نکسترو
محققان مطرح كردند

آثار مخرب سفید کردن دندان

آثار مخرب سفید کردن دندان

محققان کشور با انجام پژوهشی دریافتند که سفید کردن دندان می تواند آثار مخربی بر مینای دندان داشته باشد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، در جامعه کنونی، داشتن ظاهر زیبا به بخش مهمی از جذابیت اجتماعی و مهارت ارتباطات تعاملی یک فرد تبدیل گشته است. در این میان، روش های مختلفی برای سفید کردن دندان ها وجود دارد که هر کدام از آنها مکانیسم عمل خویش را دارند.
فرایند سفید کردن دندان شامل تماس مستقیم طولانی مدت از مواد سفید کننده مختلف روی سطح دندان است که می تواند به یکی از دو روش در منزل یا در مطب صورت گیرد.
محققان دانشگاه علوم پزشکی سمنان با انجام پژوهشی دریافتند که سفید کردن دندان میتواند سبب ایجاد تغییراتی در ساختار مینای دندان (به صورت کاهش در میزان سختی مینا و افزایش در خشونت سطحی آن) شود هرچند انتظار می رود با گذشت زمان، مواد معدنی بزاق بتوانند تا حد زیادی این تغییرات را جبران کنند. با این وجود باید توجه کرد که اگر دفعات تکرار سفید کردن دندان زیاد شود بزاق قابلیت مقابله با همه تغییرات را نخواهد داشت.
در این پژوهش که توسط دکتر نازیلا عاملی انجام شده و نتایج آن در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته، مشخص شده که عوارض این درمان ها می تواند منجر به افزایش شانس بروز پوسیدگی به علت افزایش خشونت سطحی مینای دندان، کاهش مقاومت دندان به علت کاهش در میکروهاردنس و در کل ضعیفتر شدن مینای دندان شود.
افرادی که تمایل به سفید کردن دندانهای خود دارند، باید بدانند که سفید کردن مکرر دندان ها می تواند تغییرات برگشت ناپذیری در مینا ایجاد نماید. برهمین اساس باید تلاش کنند اولا از مواد با غلظت پائینتر و همینطور دوره های کاربرد کمتر استفاده کنند.
منبع:

1400/07/06
10:50:37
5.0 / 5
1161
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد