نکسترو
از سوی وزیر علوم مطرح شد

انتقاد از عدم پذیرش دانش آموزان علوم انسانی در مدارس تیزهوشان

انتقاد از عدم پذیرش دانش آموزان علوم انسانی در مدارس تیزهوشان

به گزارش نکسترو هشتمین جلسه مجمع پژوهشگاه های علوم انسانی _ اسلامی به صورت مجازی و با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار گردید.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر زلفی گل که بصورت برخط در این نشست شرکت کرده بود، با اشاره به پیوستگی و ارتباط علوم با یکدیگر، اشاره کرد: علوم انسانی را نباید بغیر از علوم دیگر دید. هر یک از علوم تکه های پازل هستند که در کنار هم موجب هم افزایی می شوند. همانگونه که نمی توان سلامت جسم را از سلامت روح جدا کرد، تفکیک و جدا کردن علومی که متولی امور جسم انسان هستند از علومی که به روح انسان ارتباط دارند، غیرمعقول و بلکه ناممکن است.

وی اضافه کرد: علوم پایه باتوجه به تکنولوژی به دنبال آسایش بشر است کما این که رشته کشاورزی و دامداری به تغذیه انسان توجه می کنند، علوم انسانی نیز سبب آرامش انسان است. آسایش بدون آرامش معنا ندارد. علوم انسانی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است، کشورهای پیشرفته دنیا، نخبه ترین افراد را برای رشته های علوم انسانی انتخاب می کنند و برای علوم دیگر بوسیله جذب دانشجویان و نخبگان مهاجر، نیاز خودرا تامین می کنند.

زلفی گل افزود: آنان به خوبی اهمیت رشته های علوم انسانی را که متولی هدایت کلان جامعه است، درک کرده اند. این بسترسازی باید از آموزش و پرورش برقرار شود. جای گله دارد که مدارس تیزهوشان در رشته های علوم تجربی و ریاضی دانش آموز می پذیرند ولی برای رشته های علوم انسانی دانش آموز نمی پذیرند. ما باید به این باور برسیم که رشته های علوم انسانی تعیین کننده و سرنوشت ساز هستند. یک بیت شعر و یک فیلم و یک نظریه علمی گاه سرنوشت یک ملت را تغییر می دهد.

وی اشاره کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این دوره از مدیریت کشور دست نیاز به سوی پژوهشگاه های علوم انسانی_اسلامی دراز می کند و تلاش خواهیم کرد مجری تفکرات اندیشمندان علوم انسانی_اسلامی باشیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: از مجمع پژوهشگاه های علوم انسانی_اسلامی بعنوان بازوی مشورتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در علوم انسانی_اسلامی بهره خواهیم گرفت.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، حجت الاسلام و المسلمین دکتر نجف لک زایی، دبیر مجمع پژوهشگاه های علوم انسانی_اسلامی، نیز در این نشست ضمن تشکر از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و تقدیر از اهتمام او به موضوع علوم انسانی_اسلامی، به جهت حضور سرزده در این نشست مجازی، سخنان دلگرم کننده ی وزیر علوم را که تعیین کننده ی چارچوب کارهای آینده در بحث علوم انسانی_اسلامی، در امتداد منویات مقام معظم رهبری بود، بسیار امیدبخش دانست و با اشاره به کوشش های مجمع پژوهشگاه های علوم انسانی_اسلامی در برگزاری همایش مجازی علوم انسانی_اسلامی در هفته پژوهش سال گذشته، ابراز امیدواری کرد با برگزاری جلسه حضوری و ارائه پیشنهادات عملی از طرف مجمع پژوهشگاه های علوم انسانی_اسلامی برای ارتقای علوم انسانی کشور زمینه هم افزایی و همفکری بیشتر فراهم گردد.
1400/07/12
10:19:05
5.0 / 5
1294
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد