نکسترو
مروری بر نتایج یك پژوهش؛

عواملی که در تفکیک زباله توسط خانواده ها اثرگذار است

عواملی که در تفکیک زباله توسط خانواده ها اثرگذار است

به گزارش نکسترو نتایج یک طرح تحقیقاتی نشان داد همکاری اعضای خانواده، فضای کافی برای نگهداری زباله ها، اهمیت دادن به پیشگیری از آلودگی محیط زیست، اطلاع رسانی دقیق در مورد زمان تحویل زباله، رجوع منظم شهرداری برای دریافت زباله، زمان انتظار برای تحویل گرفتن زباله و آموزش مستمر توسط شهرداری با مشارکت افراد در تفکیک زباله ارتباط معنادار دارد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، مناسب ترین و باصرفه ترین روش مدیریت پسماند، جداسازی پسماندها از مبداء توسط خانوارها است. بر همین مبنا پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با انجام یک مطالعه آگاهی، نگرش و عملکرد خانوارهای شهر یزد را در مورد تفکیک زباله و عوامل اکولوژیک در رابطه با این رویکرد بررسی کردند.
در این مطالعه مقطعی که در سال 1399 بر روی 418 خانوار شهر یزد انجام شد، اطلاعات خانوارها از راه پرسش نامه محقق ساخته، جمع آوری شد.
از مجموع خانوارهای شرکت کننده ۵۳.۶ درصد از افراد، همیشه زباله های قابل بازیافت خویش را تفکیک می کردند. از بین عوامل اکولوژیکی مورد بررسی، همکاری اعضای خانواده، فضای کافی برای نگهداری زباله ها، اهمیت دادن به پیشگیری از آلودگی محیط زیست، اطلاع رسانی دقیق در مورد زمان تحویل زباله، رجوع منظم شهرداری برای دریافت زباله، زمان انتظار برای تحویل گرفتن زباله و آموزش مستمر توسط شهرداری با مشارکت افراد در تفکیک زباله ارتباط معنادار داشتند.
پژوهشگران با عنایت به سطح متوسط آگاهی، نگرش و عملکرد مردم شهر یزد در مورد تفکیک زباله از مبدا و تاثیر عوامل اکولوژیک در این حوزه، آموزش بیشتر برای جلب مشارکت شهروندان و واگذاری بخش های مهم و حساس از مدیریت پسماند به شرکت ها و نهادهای خصوصی را سفارش می کنند.
نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان « بررسی آگاهی، نگرش و عملکرد خانوارهای شهر یزد در مورد تفکیک زباله و عوامل اکولوژیک در رابطه با آن در سال 1399» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و محمد حسن احرام پوش از دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد مجری اصلی این طرح تحقیقاتی بوده است.1400/06/11
10:54:01
5.0 / 5
1017
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد