نکسترو

غلبه بر کبد چرب با نوعی داروی گیاهی

غلبه بر کبد چرب با نوعی داروی گیاهی

کبد چرب و سایر بیماریهای مزمن کبدی، از مهم ترین گرفتاری های امروز مردم جهان بواسطه تغییر رژیم های غذایی و ناسالم تر شدن آنها هستند. پژوهشگران کشورمان برای غلبه بر این مشکل، نوعی داروی گیاهی متشکل از عصاره هفت گیاه را سفارش کرده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، کبد، یکی از بزرگ ترین و مهم ترین غدد ترشحی بدن انسان است که عدم پیشگیری و درمان بیماریهای آن سبب بروز عوارض ناخواسته ای شده و گاهی نیز در طولانی مدت سبب سیروز کبدی و مرگ انسان می شود. بیماری کبد چرب، وضعیتی است که در آن تجمع چربی در بافت کبد افزایش می یابد. این بیماری برمبنای علل به وجود آورنده به دو نوع کبد چرب الکلی و غیر الکلی تقسیم می شود. امروزه بیماری کبد چرب غیر الکلی شایع ترین بیماری مزمن کبدی است که دارای شیوع ۳۰ تا ۴۰ درصدی در جهان است.

آن گونه که متخصصان می گویند، افزایش غلظت تری گلیسیرید داخل سلولی در کبد، مرحله نخست برای بروز و پیشرفت این بیماری است که در صورت عدم کنترل آن درنهایت به مراحل پیشرفته تری مانند سیروز کبدی و تخریب بافت کبد منتهی خواهد شد. بعلاوه این بیماری، یک عامل خطر مستقل برای بیماری هایی نظیر دیابت نوع دو و بیماریهای قلبی عروقی بشمار می رود. پیشرفت بیماری کبدی می تواند از مراحل ابتدایی و بالا رفتن بدون علامت فعالیت آنزیم کبد شروع شده و تا مشکلات سخت تری نظیر سیروز کبدی، نارسایی حاد کبد و سرطان سلول های کبدی ادامه پیدا کند. امروزه برای درمان این مشکل، از روش های مختلفی استفاده می شود، ولی درمان های گیاهی در این خصوص توجه زیادی را به خود اختصاص داده اند.

در همین زمینه، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه لرستان و دانشگاه آمل مبادرت به انجام پژوهشی کرده اند که در آن، به بررسی تأثیر یک داروی گیاهی مشتق از هفت گیاه مختلف موسوم به «پاپریکا» بر تغییرات آنزیم های کبدی و متابولیسم چربی در این اندام مهم پرداخته شده است.

در این تحقیق که بر روی موش های آزمایشگاهی بعنوان جانوران مدل انجام شده است، پژوهشگران ابتدا حیوانات فوق را با بهره گیری از ماده اکسی تتراسایکلین طولانی اثر، گرفتار وضعیتی مشابه کبد چرب کردند و سپس تأثیر عصاره ترکیبی هفت گیاه مختلف شامل خار مریم، گل قاصد، شاه تره، گل گاوزبان ایرانی، کاسنی، بنفشه و کنگرفرنگی را بر رفع مسمومیت کبدی حاصله در موش ها بررسی کردند.

نتایج این تحقیق جالب نشان می دهند که عصاره ترکیبی هفت گیاه فوق، دارای تأثیر مثبتی بر پیش گیری از بروز مسمومیت کبدی و تغییرات متابولیسم چربی در بدن است و آثار حفاظتی در مقابل تغییرات آنزیم های کبد دارد.

مسعود علیرضایی، محقق بخش بیوشیمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه لرستان و همکارانش دراین باره می گویند: «پیش درمانی با عصاره هفت گیاه با دوز 100 میلی گرم بر کیلوگرم موجب کاهش مدلول دار سطح آنزیم های کبدی AST و ALT شد».

آن ها می افزایند: «در مجموع بنظر می رسد داروی هفت گیاه که با نام تجاری پاپریکا تولید می شود، قادر می باشد تغییرات آنزیمی و متابولیسم لیپید را در روش های پیش درمانی و در مدلهای حیوانی به خوبی کنترل کند. بااینکه لازم است مطالعات بیشتری همراه با آنالیز شاخصهای بیوشیمیایی گوناگون در بافت کبد و خون انجام شود».

ترکیبات فنولی که به طور معمول در گیاهان دارویی با غلظت های قابل توجهی وجود دارند، دسته ای از ترکیبات شیمیایی گیاهی هستند که اثرات درمانی و حفاظتی بسیاری به آنها نسبت داده شده است و ازجمله آنتی اکسیدان های شناخته شده محسوب می شوند. این ترکیبات برای درمان و حفاظت سلول های کبدی در مقابل لطمه های اکسیداتیو مورد توجه هستند.
1400/11/17
13:58:50
5.0 / 5
1077
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد