نکسترو

تاثیر عسل در کاهش مشکلات ناشی از استرس

تاثیر عسل در کاهش مشکلات ناشی از استرس

نکسترو: پژوهشگران با انجام یک مطالعه حیوانی، تاثیر عسل را در کاهش مشکلات ناشی از اختلال حافظه و افسردگی ناشی از استرس بررسی کردند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، اختلال حافظه و افسردگی مشکل شایع جوامع پیشرفته امروزه است. همین طور افراد به شدت تحت تأثیر عوامل استرس زای مختلف هستند. استرس مزمن با تولید رادیکال های آزاد و ایجاد استرس اکسیداتیو می تواند سبب تغییرات ساختاری و عملکردی در مغز شود.

با توجه به اینکه عسل یک آنتی اکسیدان طبیعی با خواص گسترده درمانی است. به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با انجام یک مطالعه، تاثیر تجویز عسل را بر تخریب حافظه ناشی از القای استرس در موش های صحرایی بررسی کردند.

در این مطالعه اثر تجویز عسل بر تخریب حافظه ناشی از القای استرس ملایم پیش بینی نشده مزمن در موش صحرایی نر بررسی گردید. موش های صحرایی به مدت چهار هفته تحت استرس مزمن قرار گرفتند. 10 روز پیش از شروع دوره استرس، حیوانات عسل را به شکل خوراکی و روزانه دریافت نمودند و مصرف عسل تا روز قربانی کردن آنها ادامه داشت.

نتایج این مطالعه نشان داد که عسل سبب کاهش اختلال حافظه و یادگیری و افسردگی در وضعیت استرس مزمن می شود.

عسل رفتار شبه افسردگی را معکوس کرد و کمبود حافظه فضایی ناشی از استرس را بهبود بخشید. همچنین، عسل موجب کاهش مرگ سلولی در هیپوکامپ و کاهش سطح مالون دی آلدئید در حیوانات تحت درمان شد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ این نتایج نشان داد که عسل در وضعیت استرس مزمن، ضعف یادگیری و حافظه و افسردگی را می کاهد.
نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی اثر تجویز عسل بر تخریب حافظه ناشی از القای استرس ملایم پیش بینی نشده مزمن در موش صحرایی نر» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و آزاده یزدی، آسیه رفیعی ساردوئی و پرهام رئیسی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در انجام این طرح پژوهشی، مشارکت داشتند.
منبع:

1400/08/15
11:43:12
5.0 / 5
1188
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد