نکسترو
عضو كمیته ملی واكسن كرونا:

اصلی ترین راهبرد کشور واردات واکسن است

اصلی ترین راهبرد کشور واردات واکسن است

عضو کمیته ملی واکسن کرونا، اصلی ترین راهبرد بخش بهداشت و درمان را تمرکز بر واردات واکسن کرونا اعلام نمود و اظهار داشت: تا بهمن ماه که تولید داخلی واکسن به مقدار نیاز کشور برسد باید متمرکز بر واردات واکسن شویم.


دکتر مصطفی قانعی عصر پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا گفت: موضوع مهم دیگر شتاب گرفتن روند واکسیناسیون است، این اقدام باید در کمترین زمان ممکن صورت گیرد به عبارتی در کوتاه ترین مدت باید پوشش وسیعی فراهم گردد.
وی افزود: تزریق واکسن کرونا، قسمتی از اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با این بیماری است، نه این که واکسن همه اقدامات پیشگیرانه باشد و مردم پس از واکسیناسیون نباید نسبت به سفارش های بهداشتی ساده انگاری کنند.
عضو کمیته ملی واکسن کرونا، کاهش مرگ و میر را از مهم ترین خاصیت های واکسیناسیون مقابل کرونا دانست و اظهار داشت: تزریق واکسن بطور قطعی در کاهش مرگ و میر در پیک پنجم اثر داشت، به عبارتی مرگ بالای ۷۰ سال را در ایران کاهش داده است.
قانعی اضافه کرد: هرچند کسانی که واکسن تزریق کردند، ممکنست دوباره مبتلا به ویروس کرونا شوند اما هم اکنون هدف اصلی از تزریق این واکسن، کاهش میزان فوت هموطنان است که این مساله تا حالا محقق شده است.
تاکنون بخش خصوصی موفق به واردات واکسن کرونا نشده است
وی در پاسخ به این پرسش که آیا تا حالا بخش خصوصی موفق به واردات واکسن شده است؟، اشاره کرد: هرچند امیدواریم واردات از طرف بخش خصوصی هم صورت گیرد اما تا حالا این بخش موفق به واردات نشده است.
دبیر ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه کرد: بخش خصوصی بااینکه اعلام نمود که ما امکان ورود ۲۰ میلیون دز واکسن خاصی را داریم، اما تا حالا مجموعه های بخش خصوصی که مجوز واردات را دریافت کرده، موفق به واردات واکسن کرونا نشده اند.
قانعی اشاره کرد: هر مجموعه ای که تمایل به واردات واکسن دارد، باید تاییدیه واکسن اصلی را از شرکت تولیدکننده دریافت کرده باشد، به عبارتی واکسن های وارداتی نباید از بازار آزاد تامین گردد.
وی اشاره کرد: شرکت های تولید کننده در قالب زنجیره سرد مبادرت به تحویل واکسن می کنند، از این جهت تا حالا بخش خصوصی موفق نشده است، مگر تعدادی اندک که برای مجموعه خودشان بطورمثال یک شرکت دارویی برای کارمندان خودش وارد و آنرا تزریق کرده است.
به گزارش نکسترو به نقل از خبرگزاری ایرنا، بر طبق آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا بامداد پنج شنبه (۱۱ شهریور) نزدیک به ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دز واکسن خارجی و تولید داخلی در کشور تزریق شده است.

1400/06/16
10:58:07
5.0 / 5
1237
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد