نکسترو
در قالب یك پایان نامه انجام شد

تولید آنزیم هایی جهت بررسی فرایند مرگ سلولی

تولید آنزیم هایی جهت بررسی فرایند مرگ سلولی

به گزارش نکسترو در رساله حمیدرضا حجت، دانشجوی کارشناسی ارشد بیوشیمی دانشگاه تهران، «تولید آنتی بادی های پلی کلونال خرگوشی ضد کاسپاز ۳ و ۷ و تعیین خصوصیت های آن ها» بررسی گردید.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، مرگ سلولی برنامه ریزی شده، روندی فیزیولوژیک و زیستی برای نمو طبیعی موجودات است. در مواردی که بقای یک سلول، زندگی موجود زنده را به خطر بیندازد، سلول با مرگ برنامه ریزی شده، خودکشی می کند. زمانی که سلول تحت تاثیر عوامل مختلف محیطی یا حتی درونی همانند پرتوهای یونیزه کننده، داروهای شیمی درمانی، هورمون های گلوکوکورتیکوئیدی و غیره قرار می گیرد، محتویات آن همچون دی ان ای، دستخوش تغییراتی می شوند که در صورت ادامه حیات سلول، منجر به ناهنجاری هایی شدید همچون سرطانی شدن سلول می شوند. این صدمه های شدید به دی ان ای می تواند منجر به راه اندازی مسیر مرگ سلولی برنامه ریزی شده شود. این روند فیزیولوژیک در اثر فعال شدن آنزیم های گروه کاسپاز رخ می دهد که کلیدی ترین این آنزیم ها، کاسپاز ۳ و ۷ هستند.

یکی از اصلی ترین روش های بررسی فرایند مرگ سلولی در آزمایشگاه های تحقیقاتی، استفاده از آنتی بادی های اختصاصی ضد آنزیم کاسپاز ۳ و ۷ در تست های تشخیصی خاص است. با عنایت به هزینه بسیار زیاد و همینطور محدودیت های دیگر، تهیه این آنتی بادی از منابع خارجی و در کنار آن، نیاز مبرم آزمایشگاه های تحقیقات زیست شناسیِ سلولی و مولکولی سراسر کشور به این آنتی بادی ها، در این پژوهش تلاش شد تا با بهینه سازی فرایند تولید آنتی بادی، بتوان این آنتی بادی ها را تولید کرد.

بنابر اعلام بنا روابط عمومی دانشگاه تهران و مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک، این پژوهش کاربردی در آزمایشگاه بیولوژی مولکولی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک انجام شد و در نتیجه آن، مقدار قابل توجهی آنتی بادی با اختصاصیت و کیفیت بسیار بالا ضد آنزیم های کاسپاز ۳ و ۷ تولید شد. آنتی بادی تولیدشده می تواند پاسخ گوی بخشی عمده از نیاز آزمایشگاه های تحقیقاتی کشور باشد و سبب صرفه جویی در زمان و هزینه جهت تهیه این محصول از منابع خارجی شود.

این یافته ها بر مبنای پژوهش رساله حمیدرضا حجت، دانشجوی کارشناسی ارشد بیوشیمی به راهنمایی دکتر جمشید داودی، دانشیار مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک، محقق شده است.
1400/07/04
20:03:34
5.0 / 5
852
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد