نکسترو

پشتیبانی از ۲۶۷ ایده نانو فناوری برای قرار گرفتن در راه صنعتی سازی

پشتیبانی از ۲۶۷ ایده نانو فناوری برای قرار گرفتن در راه صنعتی سازی

نکسترو: ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای کاربردی کردن ایده های نوآورانه و استفاده صنعتگران از ایده های نو در صنعت از بیش از 267 ایده نوآورانه برای قرارگرفتن در راه صنعتی سازی حمایت کرد.


به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مسیر ورود نانوفناوری به صنایع صنایع بزرگ با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایده های نوآورانه و قابل تبدیل به محصول ایران ساخت هموار شد.
ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از نفوذ این فناوری در صنعت، با توسعه و بازارسازی ایده های نوآورانه حمایت می کند.
ستاد، این حمایت ها را در مسیرهای مختلفی پیش می برد که از مهم ترین آنها می توان برگزاری رویدادهای ترویجی آشنایی با کاربردهای نانو در صنعت، پشتیبانی از اجرای طرح های پایلوت فناوری در صنایع و ایجاد مرکزی برای کاربردی سازی ایده ها را نام برد.
ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای کاربردی کردن ایده های نوآورانه و استفاده صنعتگران ازایده های نو در صنعت، مرکز کاربردی سازی صنعتی نانوفناوری را ایجاد کرد. این مرکز در زمینه های فناورانه ای که بیش ترین کارایی را در صنعت دارند فعال است و مسیر تبدل ایده به محصول را هموار می کند.
در مرکز کاربردی سازی صنعتی نانوفناوری بیش از ۲۶۷ ایده نوآورانه ارائه شده است و از میان آنها، ایده هایی که قابلیت صنعتی سازی داشتند داوری و برگزیده شد. ۳۰ ایده نوآورانه در مرحله توسعه فناوری قرار دارد و ۱۵ ایده نیز به مرحله صنعتی سازی رسیده است.
این مرکز، برای هفت حوزه فناوری از پژوهشگران، دانشجویان، شرکت های دانش بنیان و خلاق حمایت می کند تا بتوانند ایده ها و محصولات نوآورانه در زمینه فناوری نانو را به بازار و صنعت برسانند.
حوزه هایی مانند نانوپوشش، مواد نانویی، پلاسمای سرد، همگن کننده های نانویی ایران ساخت، تجهیزات آزمایشگاهی و ابزارهای همگن ساز التراسونیک و الیاف نانو، جزو اولویت های این مرکز محسوب می شود. ایده های ارائه شده در هریک از این اولویت ها بعد از ارزیابی فنی، قابلیت صنعتی سازی و تناسب و اطمینان از قابلیت ورود به بازار، مورد حمایت قرار گرفته و وارد پروسه توسعه و تجاری سازی می شوند.
بخش عمده ای از کاربردهای ایده های توسعه یافته در زمینه صنعت ساختمان، تجهیزات آزمایشگاهی و محصولات نانوفناورانه ایران ساخت است، با حمایت های ستاد توسعه فناوری نانو، سال قبل رشد قابل توجهی را تجربه نمود و این روند سال جاری نیز ادامه دارد.
در حال حاضر بیش از ۵۰درصد از حجم بازار کالاهای فناوری نانو، به حوزه صنعت ساختمان اختصاص دارد و ابزار و تجهیزات مورد استفاده در این صنعت مانند کف پوش، مصالح و پوشش های رنگی ساختمانی ۷۰ درصد از تولیدات صنعتی شده را به خود اختصاص داده اند.

توسعه صنعتی محصولات کارآمد در پیش گیری از مبتلاشدن به کرونا
علاوه بر صنعت، تا حالا در مرکز صنعتی سازی کاربردی فناوری نانو و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محصولاتی با کاربرد در زمینه سلامت توسعه یافته اند که مواد نانوالیاف پرکاربرد در ساخت فیلتر، همچون این محصولات محسوب می شود. ماسک تنفسی ضد ویروس نانوالیاف یکی از محصولات فناورانه ای است که با حمایت این مرکز توسعه یافت و زمینه تامین نیاز کشور به این محصول را در دوره شیوع ویروس کرونا فراهم نمود.
همچنین محصولات دیگری مانند فیلتر روغن نانو الیاف، نازل واتر جت نانومواد، محلول افزودنی بتن التراسونیک، منعقدکننده خون با بهره گیری از نانوالیاف، نانوکامپوزیت های و نانوسلولز نیز از دیگر محصولاتی به شمار می روند که روند توسعه و تجاری سازی آنها با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پشت سر گذاشته شده و وارد مسیر تجاری سازی شده است.


منبع:

1400/07/11
11:06:21
5.0 / 5
1069
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد