نکسترو

كتاب و كاغذها را چگونه ضدعفونی كنیم؟

كتاب و كاغذها را چگونه ضدعفونی كنیم؟

به گزارش نكسترو پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران می گویند: قرنطینه كردن كتاب ها (نگه داشتن كتاب ها در گوشه ای دور از دسترس در خانه) و سایر اشیای مشابه به مدت 72 ساعت، ایمن ترین و موثرترین روش ضدعفونی آنها است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، راهکارهایی درباب ضدعفونی کتاب ها و کاغذهای آلوده به ویروس کرونا ارائه دادند.
بگفته این پژوهشگران و برمبنای شواهد بررسی شده، نخستین و بهترین روش ضدعفونی کردن اشیای کاغذی، قرنطینه کردن آنها است. مطالعه ای که درباب ماندگاری ویروس کرونا بر سطح اجسام مختلف انجام شد، نشان داد که این ویروس به مدت ۲۴ ساعت روی سطوح مقوایی و به مدت ۷۲ ساعت روی سطوح پلاستیکی فعال می ماند. طبق بررسی های انجام شده، زمان قرنطینه مناسب برای محصولات کاغذی یا مقوایی ساده حداقل ۲۴ ساعت و برای کتاب های پوشیده از پلی استر یا سایر پلاستیک ها و همین طور مواد پلاستیکی مانند سی دی و دی وی دی، ۷۲ ساعت است.
مطالعات نشان می دهند زمان ماندگاری ویروس کرونا روی اسکناس چهار روز است. باتوجه به طولانی تر بودن زمان ماندگاری ویروس روی اسکناس، بهتر است از روش های دریافت و پرداخت غیرنقدی بهره برده و یا در صورت لزوم، روش های ضدعفونی با دستمال آغشته به الکل را جایگزین کنید.
یکی دیگر از روش های ضدعفونی کتاب ها، تمیز کردن آنها است؛ در این خصوص، بهتر است از یک پارچه میکروفیبر استفاده گردد. استفاده از دستمال مرطوب ضدعفونی کننده روی سطح این اشیا نیز می تواند اثربخش باشد. با این روش ها، اشیای کاغذی لطمه نمی بینند.
راهکارهای زیر جهت استفاده ایمن از کتاب و کتابخانه سفارش می شود:
-اگر بیمار هستید، تا زمانی که علایم شما از بین نرفته است، کتاب های خودرا به اشتراک نگذارید
-اگر آشنایان شما بیمار هستند، آنها را در منزل و کتابخانه خود نپذیرید
-هر بار که از کتابخانه استفاده می کنید، دست های خودرا بشویید یا از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید
-با دیگران جهت بررسی کتاب ها و مطالعه آنها، در کتابخانه جمع نشوید. رعایت فاصله فیزیکی برای کنترل گسترش و سرعت کرونا ویروس بسیار مهم است
منبع:

1399/05/01
13:39:40
5.0 / 5
2047
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد