نکسترو
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اعلام كرد

6میلیون دلار صادرات و 11000 میلیاردریال فروش داخل از محصولات فناورانه مراکز رشد حوزه سلامت

6میلیون دلار صادرات و 11000 میلیاردریال فروش داخل از محصولات فناورانه مراکز رشد حوزه سلامت

به گزارش نکسترو رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اظهار داشت: وضعیت ارزشیابی شاخصهای فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور از ۲۶ شهریور ماه در اختیار دانشگاه ها قرار گرفته و آمارها رشد ۶۴ درصدی در شاخصهای توسعه فناوری سلامت از مسیر دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز رشد در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ را نشان داده است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا منظم با بیان این خبر، اظهار داشت: وضعیت فاکتورهای توسعه فناوری هر سال را در سال بعد اعلام می نماییم. حالا فاکتورهای مربوط به فناوری جمع آوری شده و از بامداد جمعه ۲۶ شهریور ماه در اختیار دانشگاه ها و مراکز رشد کشور قرار گرفته تا در جریان وضعیت فاکتورهای فناوری و مرکز رشد خودشان قرار گیرند.
وی با اعلان اینکه سال ۱۳۹۹ تنها سالی بود که از ابتدا تا انتهای سال، کشور درگیر بحران کرونا بودیم و علاوه بر آن با تحریم ها و مشکلات شدید اقتصادی هم مواجه شدیم، اضافه کرد: به رغم این مسائل دانشگاه ها و مراکز رشد تلاش مضاعفی داشتند و در سال ۱۳۹۹ فاکتورهای توسعه فناوری در حوزه سلامت در کشور نسبت به سال ۹۸، بالغ بر ۶۴ درصد رشد داشته است که این رشد فزاینده نوید روزهای روشن برای حوزه فناوری سلامت در کشور را دارد.
دکتر منظم به آمار و فاکتورهای جمع آوری شده از وضعیت فناوری در حوزه سلامت در سال ۱۳۹۹ اشاره نمود و اظهار داشت: در سال مورد ارزیابی ۱۸۱۳ شرکت و هسته فناور در ۷۵ مرکز رشدی که در دانشگاه های علوم پزشکی و موسسات وابسته به حوزه سلامت فعالند، مستقر بودند که عدد بسیار معنادار و قابل توجهی است. از این مقدار ۴۹۲ هسته فناور و شرکت فقط در سال ۱۳۹۹ در این مراکز مستقر شده و فعالیت هایشان را برای ۳ تا ۵ سال آینده شروع کردند. این شرکت ها در صورت موفقیت می توانند در پارک های علم و فناوری یا شهرک های صنعتی مستقر شوند.
وی با بیان این که ۵۴۴ شرکت و هسته فناور توسط اساتید دانشگاه های علوم پزشکی تاسیس شده اند، اظهار داشت: نکته قابل توجه این است که اگر در هریک از اینها تنها یک استاد دانشگاه فعال باشد، ۵۴۴ استاد به صورت اجرایی در حوزه تجاری سازی فعال می باشند. از این تعداد هم ۳۳شرکت به طورموفق از مراکز رشدخارج شده اند که محصول وفروش این دسته شرکت ها در آمار ارزشیابی دانشگاهها قرار نمی گیرد.
به گفته وی، در این سال، در مجموع ۸۴ شرکت به صورت موفق از مرکز رشد خارج شدند که نتیجه موفقیت آمیزی بشمار می رود.
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اشاره کرد: یکی از فاکتورهای مهم در عملکرد مراکز رشد، خروج موفق شرکت ها پس از اتمام دوره رشد است، شرکت های خارج شده معمولاً در فاز صنعتی قرار گرفته که از نظر تاثیرگذاری بر تولید و اقتصاد کشور بمراتب موثرتر هستند.
وی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۹ که سال ارزیابی مود نظر است، ۳۴۳ نمونه اولیه (Prototype)، ۱۷۹ محصول دارای مجوز و ۱۴۳ محصول تجاری سازی شده در این گروه از مراکز رشد تولید شدند که این محصولات تجاری شده بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد تومان فروش داشتند که بیشتر از ۲ برابر مقدار فروش سال ۹۸ است که توسط شرکت های حوزه سلامت مستقر در مراکز رشد کسب شده است.
به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزرات بهداشت، دکتر منظم با اعلان اینکه دانشگاه های علوم پزشکی به جهت اینکه بتوانند نقش جامعه محور خویش را ایفا کنند باید در چارچوب ارتباط با صنعت به عرضه سرویس و خدمت و تحقیقات مرتبط بپردازند؛ اضافه کرد: خوشبختانه در سال ۹۹ دانشگاه های علوم پزشکی کشور ۱۱۴ میلیارد تومان جذب اعتبار داشتند که نشان میدهد که چه میزان عرضه خدمت و طرح پژوهشی داشتند که نسبت به سال ۹۸ افزایش دو برابری داشته است. این آمار موفقیت بزرگی برای دانشگاه های علوم پزشکی کشور و همچنین حوزه سلامت برای حرکت به سمت دانشگاه های هزاره سوم، توسعه فناوری و ایفای نقش جامعه محوری و حل مساله و کمک به اقتصاد دانش بنیان در کشور شمرده می شود.
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اضافه کرد: بحث فناوری سلامت، مراکز رشد و برنامه ارزشیابی فناوری سلامت در وزارت بهداشت و سلامت از حدود ۶ سال قبل مطرح است و آنچه امروز دیده می شود حاصل تلاشهای سالیان قبل است و هرچه جلوتر برویم میزان این رشد تأثیر بیشتری در جامعه خواهد داشت، چونکه زیرساخت ها، امکانات و حمایت ها به تدریج نمود پیدا خواهد کرد، به عبارتی وضعیت فناوری گزارش شده در سال ۹۹ نشانگر نشانه های شکوفایی در حوزه فناوری های سلامت از مسیر دانشگاه ها و موسسات وابسته به وزارت بهداشت بوده و ان شاءالله در صورت تداوم حمایت ها و برنامه های حمایتی، بطور قطع در سال های آتی شاهد رشد بیشتری خواهیم بود.
منبع:

1400/06/28
20:29:56
5.0 / 5
969
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد