نکسترو

نوبل فیزیک ۲۰۲۱ هشداری نسبت به تغییرات آب و هوا

نوبل فیزیک ۲۰۲۱ هشداری نسبت به تغییرات آب و هوا

نکسترو: جایزه نوبل فیزیک به سه دانشمند اهدا شد. تحقیقات این دانشمندان نشان میدهد که چگونه تغییرات کوچک می توانند سیستم های پیچیده را بصورت اساسی تغییر دهند. این یافته هشداری در مورد تغییرات آب و هوایی است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایرنا از نیویورک تایمز، این جایزه روز گذشته راس ساعت ۱۳ و ۱۵ دقیقه به وقت تهران به «سی یو کورو مانابه» و «کلاوس هاسلمن» به سبب مدلسازی فیزیکی آب و هوای زمین، کمی سازی تغییرات و پیش بینی قابل اعتماد گرمایش جهانی و جورجیو پاریسی به سبب کشف برهمکنش اختلال و نوسانات در سیستم های فیزیکی از مقیاس اتمی تا سیاره ای، تعلق گرفت. تحقیقات این دانشمندان درک درستی از سیستم های پیچیده فیزیکی همچون آب و هوا را در اختیار قرار می دهد.
مانابه از دانشگاه پرینستون در نیوجرسی و هسلمن از موسسه هواشناسی مکس پلانک در هامبورگ نیمی از این جایزه را و جورجیو پاریسی از دانشگاه ساپینزا در رم نیمی دیگر را دریافت نمودند.
برمبنای بیانیه آکادمی سلطنتی علوم در سوئد، درک چنین سیستم های پیچیده ای ذاتا دشوار است، برای اینکه دارای اختلال و بی نظمی و خاصیت های تصادفی است. جایزه امسال می تواند منجر به شناسایی روش های جدیدی برای توصیف این خاصیت ها و پیش بینی رفتار طولانی مدت سیستم باشد.
مانابه تحقیقات علمی خودرا از دهه ۱۹۶۰ میلادی شروع کرد و نخستین فردی بود که چگونگی تعادل انرژی زمین یعنی تفاوت بین میزان انرژی دریافتی زمین از خورشید و مقایسه آن با انرژی ارسال شده به فضا را مورد بررسی دقیق قرار داد و دریافت که این تعادل چگونه بر حرکات جوی تاثیر می گذارد. ایشان سپس توانست ارتباط بین افزایش دی اکسید کربن در اتمسفر و افزایش دما در سطح زمین را نشان دهد. این کار امروزه در مدلهای آب و هوایی مورد استفاده قرار می گیرد.
۱۰ سال بعد از این، هسلمن مدلی را ایجاد کرد که آب و هوا را با اقلیم مرتبط می کرد و نشان می داد که چگونه مدلهای اقلیمی با وجود الگوهای آب و هوایی بی نظم و متنوع می تواند پیش بینی های دقیق داشته باشد. در ادامه وی توانست اثر دقیق طبیعت و انسان بر آب و هوا را بررسی کند. این روش ها بعد از آن اثباتی برای ارتباط انتشار دی اکسید کربن ناشی از کارهای انسانی مانند سوزاندن سوخت های فسیلی و افزایش دمای اتمسفر شد.
حدود سال ۱۹۸۰ میلادی، پاریسی این پژوهش را با نگاه نظریه به چگونگی مشاهده الگوی پنهان در سیستم های پیچیده ادامه داد. وی با بررسی یک آلیاژ فلزی به نام اسپین گلس، نشان داد چگونه یک تغییر جزئی در سیستم پیچیده، اثراتی قابل توجه به جا خواهد گذاشت. آلیاژ اسپین گلس آلیاژی است که در آن اتم های آهن که در شبکه ای از مس پراکنده شده اند، منجر به تغییرات قابل توجهی در خواص مغناطیسی ماده می شوند.
این یافته منجر به بینشی عمیق، نه فقط در مورد فیزیک آب و هوا، بلکه ریاضیات، زیست شناسی، علوم اعصاب و یادگیری ماشین می شود.
رئیس کمیته نوبل فیزیک در مراسم امسال اعلام نمود برندگان امسال کمک کردند تا بینش عمیق تری از خاصیت ها و تکامل سیستم های پیچیده فیزیکی داشته باشیم.
این جایزه درست پیش از بیست و ششمین کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد که مقرر است در ماه نوامبر در گلاسکو، اسکاتلند برگزار شود، اهدا شد. مقرر است در این کنفرانس کشورها در مورد برنامه های کاهش فوری انتشار گازهای گلخانه ای در دهد آینده مذاکره کنند.


منبع:

1400/07/18
11:41:20
5.0 / 5
1035
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد