نکسترو

افزایش عمر پیل سوختی با رطوبت ساز غشایی تولید ایران

افزایش عمر پیل سوختی با رطوبت ساز غشایی تولید ایران

نکسترو: گازهای واکنشگر در هنگام ورود به توده پیل سوختی غشا پلیمری باید دارای رطوبت بهینه باشند، مرطوب سازی این گازها به کمک یک مرطوب ساز غشایی صورت می پذیرد که در شرکت دانش بنیان داخلی طراحی شده است.


به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مجموعه غشاالکترود پیل های سوختی پلیمری بیشترین تاثیر را در طول عمر و راندمان آنها دارد.
رطوبت مناسب غشا موجب انتقال یون هیدروژن به میزان کافی شده و در نتیجه واکنش های شیمیایی پیل را بیشتر می کند.
خشکی غشا علاوه بر انتقال نیافتن یون ها سبب شکنندگی غشا خواهد شد؛ بنا بر این مرطوب سازها نقش مهمی در افزایش راندمان و طول عمر پیل سوختی پلیمر ایفا می کنند.
زهرا جهانشاه مدیرعامل این شرکت دانش بنیان که این محصول دانش بنیان را ساخته است، اظهار داشت: شرکت ما در راه کاهش مصرف انرژی گام های زیادی برداشته است. یکی از محصولاتی که در این حوزه تولید شد، مرطوب ساز غشایی بود که در عرصه انرژی های تجدیدپذیر از آن استفاده می شود.
وی اضافه کرد: پیش بینی ما این بود که این محصول را می توان در صنعت خودروسازی به کار گرفت، اما هنوز خودرو های پاک که با هیدروژن کار می کنند، در کشور با استقبال خوبی مواجه نشده اند.
مرطوب ساز غشایی به سبب غیرفعال بودن و انجام نشدن واکنش شیمیایی و سادگی در ساختار نقش ویژه ای در سیستم پیل های سوختی پلیمری ایفا می کند.
ساخت نمونه کارگاهی به همراه دستگاه تست مرطوب ساز انجام گرفته و منحنی های کار مرطوب ساز برای سه دمای منفی ۵۵، ۷۰ و ۸۰ درجه تعیین شد که تولید هوای ۱۰۰ درصد مرطوب با نقاط دمای شبنم به ترتیب منفی ۵۵، ۳۸ و ۴۶ درجه را امکان پذیر می کند.
کاربرد این مرطوب سازها به همراه پبل سوختی یک کیلو وات در دمای منفی ۶۰ درجه باتوجه به نمودارهای سایکرومتری منجر به تولید رطوبت ۹۰ درصد برای هوا خواهد شد.
مرطوب سازی گاز هیدروژن به میزان ۱۰۰ درصد در دماهای بالاتر نیز امکان پذیر است و از شکستن پیل های سوختی جلوگیری می کند.
تولید آجر خورشیدی
محصول دومی که با بهره گیری از فناوری مشابه توسط این شرکت دانش بنیان تولید شد، آجر خورشیدی است.
آجر خورشیدی را می توان در ناحیه های مختلف ساختمان و مناطق صعب العبور نصب کرد. این آجرها در طول روز نور و انرژی را ذخیره و در طول شب آنها را ساطع می کنند.
این محصول در همین ابتدای کار مشتریان زیادی پیدا کرد و در ساختمان ها از آن استفاده می شود. کاهش مصرف برق و نصب آسان همچون مزیت های مشخص این محصول است.
آجرهای خورشیدی ایران ساخت هنوز به تولید انبوه نرسیده است، اما بواسطه تولید انبوه، قیمت آن کاهش شایان توجهی می یابد و از نمونه خارجی آن بمراتب ارزان تر می شود.
مجموع ۱۰ فرصت شغلی در این شرکت دانش بنیان به وجود آمده است و در آینده نزدیک نیز احیانا ۳۰ فرصت شغلی مستقیم دیگر به وجود خواهد آمد و عملا با توسعه این فناوری شاید صدها شغل نیز بصورت غیرمستقیم خلق شود.


منبع:

1400/07/02
12:30:10
5.0 / 5
1064
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد