نکسترو

در مرکز تحقیقات بیماریهای پوست و جذام چه می گذرد؟

در مرکز تحقیقات بیماریهای پوست و جذام چه می گذرد؟

نکسترو: بگفته معاون پژوهشی مرکز تحقیقات پوست و جذام؛ فعالیت متخصصین در بخش خصوصی برایشان از نظر مالی منفعت بیشتری دارد. باتوجه به نیاز به حضور تمام وقت در مرکز تحقیقاتی، افراد به آسانی در دانشگاه بعنوان پژوهشگر و هیات علمی فعالیت نمی کنند. همین موضوعات موجب می شود که نیروهای متخصص جوان تر، به سمت مراکز خصوصی بروند و از بُعد آکادمیک دور شوند. دولت باید برای این محدودیت ها فکری کند؛ چونکه این مساله فقط مختص یک مرکز تحقیقاتی نیست و خطری است که کل دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور را تهدید می کند.دکتر سامان احمد نصرالهی در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به سوالی درباب مسائل و مشکلات مرکز تحقیقات بیماریهای پوست و جذام اظهار داشت: این مرکز به حمایت های بیشتر وزارت بهداشت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان غذا و دارو نیاز دارد. ما برای اجرای ایده هایی که در جهت خدمت به ارگان های بالادستی، پرورش نیروهای متخصص، ارائه خدمت و ارائه فرمولاسیون های جدید دارویی است، نیاز به حمایت داریم تا بتوانیم رابطه خودمان را با این ارگان ها حفظ نماییم، رشد بدهیم و تعامل خوبی داشته باشیم.

وی درباب مشکلات بودجه ای مرکز تحقیقات بیماریهای پوست و جذام افزود: ما باید بتوانیم از منابع علمی، نیروهای متخصص و منابع مالی استفاده نمائیم. دانشگاه علوم پزشکی تهران و سازمان های بالادستی مثل وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه نیز باید در حوزه بودجه مرکز پوست و جذام، فکر اساسی کنند. مرکزی با تعداد اندک هیئت علمی؛ ولی با حجم زیاد دستاوردهای پژوهشی و تجاری سازی دانش، نیاز دارد که مورد حمایت واقع شود. به صورتی که تجهیزاتش نوسازی شود و فضاهای فیزیکی آن گسترش پیدا کند. واقعیت این است که ما از نظر بودجه، تحت فشار هستیم و باید از سازمان های بالادستی کمک بگیریم تا این مشکلات را برطرف نماییم.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات بیماریهای پوست و جذام به معضل نیروی انسانی اشاره نمود و اظهار داشت: ما نیاز داریم که بتوانیم نیروهای متخصص را در قالب پزشک پژوهشگر، نیروهای طرحی، تعهد خدمت اعضای هیئت علمی جذب نماییم، اما در این خصوص محدودیت هایی در سطح کشور وجود دارد. بطورمثال برای نیروی طرحی در تهران، همیشه محدودیت داریم. همین طور باتوجه به دریافتی های حقوق و دستمزد هیئت علمی نیز محدودیت وجد دارد، برای اینکه متخصصین اگر در بخش خصوصی فعالیت کنند، از نظر مالی برایشان بهتر است. طبیعی است که باتوجه به اینکه باید در مراکز تحقیقاتی، تمام وقت حضور داشته باشند، به آسانی در دانشگاه بعنوان پژوهشگر و هیات علمی فعالیت نمی کنند.

وی افزود: همین موضوعات موجب می شود که نیروهای متخصص جوان تر به سمت مراکز خصوصی رفته و از فضای آکادمیک دور شوند. دولت برای این محدودیت ها باید فکری کند؛ چونکه این مساله فقط مختص یک مرکز نیست و خطری است که کل دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور را تهدید می کند. بطور خلاصه، اصلاح و حمایت بودجه ای برای استخدام نیروی انسانی متخصص و گسترش فضای فیزیکی تحقیق و آموزش، مواردی هستند که مرکز ما به آن نیاز دارد.

بررسی ایمنی و کارایی محصولات آرایشی و بهداشتی

احمد نصرالهی با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات پوست و جذام از نظر بودجه یک مرکز مستقل پژوهشی بوده و زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی تهران خدمات ارائه می کند، اظهار داشت: این مرکز از بخش های مختلفی تشکیل شده و اساتید مختلف با تخصص های گوناگون، خدماتی را در حوزه بیماریهای پوست و روش های درمانی آنها ارائه می کنند. در این مرکز تحقیقات، پژوهش هایی در حوزه بیماریهای پوستی مانند جذام، سالک یا لیشمانیوز، حساسیت های پوستی، اگزما و درماتیت انجام می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباب دیگر بخش های این مرکز تحقیقات اظهار داشت: در مرکز تحقیقات بیماریهای پوست و جذام، بخشی به نام ارزیابی فاکتورهای بیوفیزیکی پوست وجود دارد که در آن تحقیقات گسترده ای درباب فاکتورهای پوستی مثل رطوبت، pH، تبخیر آب پوستی و رنگدانه پوستی انجام می شود. این بخش از نظر دستگاه های موجود، جزو مراکز محدودی در دنیا است که توانایی انجام این بررسی ها را دارد.
وی درباب کارهای انجام شده در بخش ارزیابی فاکتورهای پوستی توضیح داد: در این بخش موضوع ایمنی و کارایی محصولات دارویی و آرایشی بهداشتی را پیگیری می نماییم. به همین دلیل، پژوهش های مشترک بین صنعت و دانشگاه زیادی در این بخش دنبال می شوند. ارتباط ما با صنایع شوینده و آرایشی بهداشتی و صنایع دارویی بسیار قوی است و شرکت های مختلفی با ما همکاری دارند. حتی دراین زمینه، قراردادهای بین المللی داریم و چندین و چند گزارش بالینی به زبان انگلیسی برای کمپانی های اروپایی تهیه کرده ایم. کیفیت کار این مرکز از نظر ارزیابی ها، دقت و صحت، مورد تایید کمپانی های معتبر در سطح جهانی و داخلی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره فعالیت مرکز تحقیقات پوست و جذام درباب فرمولاسیون فرآورده های دارویی عنوان کرد: در این بخش فرمولاسیون فرآورده های دارویی، همچون فرآورده های روتین مانند پماد، کرم و ژل و فرآورده های جدیدتر مانند پچ های پوستی و نانوذرات انجام شده و این مرکز در این خصوص نیز به صنعت، خدمات ارائه می کند.
وی تشریح کرد: باتوجه به اینکه صنایع، انجام برخی آزمون ها و ارزیابی ها را برون سپاری می کنند، در مرکز تحقیقات پوست و جذام کارهایی مانند رفع ایراد فرمولاسیون، رهایی دارو از پایه فرمولاسیون، مطالعات پایداری و... انجام می گیرد. همین طور بخش جدیدی در این مرکز افتتاح شده که همکاران پژوهشی قارچ شناسی پزشکی، درحال فعالیت در حوزه بیماریها قارچی پوستی هستند.

دو شرکت دانش بنیان زیر مجموعه مرکز تحقیقات پوست و جذام
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات بیماریهای پوست و جذام با اشاره به اینکه این مرکز توانسته تحقیقات و تجربیات را به سمت ارائه خدمت، تولید محصول و تجاری سازی جهت دهی کند، اظهار داشت: ماحصل کارهای پژوهشی این مرکز، منجر به تاسیس دو شرکت دانش بنیان شده که یک شرکت دانش بنیان داروسازی آن در حوزه تولید و طراحی فرمولاسیون های دارویی در کشور فعالیت می کند و هم اکنون ۱۰ محصول را در کشور تجاری سازی کرده است و نزدیک ۲۰ محصول دیگر که برای نخستین بار در کشور تولید می شوند، در دست اجرا دارد.
وی افزود: همین طور آزمایشگاه ارزیابی بالینی نیز بصورت شرکت دانش بنیان دیگری درحال فعالیت است و خدمات آزمایشگاهی در حوزه ارزیابی ایمنی و حساسیت زایی و کارایی و اثربخشی محصولات دارویی و آرایشی بهداشتی را ارائه می کند.

منبع:

1400/08/15
22:04:41
5.0 / 5
1087
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد