نکسترو
مروری بر نتایج یك پژوهش؛

بیشتر شکایات قصور پزشکی مقابل کدام پزشکان است؟

بیشتر شکایات قصور پزشکی مقابل کدام پزشکان است؟

نکسترو: پژوهشگران در یک مطالعه مروری نظام مند کلیه مقالات انتشار یافته در حوزه قصور پزشکی در ایران را در بازه زمانی سالهای 1373 تا 1396 مورد بررسی قرار دادند و عنوان کردند بیشترین درصد شکایات قصور پزشکی به ترتیب مقابل متخصصان زنان و زایمان، جراحان عمومی، متخصصان ارتوپد و سپس پزشکان عمومی بوده است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، پزشکی از زمان های بسیار دور، قسمتی از تمدن بشری بوده است و در طول تاریخ نمی توان پیشرفت های عالی به دست آمده دراین زمینه را نادیده گرفت. با این حال؛ موضوع قصور پزشکی باید مورد توجه قرار گیرد.

غفلت حرفه ای؛ محدود به یک شغل خاص نیست، تمامی متخصصان مانند وکلا، بانکداران، حسابداران، مهندسین، رانندگان، نجاران و... همگی ملزم هستند به روشی عمل کنند که منطقی باشد و موجب لطمه رساندن به اشخاص دیگر نشود. پزشکان نیز باید وظایف خودرا طبق یک استاندارد حرفه ای انجام دهند چونکه اگر عملکرد آنها پایین تر از سطح استاندارد باشد، ممکنست قصور پزشکی رخ دهد و منجر به لطمه یا حتی مرگ بیمار شود.

قصور پزشکی می تواند عدم تشخیص درست بیماری یا وضعیت پزشکی، عدم ارائه درمان مناسب برای وضعیت پزشکی و تاخیر در درمان بیماری تشخیص داده شده، باشد. باتوجه به اهمیت این موضوع؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه مروری مقالات انتشار یافته در حوزه قصور پزشکی در ایران را مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه قصور پزشکی در دسته اصلی «بی مبالاتی»، «عدم مهارت»، «بی احتیاطی» و «عدم رعایت نظامات دولتی» بررسی شدند و مقالات انتشار یافته دراین زمینه در پایگاه های معتبر داده داخلی و خارجی جستجو شد.

در این مطالعه مشخص شد که تعداد ۲۶ مقاله موضوع قصور پزشکی را در ایران از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۹۶ مورد بررسی قرار داده اند و در این مقالات در مجموع ۶۵ هزار و ۸۰۱ پرونده ارزیابی شده است. از بین این مقالات هشت مطالعه بصورت کلی به بررسی قصور پزشکی در سطح کشور پرداخته بودند و بقیه مطالعات در سطح استانی قصور پزشکی را بررسی نموده اند.

یافته های این مطالعه نشان داد که بیشترین درصد شکایات قصور پزشکی به ترتیب مقابل متخصصان زنان و زایمان، جراحان عمومی، متخصصان ارتوپد و سپس پزشکان عمومی بوده است.

نتایج این مطالعه حاکی از این بود که بیشترین علت قصور پزشکی به ترتیب مربوط به بی مبالاتی، عدم رعایت نظامات دولتی، بی احتیاطی و عدم مهارت مربوط می شود.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ برگزاری کارگاه های آموزشی برای آموزش روش های مناسب ارتباط پزشکان با بیماران و بستگان، افزایش اطلاعات کادر پزشکی در مورد مسائل قانونی درمان و تاکید بر اطلاع رسانی به بیماران و نزدیکانشان در مورد عوارض احتمالی و حتی غیرقابل پیش بینی فرآیندهای تشخیص و درمان، می تواند به کاهش شکایات پزشکی کمک نماید.

همچنین این پژوهشگران معتقدند که باید آموزش های لازم برای آشنایی پزشکان با قوانین و قصورهای پزشکی، بطور مداوم در برنامه های آموزشی داخل بیمارستان و بازآموزی ارائه شود.

به گفته این پژوهشگران؛ ایجاد سیستم گزارش دهی توسط پزشکان و سیستم مرکزی برای کنترل قصورهای پزشکی در کاهش تخلفات موثر است و افشای قصورها می توانند از مهم ترین راهکارهای جلوگیری از قصورهای پزشکی باشد.

در انجام این تحقیق نوید کلانی، ناصر حاتمی و اسماعیل رعیت دوست؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جهرم، محمد زارع نژاد و علیرضا درودچی از مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی کشور و مهدی فروغیان؛ پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی مشهد با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه مرداد ماه سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «مرور نظام مند و متاآنالیز مطالعات قصور پزشکی در ایران» در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران انتشار یافته است.

منبع:

1400/07/19
10:27:15
5.0 / 5
1230
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد