نکسترو
قائم مقام وزیر علوم در علوم انسانی:

کم توجهی دائمی به علوم انسانی تهدید اساسی برای آینده انقلاب اسلامی است

کم توجهی دائمی به علوم انسانی تهدید اساسی برای آینده انقلاب اسلامی است

به گزارش نکسترو قائم مقام وزیر علوم در علوم انسانی در مراسم تقدیر از پژوهشگران پیشکسوت حوزه انقلاب اسلامی اظهار داشت: اگر علوم انسانی نتواند به خوبی در هدایت جامعه نقش ایفا کند و مشکلات جامعه را رفع کند، بدون شک چالشی برای انقلاب اسلامی بوجود می آورد و کم توجهی های دائمی به علوم انسانی تهدیدی اساسی برای آینده انقلاب اسلامی است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد هراتی در مراسم تقدیر از پژوهشگران پیشکسوت حوزه انقلاب اسلامی که در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها برگزار شد، با اشاره به ضرورت توجه به مبانی و آینده انقلاب اسلامی اظهار داشت: انقلاب اسلامی زمینه ای را فراهم نمود تا توجه به عرصه علمی و حوزه علوم انسانی با مبانی بومی در افق جدیدی قرار گیرد و عرصه علوم انسانی از دو جنبه با آینده انقلاب اسلامی ارتباط دارد.
وی ادامه داد: از یک سو فهم و تبین مبانی انقلاب اسلامی با این حوزه امکان پذیر است و از طرف دیگر، علوم انسانی است که هدایت و راهبری جامعه را بر عهده دارد و اگر علوم انسانی نتواند به خوبی در هدایت جامعه نقش ایفا کند و مشکلات جامعه را رفع کند، بدون شک چالشی برای انقلاب اسلامی بوجود می آورد و کم توجهی های دائمی به علوم انسانی تهدیدی اساسی برای آینده انقلاب اسلامی است.
رییس مرکز قرآنی و علوم انسانی کشور اظهار داشت: علوم انسانی عرصه ای است که در هر جامعه با جامعه دیگر متفاوت می باشد و بستر تکوین علوم انسانی موجود، غالباً بیرون از مرزهای جغرافیایی ما است و غرب اغلب این نظریه ها را برای حل مسائل جامعه خودش طراحی نموده و بنا بر این نسبت به آنها احساس چالش نمی کند و نظریه ها را به خدمت چالش های اقتصادی و اجتماعی خودش به کار می گیرد. بعنوان مثال وقتی رشته ای به نام شرق شناسی شکل می گیرد برای این است که بفهمد در زمانی که با حوزه فرهنگی دیگری برخورد کرد، چگونه باید با آن برخورد کند. بدین سبب رشته های علوم انسانی با فرهنگی که در آن شکل گرفته اند نسبت دارند.
وی افزود: بدین ترتیب نظریه های علوم انسانی با مبانی غیر بومی، نه توان حل مشکلات موجود را دارد و نه توان تبیین مسائل اجتماعی را دارد. بنا بر این است که با رویداد انقلاب اسلامی نیازمند تولید علوم انسانی متناسب با نیازها و مسائل اجتماعی داخلی بودیم اما به این امر توجه نشد و به ویژه در سیاستگذاری علم در کشور نیز مسیر ناصحیح در پیش گرفته شده است.
قائم مقام وزیر علوم در علوم انسانی با تقدیر از اقدامات وزیر علوم در دولت سیزدهم اظهار داشت: امروز اثرات این کم توجهی به حوزه علوم انسانی در ادوار گذشته نهادهای رسمی آموزشی بیش از گذشته نمود داشته است، به شکلی که توجه به علوم انسانی و واسپاری امور در رابطه با سیاستگذاری و برنامه ریزی علوم انسانی به متخصصان و مراکز در رابطه با این حوزه بعنوان مطالبه ای عمومی در بین خبرگان تبدیل گشته است.
بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی؛ دکتر نیره قوی؛ دبیر نشست و مدیر گروه مطالعات علوم سیاسی و انقلاب اسلامی پژوهشگاه اظهار داشت: خداوند متعال و هستی بخش را شاکر و سپاسگزارم که عنایت فرموده و توفیق بسیار ارزشمندی را نصیب همکاران ما در پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی و این حقیر کرد تا در روزهای الله چهل و سومین سالگرد انقلاب کبیر اسلامی ملت بزرگ و شجاع و دین مدار که با هدایت و رهبری حضرت امام خمینی به پیروزی رسید گرد هم آییم و در مراسم پاسداشت و نکوداشت چهره ماندگار انقلاب اسلامی استاد بزرگوار و سرافراز دکتر منوچهر محمدی برای انجام وظیفه نماییم. امروز در محضر استاد عالم مخلص و متعهد و باورمند به ارزش های اسلامی و انقلاب کبیر اسلامی توفیق حضور داریم.
وی افزود: هر انسان بزرگی در راه تکامل فکری خود آثاری مبتنی بر محوریت اندیشه و دغدغه های خودرا تقدیم نسل ها و عصرها می کند. دکتر منوچهر محمدی با قلمی برخاسته از دغدغه های اسلامی و انقلابی در راه جهاد تبیین که عمر آن به مدت انقلاب اسلامی است، آثاری در وسعت شروع انقلاب، پیروزی و تحلیل انقلاب، بازتاب جهانی و منطقه ای انقلاب و دستاوردهای علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و دیگر ابعاد را به نسلی از اساتید و شاگردان خود بی هیچ چشم داشتی تقدیم کرده است.
دکتر قوی اظهارداشت: هرگاه بدنبال اثری باارزش در عدالت خواهی، رابطه امام، امت و ایدئولوژی، پارادایم سلطه، دکترین تعامل، برخورد تمدن ها، انقلاب، دفاع مقدس، دیپلماسی مردم سالاری، قدرت نرم انقلاب اسلامی را واکاوی نماییم، نام منوچهر محمدی عطرآگین اندیشه ماست.
مدیر گروه مطالعات علوم سیاسی و انقلاب اسلامی اظهار داشت: فراموش نکنیم اگر هر اندیشمندی بدنبال فهم چگونگی بازتاب انقلاب اسلامی بر جوامع بشری است، استاد فاضل اثری باارزش و کارستانی را افاضه نموده است و بر طبق نظام نوری شیخ اشراق مبتنی بر روش قیاسی، جهادی دیگر را سامان داده است که در قله اندیشه آثار حوزه مطالعات انقلاب اسلامی و علوم سیاسی، ایران بعنوان ابرقدرت منحصر بفرد جای گرفته است و امید است این چشمه زلال همچنان فیاض با لطف و عنایت حضرت حق تبیینی جهادی، از انقلاب کبیر که به دست خمینی کبیر بنیانگذاری شد و امروز با دست توانمند رهبری عزیز سکانداری می شود همچنان جوشان و خروشان ادامه و استمرار یابد. ان شاالله
همین طور در این مراسم متن لوح به شرح زیر قرائت شد:
« ن والْقلم وما یسْطرون
استاد معزز جناب آقای دکتر منوچهر محمدی
با اهدای سلام و تحیت
پیروزی و نضج گرفتن درخت تنومند انقلاب اسلامی در پناه خداوند منان و هدایت بزرگانی چون امام و رهبری تحقق یافت. در این راه پر فراز و نشیب حضور مؤثر و تلاش بی وقفه اندیشمندانی چون جنابعالی در تبیین اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی ایران و تربیت شاگردان مبرّز در بیش از 4 دهه، فخر و مباهات هر صاحب اندیشه ای را بر می انگیزد.
امید آنکه با محمل قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری در «جهاد تبیین انقلاب اسلامی» چون گذشته نقشه های دشمن در عناد با این کشور صاحب الزمانی را بر آب نموده با تاکید بر تجارب، تخصص وتوانمندی خویش همیشه جان های مستعد در این راه را تربیت فرمایید.»
بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی؛ در حاشیه این مراسم، نمایشگاهی از تازه ترین آثار پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی با محوریت پژوهشکده های " فرهنگ و دین"، "علم و دین" و "مطالعات معارف اسلامی" نیز ارائه شد.
منبع:

1400/11/22
20:49:29
5.0 / 5
846
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد