نکسترو

راهی برای کاهش ترس از کرونا

راهی برای کاهش ترس از کرونا

به گزارش نکسترو پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در یک مطالعه عنوان کردند که افزایش سواد سلامت، می تواند در کاهش ترس از کرونا موثر باشد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، همه گیری کووید-19 شرایطی بحرانی در سرتاسر جهان بوجود آورده است. ترس از این بیماری اجتناب ناپذیر است و احتیاج به کنترل و مدیریت دارد و در صورت عدم مدیریت می تواند اثرات مخرب فراوانی داشته باشد. مدیریت ترس برای دانشجویانی که درحال تحصیل و عرضه خدمات در مراکز مراقبت های بهداشتی هستند، ضروری می باشد، چونکه آنها در معرض خطر بیشتری برای بیماری کووید-19 هستند.

با توجه به اهمیت این مسئله؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با انجام یک طرح تحقیقاتی در سال 1400، ارتباط سواد سلامت و ترس از بیماری کووید-19 را مورد بررسی قرار دادند.

این مطالعه به صورت مقطعی بر روی 278 نفر از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت انجام شد و پژوهشگران داده های موردنیاز تحقیق را به صورت آنلاین و از راه دو پرسش نامه سنجش سواد سلامت جمعیت شهری ایران و ارزیابی ترس از کووید-19 جمع آوری کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که «خواندن»، «ارزیابی»، «درک»، «دسترسی» و «تصمیم گیری»؛ پنج مولفه سواد سلامت هستند که هر یک از آنها همبستگی منفی و معناداری با نمره ترس از کووید19 دارند. به این صورت که با افزایش هر یک از این مولفه ها، میزان ترس از بیماری کووید-19 کاسته می شود.

پژوهشگران این تحقیق بر مبنای یافته های به دست آمده می گویند که تمرکز بر ارتقای سواد سلامت دانشجویان، می تواند به آنها کمک نماید تا از اثرات منفی ترس از کووید-19 در امان بمانند و در نتیجه کیفیت زندگی آنها بهبود یابد.

این محققان معتقدند که کاهش ترس دانشجویان از کووید-19، سبب آرامش بیشتر آنها و افزایش کیفیت خدمات عرضه شده به بیماران در مراکز بهداشتی می شود.
نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی رابطه ی سواد سلامت و ترس از بیماری کووید19 در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در سال 1400» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و میلاد دانشی از دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، مجری اصلی این طرح تحقیقاتی بوده است.
منبع:

1400/08/26
11:13:34
5.0 / 5
1275
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد