نکسترو
با یك سوم قیمت نمونه خارجی؛

یک شرکت فناور موفق به بومی سازی محفظه آب شیرین کن های صنعتی شد

یک شرکت فناور موفق به بومی سازی محفظه آب شیرین کن های صنعتی شد

پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید محفظه آب شیرین کن های صنعتی با بهره گیری از کامپوزیت پلیمری شدند، محصولی که از خروج 20 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است.


به گزارش نکسترو به نقل از خبرگزاری ایرنا از معاونت علمی و فناوری، سیدحمیدرضا هاشمی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: کامپوزیت های زمینه پلیمری دسته ای از کامپوزیت ها هستند که از الیاف کوتاه یا بلند در حوزه پلیمری ساخته می شوند. این دسته از کامپوزیت ها برای انتقال بار از بین الیاف و ماتریس طراحی و تولید شده اند.
وی، یکی از کاربردهای مهم کامپوزیت در تولید محفظه نگهدارنده تحت فشار عنوان نمود و اضافه کرد: این محفظه ها که از آنها تحت عنوان «پرشر وسل» نیز یاد می شود، در ساخت آب شیرین کن های صنعتی به کار می روند.
هاشمی می گوید: مخازن تحت فشار ظروفی هستند که برای نگه داشتن مایعات، بخارها یا گازها در فشارهای بالا، بطور معمول بالای ۱۰۰۰ psi طراحی شده اند.
وی اضافه کرد: از آنجائیکه پرشر وسل ها تحت فشارهای زیاد کار می کنند، یک مخزن تحت فشار پارگی می تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به نشت گاز، آتش سوزی و حتی انفجار شود. به همین دلیل، ایمنی فشار در محفظه نگهدارنده تحت فشار لازم است.
این فعال حوزه دانش بنیان اظهارکرد: در صنایع آب شیرین کن، بعد از تصفیه اولیه، که شامل جداسازی ضایعات و جامدات است، آب تحت فشار در محافظ کامپوزیتی پلیمری قرار گرفته و یون های نمک در این شرایط جدا می شوند.
وی همین طور با اشاره به اینکه، در گونه ای دیگری از تصفیه خانه ها، آب تحت عنوان لب شور به آب قابل شرب تبدیل می شود، پرشر وسل کامپوزیتی نیز کاربرد دارد و محصولی کاملا طبیعی و فاقد سنگینی آب را تحویل می دهد. در این پروسه فقط مرحله دوم تصفیه و شیرین کردن آب در مخازن تحت فشار کامپوزیتی پلیمری صورت می گیرد.
هاشمی اشاره کرد: طبق برآوردهای انجام شده در یک سال با تولید محفظه های تحت فشار توسط شرکت، مانع خروج ۲۰ میلیون دلار ارز از کشور شده اند. نمونه داخلی محفظه های تحت فشار یک سوم نمونه خارجی قیمت دارد با توجه به این که از همان کیفیت مناسب برخوردارست.

1400/08/24
15:21:07
5.0 / 5
1103
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد