نکسترو

توان بخشی افراد کم توان جسمی با حمایت بنیاد برکت

توان بخشی افراد کم توان جسمی با حمایت بنیاد برکت

نکسترو: یک شرکت دانش بنیان مشارکتی بنیاد برکت ستاد اجرائی فرمان امام(ره) موفق به تولید فناوری توان بخشی هوشمند برای افرادی شد که از لرزش دست رنج می برند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایرنا از بنیاد برکت ستاد اجرائی فرمان امام(ره)، معاون تامین نهاده ها و مشارکت های اقتصادی این بنیاد گفت: استارتاپ فن آسا بعنوان یکی از شرکت های دانش بنیان مشارکتی بنیاد برکت مبادرت به ساخت قاشق هوشمند تخصصی برای بیماران، سالمندان و افرادی کرده که از لرزش دست رنج می برند.
هادی جوهری اشاره کرد: میلیونها نفر در سراسر جهان مبتلا به لرزش غیرقابل درمان دست ناشی از اختلالات مختلف مانند بیماری پارکینسون، کهولت سن، صدمات سر، بیماریهای مغز و اعصاب و... هستند. در این شرایط، خوردن غذا به یکی از چالش های زندگی این افراد تبدیل می شود که در خیلی از موارد، افسردگی و انزوای اجتماعی آنها را به دنبال دارد.
وی اضافه کرد: قاشق هوشمند تولید شده در کشور به این افراد کمک می نماید تا بطور مستقل و بدون نگرانی غذا بخورند و از غذاخوردن در کنار دیگران لذت ببرند. این قاشق کمکی از فن آوری های پایدارسازی فعال نوین و همین طور الگوریتم های تشخیص دقیق لرزش استفاده می نماید و به این ترتیب، اجازه نمی دهد لرزش دست فرد به سر قاشق منتقل شود و غذا بریزد.
معاون مشارکت های اقتصادی بنیاد برکت درباره شرکت دانش بنیان مشارکتی این بنیاد نیز توضیح داد: شرکت دانش بنیان فن آسا از سال ۱۳۹۷ توسط تعدادی از اساتید و دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد با هدف طراحی ابزارهای توان بخشی هوشمند برای مساعدت با زندگی بهتر بیماران شروع به فعالیت کرد. «قاشق یار» نخستین محصول این شرکت، یک قاشق هوشمند برای افرادی است که از لرزش دست رنج می برند.
جوهری اشاره کرد: شرکت دانش بنیان مشارکتی بنیاد برکت در ادامه مسیر خود می خواهد با توسعه فناوری های توان بخشی نوین، زندگی آسان و بدون دغدغه ای را برای بیماران مبتلا به بیماریهای مغز و اعصاب فراهم آورد.
وی به تولید انبوه این محصول از اختتام سال جاری اشاره نمود و اظهار داشت: پیش بینی می نماییم در فاز اول راه اندازی خط تولید انبوه، سالانه ۲ هزار قاشق هوشمند تولید شود. قیمت تمام شده این محصول نیز یک سوم محصولات خارجی است.
معاون مشارکت های اقتصادی بنیاد برکت با یادآوری حجم کل سرمایه گذاری ۱۳ میلیاردریالی برای تولید این فن آوری توان بخشی اشاره کرد: هم اکنون فقط دو کشور آمریکا و چین مبادرت به تولید قاشق هوشمند برای افراد سالمند و دارای لرزش دست می کنند که محصول آمریکایی فقط در داخل این کشور و محصول چینی در چند کشور معدود توزیع می شود. در چنین شرایطی، امکان صادرات محصول ایرانی به کشورهای مختلف و ارزآوری برقرار است.
جوهری اشاره کرد: قاشق هوشمند ایرانی برای افراد ناتوان، بعد از گذراندن مرحله تحقیق و توسعه و باتوجه به بازخوردهای دریافتی از طرف استفاده کنندگان وارد فاز تولید انبوه شده است.
وی اضافه کرد: بنیاد برکت تا به امروز در مجموع مبادرت به مشارکت، سرمایه گذاری، ارائه تسهیلات و پشتیبانی از ۷۴۲ بنگاه متوسط صنعتی در سراسر کشور کرده که موجب ایجاد فرصت های کسب وکار برای ۲۱۱ هزار متقاضی اشتغال شده است. ۶۶ هزار و ۷۵۰ میلیاردریال برای توانمندسازی این ۷۴۲ بنگاه سرمایه گذاری شده و بنیاد بعد از تثبیت و به سوددهی رسیدن، از ۲۸۲ بنگاه خارج شده و سهام خودرا به کارآفرینان و بخش خصوصی واگذار کرده است.


منبع:

1400/06/25
14:49:51
5.0 / 5
1044
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد