نکسترو

دستگاه ونتیلاتور قابل حمل در کشور تولید شد

دستگاه ونتیلاتور قابل حمل در کشور تولید شد

به گزارش نکسترو دستگاه ونتیلاتور قابل حمل با وزن کمتر از ۲ کیلوگرم و آسانی در عملکرد بوسیله ی یک شرکت دانش بنیان ایران ساخت شد تا به بیمارانی که گرفتار مشکلات تنفسی هستند، کمک شایانی کند.


به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی پسران حاجی عباس مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: این نمونه دستگاه ونتیلاتور قابل حمل دارای توربو فن، برای اولین بار ساخته شده و بدون احتیاج به کپسول اکسیژن می تواند هواگیری انجام دهد.
وی اضافه کرد: ونتیلاتور یا دستگاه تنفس مصنوعی با عنایت به شرایط بیمار به عمل تنفس کمک می نماید و همینطور برای بیمارانی که قادر به تنفس نیستند، تنفس را به صورت کامل انجام می دهد. نقش و اهمیت حیاتی این دستگاه ها، در ایام انتشار کرونا بیشتر از هر زمان دیگری مشخص شد، اما این دستگاه، علاوه بر کمک به بیماران کرونایی، در آمبولانس، شرایط بحرانی، مناطق صنعتی، بیمارستان صحرایی و مکان های امدادی بدون تجهیزات پیشرفته و هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد.
پسران حاجی عباس بیان نمود: ونتیلاتورهای قابل حمل در دو نوع مکانیکی و دارای توربوفن ایجاد می شود که باآنکه نمونه های مشابه خارجی در بازار وجود دارد، اما این محصول دارای مزایایی نسبت به نمونه های وارداتی است. از مهم ترین مزیت های این محصول میتوان وزن آنرا بیان کرد. ونتیلاتورهای قابل حمل موجود در بازار حداقل ۱۰ کیلوگرم وزن دارند، اما نمونه ایران ساخت ساخته شده توسط فناوران این شرکت دانش بنیان، دارای وزن کمتر از ۲ کیلوگرم است.
وی افزود: دستگاه ونتیلاتور قابل حمل ایران ساخت، به مدت ۲ ساعت و نیم ساعت شارژ نگه می دارد و کارکرد خودکار آن به پزشکان و امدادگران این امکان را می دهد به دیگر بیماران یا صدمه دیدگان، سریع تر رسیدگی شود. این دستگاه از فناوری های هوشمند استفاده می نماید و بنابراین، احتیاجی به کاربر حرفه ای ندارد. بعنوان مثال دستگاه اندازه ریه و تعداد تنفس را تشخیص می دهد و سیستم خودکار تشخیص خطاها را دارد که سبب شده استفاده از آن برای عموم مردم آسان تر شود.
این فناور اظهار داشت: این محصول باآنکه کوچک و سبک است، اما سد بزرگی بر مسیر خروج ارز شده است؛ در حالیکه به ازای واردات هر نمونه از دستگاه تنفس مصنوعی قابل حمل حدود ۳ هزار یورو ارز خارج می شود، تابحال نزدیک به ۵۰۰ دستگاه ساخته شده و ضمن تأمین نیاز حوزه سلامت، بیشتر از یک میلیون یورو صرفه جویی ارزی را به ارمغان آورده است.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان نقش حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تولید محصولات این چنینی را اثربخش بیان کرد و اضافه کرد: این مجموعه تمام تلاش خود برای پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان انجام می دهد و کارشناسان آن با نگرش مثبت، چالش ها را برطرف می کنند.

1400/08/03
09:07:40
5.0 / 5
1069
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد