نکسترو

آیا واقعا تغییرات هورمون های تیروئیدی عامل چاقی است؟

آیا واقعا تغییرات هورمون های تیروئیدی عامل چاقی است؟

نتیجه یک تحقیق حاکی از این است که ارتباطی بین نوسانات هورمون کنترل کننده عملکرد تیروئید که از غده هیپوفیز در مغز ترشح می شود؛ بعنوان یکی از فاکتور های ارزیابی عملکرد غده تیروئید، با بروز چاقی وجود نداشت و نتیجه گیری به جهت اینکه بخواهیم اضافه وزن افراد را به تغییرات هورمونهای تیروئیدی منتسب نماییم نیاز به بررسی ها و مطالعات بیشتری دارد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، "مشکل هورمونی دارم، تیروئیدم کم کاره و به همین خاطر چاق شدم." این گزاره و یا مفاهیمی نظیر آن مکررا در میان افراد جامعه و مبتلایان به اضافه وزن شنیده میشود و حدودا تبدیل به یک باور عمومی شده است. ولی آیا چنین مطلبی صحت دارد؟
مطالعه تیروئید تهران که توسط پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر روی جمعیتی قریب به شش هزارنفر در شرق تهران انجام میشود، بستری است تا علاوه بر انجام مطالعات بومی و بررسی تفاوتهای اقلیمی؛ درباب پرسشها و باورهایی از این دست نیز تحقیق شود.
پژوهشی که بتازگی توسط این مرکز انجام شده، به بررسی ارتباط بین هورمونهای تیروئیدی و چاقی عمومی و شکمی افرادِ تحت مطالعه پرداخته است.
دکتر لادن مهران، مجری این طرح، اظهار داشت: طی بررسی های انجام شده، ارتباطی بین نوسانات هورمون کنترل کننده عملکرد تیروئید که از غده هیپوفیز در مغز ترشح می شود(به عنوان یکی از فاکتورهای ارزیابی عملکرد غده تیروئید) با بروز چاقی وجود نداشت. اما میزان هورمون آزاد تیروئید در خون (FT4)، رابطه معکوسی با نمایه توده بدنی در افراد مبتلا به اضافه وزن نشان داد به این مفهوم که با پایین آمدن این هورمون در طول زمان؛ که یکی از نشانه های کم کاری غده تیروئید محسوب میشود، نمایه توده بدنی افراد به عنوان یکی از شاخصه های اصلی تعیین کننده چاقی، بالاتر است.
وی ادامه داد: نتیجه گیری به جهت اینکه بخواهیم اضافه وزن افراد را به تغییرات هورمونهای تیروئیدی منتسب نماییم نیاز به بررسی ها و مطالعات بیشتری دارد.1400/06/22
10:46:49
5.0 / 5
948
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد