نکسترو

بیش از ۲ هزار نشریه علمی در کشور اعتبارگذاری شده است

بیش از ۲ هزار نشریه علمی در کشور اعتبارگذاری شده است

رییس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) در وبینار ˮارزیابی و رتبه بندی سال 1400 نشریات علمی: رویکردها و برنامه هاˮ اظهار داشت: در سال 1380 تعداد نشریات علمی اعتبارگذاری شده کشور کمتر از 300 عنوان بود، اما اکنون بیش از 2000 عنوان است. همچنین، تعداد 276 نشریه در ISI و اسکوپوس نمایه و نیز کمتر از 1700 نشریه در ISC نمایه شده است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی در وبینار "ارزیابی و رتبه بندی سال ۱۴۰۰ نشریات علمی: رویکردها و برنامه ها" ویژه سردبیران و مدیران مسئول نشریات علمی که امروز، 5 آبان ماه جاری با همکاری موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) و کمیسیون نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور دکتر غلامحسین رحیمی شعرباف معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، دکتر محسن شریفی مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی و دبیر کمیسیون نشریات علمی و دکتر نرجس ورع مدیرگروه ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی و مدیران مسئول و سردبیران نشریات علمی برگزار شد، اظهار نمود: محورهای موضوعی این وبینار شامل، سیاست های کلی، برنامه ها و حمایت وزارت عتف برای ارتقای کمی و کیفی نشریات علمی، جایگاه ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی در نظام های ارزیابی آموزش عالی شامل ارتقا، ترفیع، تشویق مقالات و تحصیلات تکمیلی، ضوابط پیش از ورود به ارزیابی و رتبه بندی سال ۱۴۰۰، ارائه گزارش و تحلیل وضعیت ارزیابی و رتبه بندی سال ۱۳۹۹ و نگاهی گذرا به تغییرات شاخص ها و نحوه ارزیابی و رتبه بندی ۱۴۰۰ بود.

وی اضافه کرد: هدف از برگزاری چنین وبینارهایی کمک به ارتقای سطح کمی و کیفی نشریات علمی است. در نظام جدید نشریات تاکید بر ارزیابی و رتبه بندی سالیانه است و هر سال نشریات یک دفعه مورد ارزیابی قرار می گیرند. در این نشست ضمن ارائه گزارش وضعیت رتبه بندی نشریات در سال ۱۳۹۹، زمان بندی حدودی رتبه بندی نشریات علمی در سال ۱۴۰۰ و همین طور فاکتورهای جدید و تغییرات اعمال شده در ارزیابی نشریات علمی نیز اعلام گردید.

دهقانی اظهار داشت: نشر و ترویج یافته های علمی پژوهشگران و پژوهشگران رسالت وجودی نشریات علمی است و به افزایش رؤیت پذیری و درنتیجه افزایش اثربخشی و نیز اشتهار مجله بوسیله نمایه سازی نشریات در پایگاه های استنادی اصرار کرد.

رییس ISC اظهار داشت: در سال ۱۳۸۰ تعداد نشریات علمی اعتبارگذاری شده کشور کمتر از ۳۰۰ عنوان بود، اما اکنون بیش از ۲۰۰۰ عنوان است. همچنین، تعداد ۲۷۶ نشریه در ISI و اسکوپوس نمایه شده و نیز کمتر از ۱۷۰۰ نشریه در ISC نمایه شده است.

دهقانی در ادامه به ارائه گزارش مختصر ارزیابی نشریات در سال ۹۹ پرداخت و اظهار داشت: ارزیابی مطابق با فاکتورهای بخشنامه کمیسیون نشریات در دو بخش کمی و کیفی انجام شده است که بخش کمی برمبنای ساختار وبگاه، مشخصات شناسنامه ای و رعایت آیین نگارش در مقالات نشریات و بخش کیفی شامل حضور نشریه در نمایه های معتبر علمی و استنادی، داوری تخصصی محتوای علمی بوده است.

رییس ISC سپس سهم نشریات مورد ارزیابی در زمینه های موضوعی مختلف را بر طبق نمودار زیر بیان کرد.
دکتر غلامحسین رحیمی شعرباف معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم نیز در این وبینار اظهار داشت: ارتقای جایگاه نشریات در رتبه بندی های بین المللی بسیار حائز اهمیت می باشد و وزارت علوم حمایت خودرا دراین زمینه برای نشریات اعلام می دارد.
دکتر محسن شریفی، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی و دبیر کمیسیون نشریات علمی نیز اظهار نمود: در این وبینار مهم ترین سیاست های کلی و برنامه های وزارت علوم درباب ارتقاء نشریات علمی و جایگاه رتبه بندی نشریات در نظام های ارزیابی آموزش عالی مانند ارتقاء، تحصیلات تکمیلی و... ارائه خواهد شد. همین طور ارائه مهم ترین فاکتورهای ارزیابی، برای مساعدت با ارتقای نشریات از دیگر محورهای این وبینار است.

دکتر نرجس ورع، مدیرگروه ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی و مدیران مسئول و سردبیران نشریات علمی نیز به معرفی فاکتورهای ارزیابی و شیوه نامه اجرائی رتبه بندی نشریات علمی پرداخت.

وی درباره مطالبی همچون پروسه اجرائی ارزیابی، شیوه نامه اجرائی رتبه بندی نشریات علمی و مراحل دریافت کد شناسه گر دیجیتال DOR سخنرانی کرد.

در ادامه این جلسه، ایل بیگی، مدیر گروه نشریات علمی وزارت علوم به معرفی ضوابط ورود به ارزیابی و رتبه بندی سال ۱۴۰۰ نشریات پرداخت.

به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، در آخر این وبینار نیز به سوالات حاضرین در این وبینار پاسخ داده شد.

منبع:

1400/08/08
08:34:59
5.0 / 5
1257
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد