نکسترو
عضو سابق هیات علمی مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان:

لرستان فاقد شوری خاک و آب است

لرستان فاقد شوری خاک و آب است

لرستان عضو سابق هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اظهار داشت: لرستان همچون استانهای فاقد شوری خاک و آب است.


مراد سپهوند، در نشست علمی تخصصی گرامیداشت روز جهانی خاک که به همت گروه علوم و مهندسی دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان برگزار شد، در مورد مروری بر شوری و حاصلخیزی خاک های ایران با تکیه بر خاک های لرستان، اظهار داشت: شوری خاک شامل میزان نمک های موجود در آن همچون کلریدها، سولفات ها، کربنات ها، بی کربنات ها، نیترات هاست.
وی ضمن اشاره به تأثیر شوری بر گیاهان اظهار داشت: کاهش جذب آب، کاهش رشد و تولید، افزایش جذب عناصر، مسمومیت و... همچون تاثیرات شوری آب بر گیاهان است.
عضو سابق هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اظهار داشت: مواد مادری، سطح ایستایی بالا، آب آبیاری شور، مدیریت غلط آبیاری، مصرف زیاد کودهای شیمیایی و... و. از علل شوری خاک به حساب می آید.

۵۶ میلیون هکتار از مساحت کشور شور است
سپهوند ضمن اشاره به میزان شوری خاک در کشور اظهار داشت: در کل مساحت ایران ۸۹ میلیون هکتار معادل ۵۳ درصد غیرشور، ۵۶ میلیون هکتار معادل ۳۵درصد شور با درجات مختلف و ۲۰ میلیون هکتار معادل ۱۲ درصد شاملاراضی لم یزرع کویری هستند.
وی افزود: در مجموع از تمام اراضی کشاورزی ایران ۲۰ میلیون هکتار قابل کشت، ۱۴ میلیون هکتار برای کشت زراعی و باغی و ۶.۵تا ۷ میلیون هکتار با درجات مختلف در کشت زراعی و باغی شور است.

دشت های سیلاخور و جایدر با شوری کم تا متوسط آب و خاک مواجه است
عضو سابق هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اظهار داشت: لرستان همچون استان های فاقد شوری خاک و آب است که تنها در ۳ هزار هکتار از دشت سیلا خور و جایدر با شوری کم تا متوسط مواجه می باشد.
سپهوند افزود: حاصلخیزی خاک تابع میزان و نسبت عناصر غذایی ماکرو و میکرو است و باردهی خاک تابع عوامل خاک، آب و هوا و مدیریت است.
وی اظهار داشت: عوامل خاکی موثر بر باردهی خاک شامل حاصلخیزی، کربن آلی، تهویه، رطوبت و حرارت، عمق، بافت- ساختمان، شوری و... است.
عضو سابق هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اضافه کرد: عوامل آب و هوایی موثر بر باردهی خاک شامل بارندگی، دما، رطوبت نور، CO۲ و... عوامل مدیریتی موثر بر باردهی خاک، شامل شخم و شیار، نهاده ها، آبیاری، تغذیه و... است.

۱۵ درصد خاک های کشور حاصلخیز هستند
سپهوند با اشاره به اینکه تنها ۱۵ درصد خاک های کشور حاصلخیز هستند، بیان نمود: در ایران کمتر خاکی را میتوان یافت که حاصلخیز باشد و متاسفانه عوامل موثر بر باردهی هم مطلوب نمی باشد ازاین رو همواره با gap yield در اغلب محصولات مواجه هستیم بعنوان مثال گپ تولید در مورد گندم آبی ۴-۳ تن در هکتار است.
وی با اشاره به اینکه حداقل حدود نیمی از خاک های کشور با کمبود فسفر مواجهند، اظهار نمود: ازاین رو حداقل نیمی از خاک های کشور هم احتماالً با کمبود پتاسیم مواجه می باشد.

گپ تولید همیشه بعنوان مشکل همچنان باقی است
عضو سابق هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اضافه کرد: مشاهده می شود که کمتر خاکی از کشورها حاصلخیز است و با عنایت به این که نمی توانیم مدیریت تغذیه را خوب اعمال نماییم و سایر عوامل موثر بر باردهی خاک را خوب کنترل نمی نماییم، پس نه خاک حاصلخیز داریم و نه خاک بارده، بنابراین گپ تولید همیشه بعنوان مشکل همچنان باقی است.1400/09/18
12:01:34
5.0 / 5
1038
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد