نکسترو

نهمین استاندارد بین المللی نانو به سرپرستی ایران تدوین و منتشر گردید

نهمین استاندارد بین المللی نانو به سرپرستی ایران تدوین و منتشر گردید

نکسترو: نهمین استاندارد بین المللی تدوین شده با سرپرستی ایران در زمینه فناوری نانو با عنوان «فناوری نانو - ارزیابی عملکرد ضدباکتری منسوجات حاوی نانومواد ساخته شده» در وب سایت رسمی سازمان بین المللی استاندارد (www.iso.org) منتشر گردید.


به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، نهمین استاندارد بین المللی تدوین شده با سرپرستی ایران در زمینه فناوری نانو با عنوان «فناوری نانو – ارزیابی عملکرد ضدباکتری منسوجات حاوی نانومواد ساخته شده» منتشر گردید.
این استاندارد با حمایت و نظارت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، بعد از سه سال تلاش مستمر یک گروه کاری متشکل از اساتید دانشگاه و متخصصان مرتبط تدوین شد.
این استاندارد بین المللی، روش ارزیابی عملکرد ضدباکتری در منسوجات حاوی نانومواد تولید شده (فلزی یا اکسید فلزی) را توصیف می کند.
منسوجات در این استاندارد شامل پارچه، نخ و الیافی است که در آنها نانومواد تولید شده در ضمن پروسه تولید یا پرداخت به کار می روند. بعلاوه این استاندارد پروتکلهای مورد نیاز برای تعیین کمی نانومواد رهایش یافته از منسوج بعد از شست شو یا مواجهه با عرق مصنوعی بدن انسان را مشخص می کند.
این استاندارد روش ارزیابی عملکردهای ضدباکتری، ضدقارچ و ضدبو را دربر می گیرد و شامل موارد منسوجات با کاربرد درمانی؛ جنبه های ایمنی، سلامت و محیط زیست (EHS)؛ رهایش نانومواد به سبب فرسایش، سایش و خراش نمی گردد.
این استاندارد با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در سال ۱۳۹۷ به سازمان بین المللی استاندارد (ایزو) پیشنهاد و تدوین آن شروع شد.
بعد از تایید و تصویب پیشنهاد ایران از طرف کشورهای عضو کمیته فنی استاندارد فناوری نانو ایزو (ISO/TC ۲۲۹)، مطالعات مختلف و گسترده ای انجام و جلسات گوناگون کارشناسی با متخصصان داخلی و خارجی اجرا شد. این جلسات هم بصورت حضوری و هم بوسیله وب، با هدف اقناع متخصصان بین المللی بعنوان نمایندگان کشورهای عضو ایزو تشکیل می شود.
سرانجام این استاندارد، اکتبر ۲۰۲۱ در وب سایت رسمی سازمان بین المللی استاندارد (www.iso.org) منتشر گردید.
تاکنون در مجموع ۹۴ استاندارد بین المللی توسط کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو ایزو (ISO/TC ۲۲۹) انتشار یافته که تدوین ۹ استاندارد آن با سرپرستی جمهوری اسلامی ایران انجام شده است.
تدوین استانداردهای بین المللی بطور معمول سه تا چهار سال زمان می برد. اساس تدوین استانداردهای بین المللی در سازمان ایزو، اجماع جهانی توسط کشورهای عضو است.
کشورهای عضو کمیته های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می کنند.
در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو سازمان ایزو، ۳۹ کشور بعنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور بعنوان عضو ناظر حضور دارند.


منبع:

1400/07/21
10:33:28
5.0 / 5
1049
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد