق افتاده است؛ کریوژنین یک دوره زمین شناسی است که بین ۷۲۰ تا ۶۳۵ میلیون سال پیش رخ داده است.
محققان حدس می زنند که از هم پاشیدگی یک سیارک «نوع سی» موجب بروز یک بمباران سیارکی شده که حدود ۸۰۰ میلیون سال پیش سیستم سیاره زمین-کره ماه را مورد به هدف خوردن قرار داده است.
سیارک های نوع سی (C-type asteroid) سیارک های کربنی هستند. آنها حدود ۷۵٪ از سیارک های شناخته شده را می سازند.
این مطالعه در مجله Nature Communications انتشار یافته است.


1399/05/04
23:35:48
5.0 / 5
2429
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد