نکسترو

هواپیمای تمام الکترونیکی ناسا سال آینده میلادی پرواز می کند

هواپیمای تمام الکترونیکی ناسا سال آینده میلادی پرواز می کند

به گزارش نکسترو سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام نمود: هواپیمای تمام الکترونیکی این سازمان به نام «ایکس- ۵۷ مکس ول» سال آینده میلادی نخستین پرواز خویش را انجام خواهد داد.


به گزارش گروه آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی اینترستینگ اینجینیرنگ، این هواپیما که از سری هواپیماهای ایکس (X) ناسا است، بگونه ای طراحی شده که می تواند به ناسا در حل چالش های حمل و نقل هوایی کمک نماید.
ایکس- ۵۷ مکس ول (X-۵۷ Maxwell، ) نخستین هواپیمای سری ایکس سرنشین دار ناسا طی دو دهه گذشته است. دیگر هواپیماهای سری ایکس که به تازگی توسعه یافته اند شامل هواپیمای کنترل از راه دور X-۴۹ و هواپیمای مافوق صورت X-۵۹ است که این هواپیما هم به نخستین پرواز خود نزدیک می شود.
روند ساخت هواپیما ایکس- ۵۷ مکس ول از پنج سال پیش شروع شد. آژانس فضایی آمریکا اعلام نمود که پرواز اولیه ایکس- ۵۷ مکس ول در بهار سال ۲۰۲۲ صورت خواهد گرفت. ایکس- ۵۷ مکس ول یک هواپیمای سبک معمولی چهار نفره است و همانند هواپیمای چهار نفره Tecnam P۲۰۰۶T است که فقط در آن ۱۲ موتور الکتریکی جایگزین موتورهای پیستونی شده است.
به گفته ناسا، بال های سبک ایکس- ۵۷ مکس ول، سبب افزایش سرعت آن خواهند شد. هر بال دارای شش موتور الکتریکی با پیشران جهت کمک به بالا رفتن هواپیما و دو موتور بزرگ تر در انتهای بال ها برای کروز است. کروز حالتی از پرواز هواپیما است که در آن هواپیما در راه هوایی اصلی قرار دارد یا میان نقاط از پیش تعیین شده مسیر با سرعت و ارتفاع مناسب قرار دارد یا این که دارای عدد ماخ و سطح پرواز مناسب می باشد.
به گفته ناسا، برد هوپیمای ایکس- ۵۷ مکس ول، حدودا ۱۰۰ مایل و سرعت کروز آن ۱۷۲ مایل در ساعت (۲۷۶ کیلومتر در ساعت) است؛ به این مفهوم که این هواپیما می تواند حدودا ۴۰ دقیقه در هر پرواز در آسمان بماند. یکس- ۵۷ مکس ول، برای تأمین انرژی از باتری های لیتیوم یونی قابل شارژ استفاده می نماید. ایکس- ۵۷ مکس ول هیچ گونه گازهای گلخانه ای در هنگام پرواز تولید نخواهد کرد و صدای بسیار کمی هم دارد.
«بیل نلسون»، رئیس ناسا اعلام نمود که این هواپیما با هدف کاهش وابستگی ما به سوخت های فسیلی، تولید آلودگی کمتر و پایین نگه داشتن هزینه ها ایجاد می شود نام این هواپیما از نام یک فیزیکدان اسکاتلندی که پیشگام الکترومغناطیس است، گرفته شده است. «جیمز کلرک مکس ول»، فیزیکدان اسکاتلندی قرن ۱۹، پیشگام نظریه الکترومغناطیس بود.


منبع:

1400/08/06
12:36:33
5.0 / 5
1026
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد