نکسترو
رییس دانشگاه صنعتی امیركبیر:

رویکرد دولت سیزدهم در اکتشافات نفتی فناورانه و دانشگاه محور است

رویکرد دولت سیزدهم در اکتشافات نفتی فناورانه و دانشگاه محور است

به گزارش نکسترو رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: رویکرد وزارت نفت در دولت سیزدهم در صفر تا صد اکتشافات نفتی فناورانه و دانشگاه محور است.


سیدحسن قدسی پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درباره تشکیل کمیته مشترک بین دانشگاه صنعتی امیرکبیر و وزارت نفت گفت: گفت وگوهایی با وزارت نفت، یک تیم خودروساز و هوافضا داشتیم که جای امیدواری است بتوانیم شرکت های دانش بنیانی را دراین زمینه ها بکار بگیریم و دانشگاه دراین زمینه ها نسبت به قبل حرف بیشتری برای گفتن داشته باشد.
وی تصریح کرد: جلسه ای با خجسته مهر رئیس شرکت ملی نفت ایران داشتیم که قرار شد گروههای فناور را تشکیل دهیم. سیاست و استراتژی وزارت نفت در دولت قبل این بود که به دانشگاه ها یک حوزه میدان نفتی مثل میدان دارخوین یا الوند را واگذار می کردند. به همین دلیل چندین قرارداد آنها با دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده که به خوبی درحال پیشرفت است.
قدسی پور تصریح کرد: همکاران وزارت نفت در دولت جدید پیشنهاد داده اند که صفر تا صد حفر یک چاه نفتی هم باید به سمت حوزه های فناورانه برود که بنده هم استقبال کردم.
رییس دانشگاه صنعتی اظهار داشت: زمانی که گفته می شود صفر تا صد یک چاه، این مساله زمینه های مختلفی دارد؛ بدین سبب بهتر است که دانشگاه صنعتی امیرکبیر یک زمینه تخصصی را انتخاب نماید و وارد شود البته این دانشگاه در حوزه های گوناگون آمادگی همکاری دارد.
وی افزود: هوشمندسازی چاه یکی از کارهای دانشگاه امیرکبیر در زمینه نفتی است که از قبل هم دراین زمینه پروژه هایی را به سرانجام رسانده ایم؛ هم اکنون هم آمادگی اجرای این نوع پروژه ها را داریم. همین طور در زمینه پایین دستی چاه مانند سیمان و بتن کردن دیواره های چاه که هر کدام از آنها یک حوزه تخصصی و فناورانه است؛ بدین سبب این حوزه ها را بصورت شرکت دانش بنیان و تیمی سازمان می دهیم که با شرکت نفت سریعتر جلسه داشته باشیم.
قدسی پور درباره تحقیقات در میدان نفتی الوند نیز اظهار داشت: تحقیقات ما در این میدان نفتی بر روی ازدیاد برداشت بود. در حوزه ازدیاد برداشت دانشکده های ما طراحی هایی را انجام دادند که برمبنای آن انفجارهایی در ۲ تا ۳ هزار متری زیر زمین صورت می پذیرد تا مقدار استخراج نفت بیشتر شود.
وی اضافه کرد: نفتی که از چاه استخراج می شود، قسمتی از آن درون چاه می ماند؛ بدین سبب با تکنولوژی هایی که به کار گرفته می شود، اهتمام بر این است که نفت بیشتری از چاه تخلیه شود.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره راه اندازی رشته های میان رشته ای و رشته های نوپا اظهار داشت: فناوری ها دو دسته اند یکی نوظهور هستند که پیشتازی دراین زمینه با دانشگاه ها است؛ چونکه در دانشگاه ها با تحقیقات مطالب جدید کشف و به محصول تبدیل می شوند و در زندگی مردم ممکنست مورد استقبال قرار بگیرد ممکنست که مورد استقبال هم نگیرد و در حقیقت نوظهورها دارای ریسک بالا هستند.
وی اضافه کرد: دومین دسته فناوری های بالغ است. فناوری های بالغ فناوری هایی هستند که مرحله ریسک خودرا گذرانده اند و سرمایه گذاری های آنها ریسک کمتری دارد. بدین جهت بهتر است شرکت های دانش بنیان ما محصولات جا افتاده بازاری را کپی سازی کنند.
قدسی پور افزود: فناوری های بالغ دوران ریسک و سرمایه گذاری های خطرناک را گذرانده اند و فناوری نوظهور و بین رشته ای هنوز این دوران را نگذرانده اند بعنوان مثال رباتیک یکی از رشته های بین رشته ای است که چندین سال روی آن کار شده و مقرر است آنها را به مرور تبدیل به رشته نماییم اما این مساله زمان می برد و دقت و مسائل خودرا می طلبد.
وی اضافه کرد: درباره تعدادی از گرایش های رشته های مدیریت و رباتیک نیز درحال مذاکره هستیم این مطلب به بررسی بیشتر نیاز دارد و ممکنست زمان بر باشد.


منبع:

1401/01/24
13:16:46
5.0 / 5
775
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد