نکسترو

خودکفایی ایران در تولید شیرآلات صنعتی کنترل ولو

خودکفایی ایران در تولید شیرآلات صنعتی کنترل ولو

ایران در تولید کنترل ولو (Control Valve) خودکفا شد، کنترل ولو دستگاهی است که برای کنترل جریان سیال مثل خطوط لوله کشی استفاده می شود.


در خطوط لوله کشی به کرات اتفاق می افتد که به قطع، وصل و یا کنترل جریان نیاز پیدا شود. به این منظور تجهیزاتی با نام شیرآلات صنعتی (Valves) یا به اصطلاح ولوها به کار برده می شوند. شیرهای کنترل، اتوماتیک است و عملگر آنها در یکی از 3 نوع الکتریک، هیدرولیک یا پنوماتیک تولید می شود.
کنترل ولوها قابلیت پذیرش دستورالعمل را دارند، پس میزان فشار مورد نظر برای خط لوله را برای شیر کنترل تعیین و شیر مدام اختلاف فشار جریان عبوری و فشار تعریف شده را کنترل می کند و متناسب با این اختلاف فشار دریچه کنترل ولو بازتر یا بسته تر می شود تا فشار عبوری و تعیین شده یکسان و اختلاف فشار آنها هم صفر شود.
به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمید علیخانی، مدیرعامل شرکتی که این محصول را تولید کرده است، توضیح داد: کنترل ولوهای خطوط اسپین در دمای بالای 400 درجه سانتی گراد کارآیی دارند. کنترل ولو طراحی شده، در این دما با تزریق خنک کننده و آب، فرایند را کنترل و تداوم می دهد. این محصول فقط در چند کشور خاص تولید می شود و ایران هم به جمع این معدود کشورها اضافه شده است. این دستگاه در سیستم، پیش از توربین نصب می شود تا دمای بخار را تنظیم کند. کنترل ولو آنتی سرج هم قبل از کمپرسور نصب می شود و از سرج شدن جلوگیری می کند و استهلاک سیستم را می کاهد.
این مدیر عرصه دانش بنیان ضمن اشاره به کارآیی دیگر کنترل ولوها اظهار داشت: کنترل ولوهای میکرو سری MF که به ولوهای سوزنی هم معروف هستند قابلیت کنترل جریان سیال در مقادیر بسیار پایین با دقت بالا را دارند. ظرفیت این مدل از کنترل ولوها CV=0.003شروع می شود. این دستگاه در میزان دبی بالا و فلو پایین استفاده می شود. مهم ترین کارآیی این دستگاه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است.
به گفته علیخانی این محصول کاملا با اتکا بر توان داخلی ایجاد می شود و بعد از 15 سال تحقیقات به این مرحله رسیده ایم که کلیه قطعات این دستگاه در داخل کشور تولید می شود. هیچ دانشی در این خصوص از خارج از کشور وارد نشده است و متخصصین دانشگاه های داخلی در واحد تحقیق و توسعه به این دست آورد رسیده اند. بالاترین هزینه، در حوزه تحقیق و توسعه پرداخته و این امر سبب شد تا کشور در این عرصه خودکفا شود.
وی اضافه کرد: کنترل ولو ساخته شده توسط این شرکت دانش بنیان، یک چهارم نمونه خارجی قیمت دارد. هر کنترل ولو نزدیک به 40 هزار دلار قیمت دارد در حالیکه این محصول با قیمت 10 هزار دلار هم در داخل کشور تولید می شود. این شرکت در ماه، 50 دستگاه تولید می کند و به واسطه تولید هر دستگاه، 30 هزار دلار صرفه جویی ارزی در کشور صورت می گیرد.
او در باره ظرفیت صادرات این محصول تصریح کرد: امیدواریم که حمایت های فعلی معاونت علمی ادامه پیدا کند و مسیر صادرات محصولات ما به کشورهای حاشیه خلیج فارس هموار شود. این امر می تواند ارزآوری قابل توجهی برای کشور داشته باشد و 500 فرصت شغلی جدید هم ایجاد نماید. مجموعه ما تا به امروز هیچ وام بانکی دریافت نکرده است و اگر آن چه که صرف واردات می شود، صرف توسعه کارخانه ما شود، می تواند در کوتاه مدت هزینه های کشور را کم کند.
منبع:

1400/07/08
10:53:40
5.0 / 5
1074
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد