نکسترو

۳ فن بازار تخصصی سرمایه گذاری های نوآورانه را هدفمند کرد

۳ فن بازار تخصصی سرمایه گذاری های نوآورانه را هدفمند کرد

به گزارش نکسترو سه فن بازار تخصصی در حوزه های سلامت، شهر هوشمند و گاز با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفت تا سرمایه گذاری های نوآورانه هدفمند شوند.


به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فن بازار بستری برای معاملات فناورانه، پلی میان طرف های عرضه و تقاضا در حوزه فناوری و محصولات پیشرفته و بازاری مجازی است که محصولات آن نوآوری، خلاقیت و فناوری است و مشتریان مخصوص به خویش را دارد.
نخستین بار مفهوم «فن بازار» در دهه ۱۹۹۰ عنوان شد و زادگاه آنرا کشورهای شرق آسیا می دانند؛ کشورهایی مانند چین و ژاپن که صاحب فناوری نبودند و قصد انتقال آنرا به کشورشان داشتند، اما این جریان نیازمند یک مدل کاری بود، یک استراتژی که بتواند انتقال فناوری را ساختارمند کند. در واقع میتوان گفت این مراکز واسطه ای میان عرضه کنندگان و متقاضیان تکنولوژی هستند و به شکلی بنگاه معاملات فناوری محسوب می شوند.
یکی از پیشتازان ایجاد فن بازار در ایران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که با راه اندازی شبکه فن بازار ملی ایران به این حوزه ورود کرد و سه فعالیت اصلی که توسط کارگزاران تجارت فناوری شبکه فن بازار ملی ایران انجام می گیرد، شامل «بازاریابی محصولات دانش بنیان و فناور»، «جذب سرمایه» و «احصای نیازهای فناورانه» است.
فن بازارها در ایران در ۲ نوع منطقه ای و تخصصی فعالیت می نمایند. فن بازارهای منطقه ای در حیطه جغرافیایی مشخص ایجاده شده اند و فعالیت ها و مأموریت های فن بازار ملی را در استان ها اجرایی می کنند. مجریان کار هم شهرک های صنعتی استان، پارک علم و فناوری یا جهاد دانشگاهی استان ها هستند. فن بازارهای منطقه ای عملیات اصلی خویش را از راه کارگزاران خصوصی تحت نظارت خود انجام می دهند.
اما فن بازارهای تخصصی بر مبنای اولویت های «الف» فناوری در نقشه جامع علمی کشور ایجاد می شوند و حوزه های مختلفی مانند فناوری هوافضا، اطلاعات و ارتباطات، هسته ای، نانو و میکرو، نفت و گاز، زیست فناوری، زیست محیطی و نرم و فرهنگی را دربر می گیرند.
در حال حاضر هم سه فن بازار سلامت با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهر هوشمند با همکاری شهرداری تهران و فن بازار تخصصی گاز با همکاری شرکت ملی گاز ایران بوجود آمده است. دیگر حوزه های فناورانه هم بزودی فن بازار تخصصی خویش را خواهند داشت.
بر اساس آخرین آمارهای موجود هم اکنون ۲۶ هزار و ۶۲۰ کاربر، ۴ هزار و ۳۲۹ شرکت و ۱۴ هزار و ۴۱ محصول در فن بازار ملی ایران به ثبت رسیده است.

1400/07/07
10:20:55
5.0 / 5
1069
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد