نکسترو
در یك پژوهش بررسی شد

مردان مرتكب همسرآزاری، از حقوق بانوان چه می دانند؟

مردان مرتكب همسرآزاری، از حقوق بانوان چه می دانند؟

نكسترو: نتایج یك مطالعه نشان داد كه از نظر بیشتر مردانی كه مرتكب همسرآزاری می شوند، حقوق زن و مرد برابر نیست. آنها از حقوق و مسئولیت های زن در قانون اطلاع كافی ندارند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، آمارهای جهانی نشان میدهد که حدودا یک سوم زنان در جهان انواعی از خشونت را تجربه می کنند که ۳۰ درصد آنها توسط همسر یا شریک انجام می شود. در سال ۱۳۹۰ در پژوهشی ملی میزان شیوع خشونت خانگی در ایران، بطور متوسط ۶۶ درصد تخمین زده شد که با آمار ۶۵ درصدی وزارت بهداشت در سال ۱۳۸۷ تفاوت چندانی نداشت.

در ارتباط با زنان قربانی خشونت خانگی در ایران مطالعات زیادی انجام شده است؛ اما در ارتباط با مرتکبین خشونت اطلاعات زیادی در دسترس نیست. به همین خاطر پژوهشگران دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران و موسسه توسعه دانش و فناوری فرزنگان نیک اندیش تهران در پژوهشی، در این خصوص مطالعه ای طراحی کردند.

رومینا نگاری نامقی و شهربانو قهاری، به همراه همکارانشان در دانشگاه علوم پزشکی ایران، این مطالعه را انجام دادند. در این تحقیق بوسیله مراکز مختلف زوج درمانی و پزشکی قانونی تهران، مردان متاهلی که مرتکب همسرآزاری شده بودند، شناسایی شدند و بعد از اعلام تمایل بوسیله پرسش نامه و مصاحبه حضوری مورد بررسی قرار گرفتند.

در مجموع یازده نفر که شرایط سابقه خشونت خانگی، ساکن در شهر تهران، گذشت حداقل یک سال از زندگی زناشویی، حداقل سواد خواندن و نوشتن، عدم مبتلاشدن به اختلالات روانی شدید، عدم مصرف مواد را داشتند و مایل به شرکت در این تحقیق بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند. در مصاحبه ها از فرد خواسته شد تجربه خودش را در مورد اتفاقی که بین او و همسرش افتاده، بیان کند. سپس مصاحبه ها با پرسیدن سوالات کوتاه، درباب درک آنها از نقش و وظایف زن و مرد در خانواده، حقوق زن و مرد در خانواده، حقوق و مسئولیت های زن در قانون و رابطه جنسی خارج از چارچوب ازدواج، هدایت می شدند. بعد از انجام مصاحبه داده های به دست آمده از افراد کد گذاری و پاسخ ها برمبنای شباهت ها و تفاوت ها طبقه بندی شدند.

میانگین سنی شرکت کنندگان حدود ۳۶ سال بود و جوان ترین شرکت کننده ۲۲ ساله و مسن ترین ۴۹ ساله بودند. میانگین مدت زمان ازدواج آنها ۹.۵ سال بود که بیشترین مدت زمان ۲۲ سال و کم ترین آن ۳ سال بود. بیشترین اختلاف سنی ۱۲ سال و مرد بزرگ تر از زن بود و کم ترین حالت ۷ ماه بود که مرد از همسرش کوچک تر بود. این شرکت کنندگان ساکن مناطق ۲، ۳، ۴، ۵، ۶، ۱۱، ۱۲، ۱۷ و ۲۲ تهران بودند. از بین شرکت کنندگان، سه نفر فرزندی نداشتند، چهار نفر یک فرزند، سه نفر دو فرزند و یک نفر سه فرزند داشتند.

نتایج این مطالعه نشان داد از نظر شرکت کنندگان، «تامین نیازهای همسر» با بیش ترین تکرار، مهم ترین وظیفه زن و مرد در خانواده بود. در مورد حقوق زن و مرد در خانواده نیز بیش ترین تکرار مربوط به «تامین نیازهای همسر» بود. بدین سبب از نظر آنها حق و وظیفه زن و مرد با هم مطابقت داشت. ۶ نفر از یازده شرکت کننده به برابری حقوق زن و مرد در خانواده اعتقاد نداشتند و بیشتر آنها از مسئولیت ها و حقوق زن در قانون اطلاعی نداشتند. همین طور در نظر ۱۰ نفر از آنها رابطه خارج از ازدواج صحیح نیست.

شرکت کنندگان بااینکه تامین نیازهای فرد توسط همسر را مهم ترین حق زن و مرد می دانستند، اما تامین نیازهای مادی حق زن و وظیفه مرد و تامین نیازهای عاطفی و جنسی حق مرد و وظیفه زن بود.

مردان شرکت کننده در این مطالعه، مراقبت از فرزندان را وظیفه زن در خانواده می دانستند و در مورد مردان وظیفه همراهی و کمک را ذکر می کردند. همین طور انجام کارهای منزل را از وظایف زنان می دانستند.

به اعتقاد بیش از نیمی از شرکت کنندگان، تفاوت های جسمی و ظاهری زن و مرد دلیلی بر عدم برابری حقوق زن و مرد در خانواده است و معتقد بودند «زنان حقوق کم تری از مردان دارند و باید هم این طور باشد». عده ای هم که به برابری حقوق زن و مرد در خانواده معتقد بودند، زمان را عامل برابری می دانند و معتقدند «در دنیای کنونی بنا بر پیشرفت حاصل شده، برابری لازم است».
اکثریت مشارکت کنندگان رابطه جنسی شرعی و غیر شرعی خارج از چارچوب ازدواج را برای مردان متاهل صحیح نمی دانستند و حتی اگر رابطه خارج از ازدواج داشتند، اهتمام می کردند موضوع را مخفی کرده و آنرا توجیه کنند.

بگفته پژوهشگران این تحقیق: «لازم است دانشگاهیان نسبت به آموزش نقش، وظایف و حقوق زن و مرد در خانواده حساس شوند و ارتقای آگاهی زوج های ایرانی را همچون برنامه های خود قرار دهند».

باتوجه به مشارکت پایین شرکت کنندگان این پژوهش، تعداد کم شرکت کنندگان و نحوه نمونه گیری، بهتر است مطالعات بیشتری در این خصوص صورت گیرد.

نتایج این پژوهش تابستان سال جاری (۱۳۹۹) در مجله علمی پژوهشی سلامت اجتماعی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی، انتشار یافته است.
منبع:

1399/04/29
23:36:58
5.0 / 5
2218
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد