نکسترو
نتیجه مطالعات داخلی نشان داد

افزایش دو برابری شیوع دیابت در 12 سال قبل

افزایش دو برابری شیوع دیابت در 12 سال قبل

نکسترو: بررسی های یک طرح پژوهشی 12 ساله نشان داد که در ایران شیوع دیابت دو برابر شده و چاقی نیز 25 تا 30 درصد افزایش داشته است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، چاقی یکی از معضلات مهم بهداشتی و از مهم ترین عوامل خطرناک افزایش بروز دیابت است. بررسی ها نشان داده که مواد مترشحه از بافت چربی، در ایجاد مقاومت به انسولین نقش دارند. مطالعات حاکی از این است که عوامل محیطی نظیر چاقی در ایجاد دیابت در جوامع مختلف همچون جمعیت شهری و روستایی نقش متفاوتی ایفا می کند.

بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام یک طرح پژوهشی، گزارشی مبتنی بر جمعیت، در مورد روند اضافه وزن/چاقی، چاقی عمومی، چاقی شکمی، دیابت و تعیین سهم چاقی در افزایش شیوع دیابت در بالغین ایرانی به تفکیک جمعیت شهری و روستایی برمبنای مطالعات دوره ای کشوری ارائه دادند.

این مطالعه برمبنای داده های مطالعات کشوری (موسوم به STEPS) دوره های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۵ (هفت دوره) انجام شد و در آن ۲۰۸ هزار و ۹۵۲ نفر واجد شرایط، در این مطالعه بررسی شدند.

نتایج این مطالعه نشان داد روند اضافه وزن/چاقی، چاقی و چاقی شکمی در بالغین ایرانی در همه زیر گروه های سنی رو به افزایش بوده و شیوع اضافه وزن/چاقی، چاقی و چاقی شکمی طی مدت ۱۲ سال (از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۵) حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد بالا رفته است.

شیوع کل دیابت طی مدت ۱۲ سال، تقریباً دو برابر شده است و از حدود هفت درصد به ۱۳.۵ درصد رسیده است که همگام با افزایش شیوع چاقی بوده است. البته نقش چاقی در ایجاد دیابت در جمعیت روستایی بیشتر بوده است.

این یافته ها بیان گر آنست که نقش چاقی در افزایش شیوع دیابت در جمعیت روستایی، مهم تر از نقش چاقی در جمعیت شهری است. نقش مهم چاقی و دیابت در بروز بیماریهای قلبی عروقی و افزایش قابل توجه آنها، انجام مداخلات رفتاری سریع را خصوصاً در جمعیت روستایی ضروری می کند. از طرفی بمنظور بررسی نقش سایر عوامل در افزایش شیوع دیابت، به ویژه در جمعیت شهری، انجام مطالعات با تمرکز بر عوامل خطرناک جدید نظیر آلودگی هوا ضروری می باشد. همین طور شناخت این تفاوت ها برای برنامه ریزی و تدوین اقدامات پیشگیرانه کمک کننده خواهد بود.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «سهم چاقی در افزایش شیوع دیابت در بالغین ایرانی به تفکیک جمعیت شهری و روستایی در ضمن یک دهه اخیر: مطالعه پیمایش ملی عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر (STEPS)» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و مجید ولی زاده و شهین نصرت زهی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در انجام آن مشارکت داشتند.

منبع:

1400/06/30
08:47:38
5.0 / 5
959
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد