نکسترو
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری

آب های ژرف و آب شیرین کن ها راهکارهای کوتاه مدت برای خشکسالی ایران

آب های ژرف و آب شیرین کن ها راهکارهای کوتاه مدت برای خشکسالی ایران

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اعتقاد دارد استفاده از آب های ژرف و شیرین کردن آب دریا ۲ راهکار کوتاه مدت برای نجات ایران از خشکسالی فعلی است.


به گزارش نکسترو به نقل از خبرگزاری ایرنا، کامبیز مهدی زاده تجربه موفق دنیا در استفاده از آب های ژرف را یاد شده قرار داد و با بیان اینکه آب های ژرف می توانند امید کشور برای حل معضل کم آبی باشند، اظهار نمود: چند سالی است که معاونت علمی و فناوری پیش قراول توجه به این حوزه بکر در کشور شده و با اقتدار و باور به کار خود ادامه می دهد.
بر اساس گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدیر طرح توسعه نوآوری­ ها و فناوری­ های حوزه معدن و صنایع معدنی افزود: بر مبنای نتایج حاصل از مطالعات زمین شناسی و ژئوفیزیکی و تفسیر داده های بدست آمده، نخستین نقطه برای حفر چاه دسترسی به آب ژرف در دشت سیستان انتخاب گردید آن هم در مکانی که اطلاعات زمین شناسی زیادی درباره آن وجود نداشت.
وی ضمن اشاره به حفر چاه اکتشافی سیستان یک با ژرفای ۳ هزار متر و خروج آب با فشار زیاد و دمای ۸۷ درجه سانتی گراد، اظهار داشت: اولین گام موفق در مطالعات نوین آب ژرف در کشور، توسط این معاونت برداشته شد.
مهدی زاده افزود: در دومین گام، در اواخر سال ۱۳۹۸ چاه سیستان ۲ حفر شد که نتایج حاصل از آن چشم انداز امید وار کننده­ای برای منطقه ترسیم کرد.از آب ژرف چه می دانیم
آب های ژرف در لایه های سنگی عمیق قرار دارند. آب حاصل از ذوب برف ها در قله کوه ها که به طور عمده در فواصل خیلی زیاد از مخازن این آبها واقع شده اند با حجم زیاد و سرعت کم از راه شکستگی ها به درون زمین نفوذ کرده و به مخازن آب ژرف می رسند.
مدیر طرح توسعه فناوری ها و نوآوری های زمین شناسی ضمن اشاره به حجم بسیار زیاد و کیفیت مناسب آب در مخازن آب ژرف اظهار داشت: این مخزن ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و در بعضی از کشورها مورد بهره برداری قرار گرفته اند.
مهدی زاده افزود: بعنوان نمونه یکی از بزرگترین منابع آب ژرف در استرالیا وجود دارد که بخش اعظم آب مورد نیاز این کشور را تأمین می کند.
وی اضافه کرد: زمین شناسان استرالیا این منبع آب ژرف را که گستره آن حدود یک چهارم مساحت استرالیا را در بر گرفته و در منطقه ای درخلال کیپ یورک در شمال شرقی استالیا، دابو در جنوب شرق و کوبرپدی در بخش مرکزی استرالیا قرار دارد، شناسایی کرده اند.
به گفته مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه معدن و صنایع معدنی می گوید: در این منطقه، عمیق ترین و بزرگترین حوضه آرتزین جهان به وسعت یک میلیون و هفتصد هزار کیلومتر مربع قرار دارد.
وی اضافه کرد: عمق این حوضه حدود ۳ هزار متر بوده و دمای آب خروجی از آن بین ۳۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد تغییر می کند. دانشمندان حجم ذخیره این آبخوان را حدود ۶۴ هزار و ۹۰۰ میلیون مگا لیتر تخمین زده اند است. امروزه آب های ژرف گب (GAB: Great Artesian Basin) منبع اصلی تأمین کننده آب آشامیدنی در استرالیا به حساب می آید.
مهدی زاده در ادامه، کشور لیبی را نمونه ای دیگر از کشورهای توسعه دهنده فناوری آب های ژرف نام برد و اظهار داشت: لیبی یکی از کم بارش ترین و خشکترین مناطق جهان است. حتی مکان هایی در آن وجود دارد که دهه ­های متوالی رنگ یک قطره باران را به خود ندیده اند.
مشاور عالی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری همینطور تصریح کرد: در آگوست سال ۱۹۸۴ عملیات ساخت بزرگترین سیستم آب رسانی دنیا جهت انتقال آب ژرف کشف شده در بخش مرکزی لیبی شروع شد.
وی افزود: بیشتر از ۳۰ میلیارد دلار در این پروژه هزینه شده که مشکل کم آبی لیبی را حل کند. اما در جولای سال ۲۰۱۱ با سقوط قذافی، ناتو شبکه لوله های این رودخانه عظیم دست ساز بشر را بمباران کرد و با این حمله ۷۰ درصد جمعیتی که به منظور زندگی و کشاورزی به این آب وابسته بودند، از آن محروم شدند.
مهدی زاده همینطور با بیان اینکه، سفره آب زیرزمینی اوگالالا که به آبخوان دشت های مرتفع هم ­معروف است بعنوان یکی از مهم ترین منابع آب زیرزمینی و کم عمق آمریکا را تشکیل می دهد، اضافه کرد: گستره این آبخوان بزرگ بالغ بر ۴۵ میلیون هکتار بوده و در زیر بخش های وسیعی از ۸ ایالت آمریکا از داکوتای جنوبی تا تگزاس) قرار گرفته است.

وجود منابع عظیم آب ژرف زیر کویر لوت
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه به وجود منابع عظیم آب ژرف در زیر کویر لوت بر مبنای مطالعات طرح توسعه فناوری ها و نوآوری های زمین شناسی معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: میتوان در آینده نه چندان دور از این منابع آبی عظیم ژرف بهره مند شد.
مهدی زاده افزود: این آبها می توانند در بعضی نقاط شور و در بعضی نقاط قابل شرب بوده و منبع آخر ناپذیری از آب را در دل کویر فراهم نمایند.
مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه معدن و صنایع معدنی درعین حال بیان نمود: البته این بدین مفهوم نیست که مدیریت منابع آب را فراموش نماییم.
وی اهمیت اصلاح رویکردها را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: در دهه های اخیر حفر بی رویه چاه ها و راه اندازی کارخانه های ذوب آهن و صنایعی که به مصرف آب زیاد نیازمند هستند، بدون انجام مطالعات زمین شناسی و زیست محیطی مشکلات آبی زیادی را برای کشور بوجود آورده است.
وی اضافه کرد: ما نبایستی چاه جدید حفر نماییم و همچنان بر کشاورزی سنتی تکیه نماییم بلکه باید الگوهای جدیدی را در رأس برنامه های خود قرار دهیم.
به گفته وی، صنایع بایستی در مناطق نزدیک به آب ایجاد شوند، نه در استان هایی که دست به گریبان مشکل کم آبی هستند.


استفاده از ابزار فناوری و نوآوری برای توسعه کشاورزی
مدیر طرح توسعه نوآوری­ ها و فناوری­ های حوزه معدن و صنایع معدنی با تکیه بر اینکه با استفاده از فناوری میتوان ضمن حل مشکل کم آبی، کشاورزی را توسعه بخشید، افزود: خشکسالی و تغییر اقلیم به یک معنا نبوده و خشکسالی لزوماً محصول تغییر اقلیم نیست.
مهدی زاده اضافه کرد: این نوع نگاه که این دو را یکی فرض نماییم نشان دهنده عدم توجه به مبانی علمی است. کشور در وضعیت خشکسالی است. اما این بدین مفهوم نیست که کشاورزی نکنیم، باید کشاورزان را با ابزار فناوری و نوآوری توانمند کرد.

ضرورت توجه به ترویج و فرهنگ سازی به حوزه آب
مهدی زاده با بیان اینکه آگاه سازی جامعه و توجه به فرهنگ سازی در حوزه آب باید مورد توجه جدی قرار بگیرد، افزود: عدم فرهنگ سازی، حذف برنامه های آموزشی و سرگرمی در حوزه آب و محیط زیست و عدم ترویج، الگوی صحیح مصرف، فراموش شده است.
وی با تکیه بر اینکه ضمن تعریف صحیح مسأله ها می باید زبان مشترک میان وزارت خانه ها ایجاد کرد، اضافه کرد: آب همیشه می تواند عنصر مناقشه در آینده نه چندان دور یا ابزار و سلاحی برای تهدید کشور باشد.
مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه معدن و صنایع معدنی اظهار داشت: خشکسالی می تواند بحران اجتماعی در کشور ایجاد نماید. خشک شدن و کم آبی دریاچه ها و تالاب های ایران به طور عمده محصول اثر انسانی است.منبع:

1400/06/13
22:15:46
5.0 / 5
1124
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد