نکسترو

جارو برقی هم می تواند منجر به انتشار ویروس كرونا شود؟

جارو برقی هم می تواند منجر به انتشار ویروس كرونا شود؟

به گزارش نكسترو بررسی های محققان گویای آن می باشد كه استفاده از جاروبرقی در منزل فرد بیمار امكان دارد سبب انتشار گرد و غبار آلوده به ویروس كرونا در هوا شود. پس باید هنگام استفاده از جاروبرقی و تخلیه فیلتر آن، نكات بهداشتی لازم همچون استفاده از ماسك و دستكش را رعایت كرد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف امکان دارد از چند ساعت تا چند روز باشد. تمیز کردن سطوح آلوده و به دنبال آن ضدعفونی کردن، بهترین اقدام برای جلوگیری از مبتلا شدن به این ویروس می باشد. با عنایت به این که فرش، موکت، مبل یا کف منزل امکان دارد جزو سطوحی باشند که آلوده شده باشند، سوال این است که آیا احتمال آلوده شدن جاروبرقی منزل در حین تمیز کردن این سطوح وجود دارد؟

شواهدی وجود دارد که نشان داده است وقتی فرد آلوده به ویروس کرونا در منزل سرفه یا عطسه می کند، یا با شدت نفس می کشد، یا با صدای بلند صحبت می کند، ذرات آلوده به ویروس به سطوح فرش و مبلمان منزل برخورد می کنند و امکان دارد برای مدتی روی گرد و غبار آنها باقی بمانند. همینطور اگر شخصی با کفش در منزل راه رفته باشد یا اگر حیوانات خانگی در منزل نگهداری شوند، احتمال آلوده شدن سطوح منزل به ویروس به این طریق وجود دارد. در هنگام استفاده از جاروبرقی، این گرد و غبار های آلوده به ویروس امکان دارد در هوا منتشر شوند و جارو برقی هم آلوده شود.

اما بقای ویروس کرونا در محیط های مختلف همچون گرد و غبار منزل دقیقا معلوم نیست.
چنانچه از جارو برقی برای گردگیری و تمیز کردن سطوح آلوده در منزل استفاده می شود، احتمال آلوده شدن آن به ویروس کرونا وجود دارد. ازاین رو تا جای ممکن نباید با جاروبرقی که در منزل یک فرد مبتلا به ویروس کرونا استفاده شده است، منازل دیگر را گردگیری و تمیز کرد.
بنا بر اعلام کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخهای علمی در مورد کرونا ویروس می پردازد، استفاده از جاروبرقی در منزل فرد بیمار امکان دارد سبب انتشار گرد و غبار آلوده به ویروس کرونا در هوا شود. پس باید هنگام استفاده از جاروبرقی و تخلیه فیلتر آن، نکات بهداشتی لازم همچون استفاده از ماسک و دستکش را رعایت کرد.
منبع:

1399/04/31
14:22:44
5.0 / 5
2062
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد