نکسترو

ضرورت توجه به مسئله انتقال ویروس کرونا از راه تماس جنسی و زایمان

ضرورت توجه به مسئله انتقال ویروس کرونا از راه تماس جنسی و زایمان

به گزارش نکسترو پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مازندران با انجام بررسی نمونه های واژن و راست روده بیماران مبتلا به کووید-19 اعلام نمودند که با عنایت به وجود ویروس کووید-۱۹ در واژن و راست روده زنان مبتلا به این بیماری، باید مسئله انتقال ویروس از راه تماس جنسی، انتقال از مادر به فرزند و  رشد و تکثیر عامل عفونی در میزبان، بدون ایجاد عفونت در واژن به ویژه در زمان زایمان، مورد توجه قرار گیرد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، شناسایی راه های انتقال این ویروس کووید-19 با عنایت به شرایط همه گیری در جهان اهمیت دارد. بر همین مبنا پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مازندران با انجام یک مطالعه، وجود این ویروس را در ترشحات مدفوع و واژن زنان مبتلا به کووید-19 بررسی کردند.
در این مطالعه که در بازه زمانی تیرماه تا آذرماه ۱۳۹۹ انجام شد، ۸۰ زن بستری با میانگین سنی ۵۳ سال، در دو بیمارستان در استان مازندران که بیماری ریوی کووید-۱۹ در آنها تایید شده بود، مورد بررسی قرار گرفتند.
بررسی مولکولی همزمان نمونه سواب های به دست آمده از واژن و راست روده (رکتوم) این افراد، نشان دهنده شواهدی از ویروس در نمونه های واژن شش نفر (۷.۵درصد) و نمونه های راست روده ۱۰ نفر (۱۲.۵درصد) بود. همینطور در این مطالعه ارتباط مثبتی بین آلودگی واژن به ویروس کرونا، با آلودگی راست روده به این ویروس وجود داشت. فراوانی نمونه های مثبت مقعدی در زنان بالای ۶۰ سال بیشتر بود.
با عنایت به وجود ویروس کووید-۱۹ در واژن و راست روده زنان مبتلا به این بیماری، باید مسئله انتقال ویروس از راه تماس جنسی، انتقال از مادر به فرزند و رشد و تکثیر عامل عفونی در میزبان، بدون ایجاد عفونت در واژن بخصوص در زمان زایمان، مورد توجه قرار گیرد.
نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی همزمان ترشحات واژینال و مدفوع زنان مبتلا به عفونت COVID-19 ازنظرابتلا به ویروس SARS-CoV 2 در استان مازندران درسال ۱۳۹۹» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و زلیخا عطارد، مرضیه زمانیان، رویا قاسمیان، حامد روحانی زاده، محمود موسی زاده، نوشین گردانی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.
منبع:

1400/06/19
13:37:24
5.0 / 5
984
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد