نکسترو
در نشست خبری روز جهانی دیابت عنوان شد

دلیلهای افزایش مبتلاشدن به دیابت در ایران

دلیلهای افزایش مبتلاشدن به دیابت در ایران

به گزارش نکسترو رییس پژوهشگاه غدد و متابولیسم درباب میزان مرگ ومیر و بستری بیماران مبتلا به دیابت بر اثر کووید در ایران و مطالعاتی که پژوهشگاه غدد در این خصوص انجام شده، توضیح داد: آمار ما در این مورد، آمار کشوری است. ۱۲ درصد کسانی که در بیمارستان بستری می شوند و PCR مثبت دارند، دیابتی هستند. مرگ ومیر ناشی از کووید در کل حدود ۸.۴ درصد است ولی در دیابتی ها حدود ۱۴ درصد است. یعنی افراد دیابتی حدود دو برابر افراد سالم گرفتار مشکلات جدی می شوند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، نشست خبری پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم به مناسبت روز جهانی دیابت بامداد امروز (چهارشنبه، ۱۹ آبان ماه) برگزار شد.
دکتر باقر لاریجانی؛ رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم در این جلسه خبری اظهار داشت: در سال ۲۰۲۱ دیابت به اندازه کرونا سبب مرگ و میر افراد شده است. هم اکنون ۴۶۰ میلیون دیابتی در جهان داریم و آمارها از آن حکایت می کند که در پنج سال آینده پیشبینی می شود حدود ۷۰۰ میلیون دیابتی در دنیا داشته باشیم.
وی افزود: بیشتر از ۵۰ درصد افرادی که مبتلا به دیابت هستند، خودشان اطلاع ندارند و مفهوم آن این است که برای علائم آن باید دقت بیشتری نماییم. حدود دو سوم افرادی که دیابت دارند در شهرها هستند. و حدود سه چهارم افراد دیابتیک در سنین کار هستند. مفهوم آن این است که اگر کنترل نکنند و بیماری شان بیشتر شود، امکان دارد در فعالیت روزانه خود گرفتار مشکل شوند.
لاریجانی با بیان اینکه در کشورهای با درآمدهای پایین تر، دیابت شیوع بیشتری دارد، اظهار نمود: از هر پنج نفر از افرادی که دیابت دارند، چهار نفر در کشورهایی هستند که درآمد متوسط و پایین دارند. وضعیت دنیا، امروز پس از ۱۰۰ سال تولید انسولین، هنوز بگونه ای است که از هر دو نفری که در دنیا احتیاج به انسولین دارد، یک نفر نمی تواند به انسولین دسترسی پیدا کند. همینطور حدود ۳۰ درصد از کسانی که قرص می خورند، به متفورمین و قرص های عادی این بیماری نمی توانند دسترسی پیدا کنند.
وی اظهار داشت: در ایران خوشبختانه بیشتر از ۹۰ درصد از جمعیت دیابتی، دسترسی نسبتاً مطلوب به پزشک، دارو، خدمات آزمایشگاهی و پوشش بیمه ای دارد. این وضعیت در مقایسه با کل دنیا که حدود ۵۰ درصد است، وضعیت بهتری است.

چاقی، آلودگی هوا و کمبود فعالیت فیزیکی؛ شیوع دیابت را افزایش داده
رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم با ذکر عوامل خطر بیماری دیابت اظهار داشت: وضعیت شیوع در استانهای کشور متفاوت می باشد و متاسفانه چاقی، آلودگی هوا در بعضی استان ها و فعالیتهای فیزیکی؛ سه عامل اساسی هستند که شیوع دیابت را در نقاط مختلف کشور افزایش داده است.
وی اضافه کرد: علیرغم دسترسی به دارو و دسترسی های آزمایشگاهی، به دلیل عدم آموزش کافی، حدود ۴۰ درصد از دیابتی ها درگیری کلیه دارند، حدود هفت درصد وضعیت درگیری شدید کلیه دارند و حدود ۱۳ درصد درگیر عوارض عصبی و نوروپاتی دیابت هستند.

در ۳۰-۲۰ سال قبل شیوع دیابت دو برابر شده است
لاریجانی افزود: شیوع دیابت در ۲۰-۳۰ سال قبل در کشور ما حدود دو برابر شده است. یعنی از سال ۱۳۶۹ تا حدود ۱۳۹۸، حدوداً ۹۵ درصد افزوده شده است و متاسفانه شیوع آن در پنج سال قبل افزوده شده است. مطالعات ما در مورد شیوع دیابت در پنج سال قبل (۲۰۱۶) حدود ۱۱ درصد در افراد بالغ بود ولی مطالعات ما سال جاری حدود ۱۴ درصد شیوع را نشان داده است
وی افزود: همینطور در پنج سال گذشته، اختلاف بین استانهای با بیشترین و کم ترین میزان دیابت افزوده شده است. متاسفانه میزان شیوع دیابت، شیوع چاقی، فشار خون و چربی خون که عوامل خطر هستند، در پنج سال قبل در کشور ما افزایش پیدا کرده است.
لاریجانی ضمن بیان اقدامات انجام شده در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم اظهار داشت: ما تلاش می نماییم آموزش های دیابت را برای بیماران و پزشکان، افزایش دهیم. همینطور ثبت بیماران با روش های نرم افزاری توسعه پیدا کرده و گسترش کلینیک ها متناسب با بیماردهی و تخصص هایی که در استانهای مختلف وجود دارد، متناسب با نیروی انسانی استان ها درحال پیشرفت است.

چرا علیرغم تورم و گرانی، چاقی افزوده شده است؟
رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم در پاسخ به سوالی در مورد اینکه چرا با عنایت به افزایش گرانی و تورم که تغذیه مردم را تحت تأثیر قرار داده، چاقی در جامعه افزوده شده اظهار داشت: این طور نیست که چاقی در افرادی که تغذیه نامناسب دارند، کم باشند. گاهی اوقات در این افراد بیشتر می شود چون به فست فودها و غذاهای ارزانقیمت تر روی می آورند و فعالیت فیزیکی آنها امکان دارد کاهش پیدا کند. همان گونه که گفته شد دو سوم دیابتی ها در کشورهای با درآمد متوسط و پایین هستند.

تحقیقات سلول درمانی دیابت به کجا رسید؟
لاریجانی در مورد مطالعات انجام شده در مورد درمان دیابت با سلول های بنیادی توضیح داد: در دنیا درمان سلولی دیابت درحال توسعه است و کارآزمایی های بالینی در این حوزه در حال انجام می باشد. ما از ۱۰ سال پیش تا هم اکنون در مورد درمان سلولی دیابت تلاش می نماییم و مطالعات ۱۰ ساله سالم بودن این نوع درمان درحال چاپ است. ما روی روش های مختلف این درمان کار می نماییم. امیدواریم پس از شرایط کووید مجدداً مطالعات را ادامه دهیم. چون این مداخلات سیستم ایمنی را دستکاری می کند، بنابراین ما احتیاط کردیم و در شرایط کووید این بررسی ها را به تعویق انداختیم.
وی ضمن اشاره به نتایج این مطالعات تشریح کرد: نکته مهم این است که همان عواملی که دیابت را در فرد ایجاد می کند، این سلول های جدید را هم گرفتار مشکل می کند. در دنیا هم نشان داده شده که پس از مدتی که سلول درمانی انجام می شود، باردیگر مشکلات بر می گردد. یک مدتی قند خون کنترل می شود ولی پس از مدتی به علت همان شرایطی که در فرد وجود دارد، باردیگر سلول ها گرفتار صدمه می شود. ما بیمارانی داشتیم که حدود یک سال و نیم بدون انسولین زندگی کردند ولی متاسفانه باردیگر مشکلات برمی گردند.

داروهای جدید، تفاوت جدی با داروهای قدیمی ندارند
رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم در مورد تأثیر تحریم ها بر درمان دیابت اظهار داشت: ما چند سال قبل مقاله ای در مورد تأثیر تحریم ها در کنترل دیابت، در یک نشریه بین المللی مشهور منتشر کردیم. حقیقت این است که تحریم ها در کنترل دیابت بی تأثیر نیستند. ولی خوشبختانه در کشور می توانیم با خیلی از داروهای دیابت تولید داخل، این بیماری را کنترل نماییم.
وی افزود: تولید انسولین قلمی در داخل مشکلاتی داشت ولی هم اکنون برخی شرکت ها در این حوزه هم فعالیت می نمایند. انسولین سرنگی از قبل هم تولید می شد.
لاریجانی در پاسخ به سوالی در مورد خروج داروها از سیستم بیمه و قیمت داروهای دیابت اظهار داشت: داروهای قدیمی و جدید، تفاوت خیلی زیادی ندارند. نمی گویم بدون تفاوت هستند. اصولاً در ۵۰ سال قبل داروهای جدیدی آمده اند ولی داروهای سابق کارایی خودشان را دارند و در کنترل دیابت می توانند موثر باشند. اگر کسی بخواهد و شرایطش را داشته باشد که از داروهای جدید استفاده نماید و یا اینکه نتواند بیماری را با داروهای گذشته درمان کند، در این موارد نیازمند داروهای جدیدتر هستیم.
وی افزود: برخی تصور می کنند اسم دارو که جدیدتر باشد، موثرتر است ولی داروهای قدیمی و جدید، تفاوت عمده ای با هم نمی کنند. انسولین های جدید قلمی و غیر قلمی تفاوتی از نظر کنترل بیماری نمی کنند ولی طبیعی است که بیماران مخصوصاً بیمارانی که دفعات بیشتری احتیاج به تزریق دارند، نیازمند روش های آسان تری هستند. در کل اصولاً در کنترل قند خون تفاوت جدی ندارند. همینطور پمپ هم که در دنیا برای کنترل دیابت استفاده می شود و ما هم در بعضی موارد نیازمند آن هستیم، با روش های تزریق چهارگانه در کنترل قندخون تفاوت عمده ندارند.

داروهای گیاهی در کنترل دیابت موثرند؟
لاریجانی در مورد مطالعات انجام شده در مورد گیاهان دارویی در درمان دیابت اظهار داشت: تحقیقاتی هم در کشور، هم در مرکز ما و هم در دنیا در این حوزه انجام شده است. بعضی از داروهای گیاهی برای کنترل قندخون کمک کننده هستند و در صورتیکه مطالعات خوبی بر روی آنها انجام شده باشد و ایمنی و نبودن اثرات سمی آنها بررسی شده باشد، می توانند بعنوان کمک در درمان دیابت استفاده گردد.
وی تصریح کرد: ولی اصلاً سفارش نمی گردد که بیمار انسولین و درمان اصلی را کنار بگذارد و به طرف این درمان ها برود. بعضی از این نوع داروها، در صورتیکه بررسی و مطالعه شده باشند، می توانند تحت نظر پزشک، بعنوان مکمل در کنترل قند خون استفاده شوند.

احتمال مرگ ومیر دیابتی ها بر اثر کووید-۱۹ دو برابر بیشتر از افراد سالم است
رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم در مورد میزان مرگ ومیر و بستری بیماران مبتلا به دیابت بر اثر کووید در ایران و مطالعاتی که پژوهشگاه غدد در این خصوص انجام داده، توضیح داد: آمار ما در این مورد، آمار کشوری است. ۱۲ درصد کسانی که در بیمارستان بستری می شوند و PCR مثبت دارند، دیابتی هستند. مرگ ومیر ناشی از کووید در کل حدود ۸.۴ درصد است ولی در دیابتی ها حدود ۱۴ درصد است. یعنی افراد دیابتی حدود دو برابر افراد سالم گرفتار مشکلات جدی می شوند.
وی تشریح کرد: بررسی که بر روی شش هزار نفر انجام شده، نشان داده صدمه در کسانی که هموگلوبین A۱c (شاخص کنترل قندخون سه ماهه افراد) بیشتر از ۱۰ داشتند، حدود ۶۰ درصد بیشتر از افرادی بوده که قند خون سه ماهه کنترل شده داشتند.
لاریجانی اضافه کرد: دیابت فی نفسه مشکلات کووید را زیاد می کند، ولی در کسانی که کنترل قند خون مناسبی ندارند، این مورد تشدید می شود. همینطور کووید قند خون را زیاد می کند، داروهایی که در جریان کووید استفاده می شود، قند خون را بالا می برد. بسیاری از افرادی که دیابت نداشتند، زمانی که به خاطر کووید در بیمارستان بستری شدند، مبتلا به دیابت شدند. اگر قند خون را پیش از مبتلا شدن به کووید و در جریان کووید، خوب کنترل نماییم، به بیماران کمک زیادی می نماییم.
وی در انتها اظهار نگرانی کرد و اظهار داشت: متاسفانه علیرغم تمام تلاش هایی که می شود، بیشتر از ۷۰ درصد از بیماران دیابتی ما کنترل مناسب قند خون ندارند. باید به بیماران سفارش کرد که قرص و انسولین و... درمان های خوبی هستند ولی مهم این است که خود پایشی و مراقبت بیماران، بیشتر شود تا وضعیت بهتری داشته باشیم.
منبع:

1400/08/21
13:11:15
5.0 / 5
728
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد