نکسترو

استفاده از هوش مصنوعی ضمانت اجرای دقیق نظام رده بندی محتوا است

استفاده از هوش مصنوعی ضمانت اجرای دقیق نظام رده بندی محتوا است

نکسترو: دومین جلسه هم اندیشی رده بندی محتوا و خدمات در فضای مجازی با تاکید رییس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی بر استفاده از مشارکت عمومی در اجرای نظام رده بندی محتوا و خدمات مربوط به کودک و نوجوانان برگزار گردید.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از روابط عمومی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی؛ حجت الاسلام حامد حاجی ملامیرزایی عصر دوشنبه- 16 اسفندماه - ضمن اشاره به این که جلسات تدوین نظام رده بندی محتوا و خدمات در فضای مجازی وظیفه حاکمیتی است که ذیل سند ابلاغی از مرکز ملی فضای مجازی در حوزه کودک و نوجوان برای مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی تعریف شده اظهار داشت: در این جلسات می خواهیم این نظام رده بندی را با مشارکت دستگاه ها استخراج نماییم و بعنوان نظام رده بندی و رگولاتوری همه عرصه های محتوایی برای کودکان و نوجوانان مبنا قرار دهیم.
وی با اشاره به اینکه تا کنون پنج نظام رده بندی پیشنهاد شده شامل نظام مصوب بازی های کامپیوتری، نظام رده بندی تبیان، پیش نویس نظام های رده بندی ساترا و سازمان سینمایی و نظام رده بندی انارستان بعنوان یکی از مدعیان بخش خصوصی که در این عرصه فعالیت می کند و تجربیات ارزشمندی دارد در این جلسات بررسی شده است اضافه کرد: این نظام های رده بندی بر مبنای گونه های مختلف محتوا و خدمات تعریف شده و در واقع مبنا قرار دادن هر کدام از این نظام های رده بندی به صورت جداگانه نمی تواند محور نظام جامعی باشد که ما به دنبال آن هستیم.
رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی تصریح کرد: ما بعنوان مرکز فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نظامی را عرضه نماییم که یک مقدار فراگیر باشد و همه مصادیق تولید محتوایی در فضای مجازی را در بر بگیرد.
ملامیرزایی خاطرنشان کرد: الان همکاران ما با بررسی آن پنج نسخه نظام رده بندی و نظر کارشناسان پیش نویس طرح نظام رده بندی ای را بعنوان قدر مشترک از تعریف رده بندی، شاخص ها، مولفه ها، ابعاد سنی و رده بندی سنی استخراج کرده اند که نمایندگان سازمان ها و نهادهای مدعو در این نشست برای تدوین یک نظام رده بندی به جمع بندی برسند تا بتوانیم آنرا بعنوان نظام رده بندی محتوا و خدمات کودک و نوجوانان در همه حوزه های محتوایی و خدمت رسانی فضای مجازی مبنا قرار دهیم.
ملامیرزایی با اشاره به اینکه بنای ما بر این است که نظام رده بندی در دست اقدام، برای همه محتواها و خدمات کودک و نوجوانان فراگیر باشد، تصریح کرد: درگاهی در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان پنجره واحد رگولاتوری تولید محتوا و خدمات برای کودکان و نوجوانان طراحی و آماده شده که می توانیم کسب و کارها را برای فعالیت در این چهارچوب به آن درگاه هدایت نماییم.
وی از نمایندگان سازمان ها و نهادهای حاضر در جلسه خواست تا در تدوین این نظام رده بندی جامع، اهتمام ورزند.
رئیس مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی درباره ضمانت اجرایی نظام رده بندی در دست اقدام کودک و نوجوان خاطرنشان کرد: هر چند به کارگیری هوش مصنوعی به منظور رهگیری اجرایی شدن این نظام مفید می باشد اما بنا به تجربه برخی سازمان ها بهتر است از مشارکت عمومی و تجربه جمع سپاری در بهره برداری خانواده ها از فضای مجازی برای کودکان و نوجوانانشان استفاده نماییم.
بنا بر این گزارش، دومین جلسه هم اندیشی رده بندی محتوا و خدمات کودک و نوجوان در فضای مجازی با حضور رئیس بنیاد ملی بازی های کامپیوتری و نمایندگانی از مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، وزارت آموزش و پرورش و موسسه فرهنگی تبیان برگزار شد.
در این جلسه نماینده انارستان توضیحاتی درباره نظام رده بندی این شرکت و تجربیات خود در حوزه رده بندی سنی و محتوایی برای حضار عرضه کرد و هر یک از نمایندگان نظرات خویش را با دیگر مدعوین به اشتراک گذاشتند.


منبع:

1400/12/17
21:34:44
5.0 / 5
819
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد