نکسترو
برای توسعه گردشگری دیجیتال طراحی و تولید شد

5 نرم افزار ویژه دیدار ازتخت جمشید، برج طغرل، موزه ها وساخت صنایع دستی

5 نرم افزار ویژه دیدار ازتخت جمشید، برج طغرل، موزه ها وساخت صنایع دستی

نکسترو: 5 نرم افزار در زمینه واقعیت مجازی و افزوده برای توسعه گردشگری دیجیتال در کشور شامل واقعیت ترکیبی تخت جمشید، آموزش ساخت صنایع دستی، گردش در برج طغرل، توسعه فناوری های گردش مجازی و بازدید از موزه ها طراحی و تولید شد.


بر اساس اعلام روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرح کوتاه این نرم افزارهای ویژه چنین است:

واقعیت ترکیبی تخت جمشید
یکی از نرم افزارها که ازطریق یک شرکت فناور به تولید رسیده، اپلیکیشن واقعیت ترکیبی تخت جمشید است.
مجموعه گردشگری تخت جمشید که سالانه پذیرای بیش از ۱میلیون و ۴۰۰ هزار توریست است، پتانسیل بسیار بالایی دارد. ترکیب فناوری که قادر باشد به گردشگران این امکان را بدهد تا در هنگام گشت و گذار در این مجموعه با گرفتن موبایل، تبلت یا هدست واقعیت مجازی خود به هر سو آن قسمت را بصورت سه بعدی بازسازی شده ببینند یک کار باارزش و با صرفه اقتصادی بالا است.
با طراحی نرم افزار واقعیت ترکیبی تخت جمشید کاربران با انتخاب یک کلید کل مجموعه را بصورت ۳۶۰ درجه مشاهده و همزمان نیز با کمک فایل های مولتی مدیا (ویدئو، اسلاید عکس، صوت و متن) اطلاعات کامل تری از آن محدوده دریافت می کنند.

آموزش مجازی ساخت صنایع دستی
یک شرکت فناور دیگری نیز مبادرت به طراحی و تولید دوربین های واقعیت افزوده شهری کرده است. در این شرکت با بهره گیری از فناوری واقعیت مجازی، به کاربران آموزش ساخت صنایع دستی ارائه می شود.
طراحی و تولید دوربین های واقعیت افزوده شهری و گردشگری با رویکرد تجربه محوری و هم آفرینی (اقیانوس) همچون محصولات این شرکت است.


گردش مجازی در برج طغرل
«شبیه ساز واقعیت مجازی برج تاریخی طغرل» نیز محصولی است که ازطریق یک شرکت دیگر طراحی و تولید شده است.
در برنامه شبیه ساز واقعیت مجازی برج تاریخی طغرل، سعی شده است تا با به کارگیری فناوری های گوناگون، ضمن تولید محیطی واقع گرایانه از مکان باستانی، خاصیت های منحصر به فرد آثار موجود در آن، به طور قابل درک برای کاربر نهایی، در آن شبیه سازی شود.
کاربر در این محیط آزادانه حرکت و با تغییر تاریخ و زمان، تاثیرات تغییرات زاویه تابش نور بر سطح برج را مشاهده می کند.
همچنین با تولید صدا در فضای داخلی برج، متوجه پژواک از سطوح آن می شود و همچنین، با تعامل با اشیاء موجود در محوطه، درباره خاصیت های منحصر بفرد آن اطلاعات کسب می کند.

توسعه فناوری های گردش مجازی
اما یک شرکت دانش بنیان دیگر به حوزه ارائه خدمات واقعیت مجازی و افزوده گردشگری ورود و محصولاتی دراین زمینه ارائه کرده است.
این شرکت در سال ۱۳۹۲ حول توسعه تکنولوژی های جدید صنعت گردشگری در دانشگاه صنعتی شریف تاسیس شد.
این شرکت با بهره گیری از تکنولوژی های جدید طراحی وب، داده کاوی کلان داده ها، سامانه های بازدید واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و نرم افزارهای موبایل محصولات مختلفی را در صنعت گردشگری توسعه داده است.

بازدید مجازی از موزه ها
موزه مجازی ایران محصولی است که توسط شرکت فناور دیگری به تولید رسیده و تلاش دارد امکان بازدید مجازی از موزه های ایران را فراهم آورد.
این مجموعه سال ۱۳۹۴ با هدف مستندنگاری، شبیه سازی، آرشیو، معرفی و اشاعه میراث فرهنگی و طبیعی ایران تاسیس شد.
این شرکت با بهره گیری از فناوری های نوینی چون فتوگرامتری، پهپاد فتوگرامتری، اسکن لیزر، عکاسی گیگاپیکسلی، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و پرینت سه بعدی در تلاش است تا میراث این مرز و بوم را به میراثی پایدار بدل کند و در امتداد توسعه پژوهش در زمینه مطالعات ایران قدم بردارد.


منبع:

1400/06/14
08:56:11
5.0 / 5
1242
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد