نکسترو
در قالب یك پژوهش عنوان شد

آمار قابل توجه مرگ های ناگهانی قلبی در تهران

آمار قابل توجه مرگ های ناگهانی قلبی در تهران

به گزارش نکسترو پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام یک بررسی ۲۰ ساله، مرگ ناگهانی قلبی را در ایران بررسی کردند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، بررسی های این مطالعه نشان داده است که سالانه از هر هزار نفر ساکن تهران، بیشتر از دو نفر با سن بیشتر از ۳۰ سال، گرفتار مرگ ومیر ناگهانی قلبی عروقی می شوند. این میزان نسبت به آمار شرق آسیا و آمریکای شمالی بیشتر است. باآنکه میانگین سنی افراد شرکت کننده در این مطالعه کوهورت، نسبت به سایر مطالعات نسبتاً بالاتر بوده؛ اما میزان گزارش شده در قیاس با مطالعات شرق آسیا و آمریکای شمالی قابل توجه است. در کشورهای اروپایی این میزان بین ۰.۲ تا ۰.۹۲ در هزار نفر در سال است.

بر اساس این بررسی در بین ریسک عامل های قابل تغییر در رابطه با مرگ ناگهانی قلبی، دیابت نوع دو، افزایش فشار خون، چاقی مرکزی و استعمال دخانیات بیشتر از نیمی از بار مرگ ومیر ناگهانی قلبی عروقی (۶۵ درصد) را به خود اختصاص می دهد.

همچنین افزایش سن، جنس مرد، تاریخچه قبلی حوادث قلبی عروقی و میزان ضربان قلب مساوی و بیشتر از ۹۰ در دقیقه، از دیگر عوامل اثرگذار در مرگ ومیرهای ناگهانی قلبی عروقی هستند.

از نکات قابل توجه به دست آمده از این بررسی آن است که موارد دیابت تازه تشخیص داده شده که بیمار از آن آگاه نبوده است، با بالا رفتن خطر ۱۰۰ درصد برای بروز مرگ ومیر ناگهانی قلبی همراه بوده است.

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ برای کاهش این حوادث باید استراتژی های چند جانبه ای در جهت اصلاح الگوی غذایی، کاهش دریافت نمک، افزایش فیبر، افزایش فعالیتهای فیزیکی خصوصاً ورزش های داخل منزل (در دوران پاندمی کووید ۱۹) و قطع مصرف دخانیات، مورد توجه مسئولین سیاستگذاری قرار گیرد.

همچنین این محققان می گویند: غربال گری ریسک عامل های قلبی عروقی خصوصاً دیابت و فشار خون بالا، در سطوح پایه و مراقبین سلامت باید مورد تاکید قرار گیرد و کنترل این ریسک عامل های مهم بر مبنای راهنماهای مدون کشوری مورد پایش قرار گیرد و نهایتا لازم است آموزش های لازم در مورد احیای قلبی عروقی در سطوح آموزش و پرورش و رسانه های عمومی و فضاهای مجازی مورد بازبینی قرار گیرد و امکان دسترسی ساده به اورژانس و وسایل احیای قلبی عروقی (CPR) فراهم گردد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی مرگ ناگهانی قلبی در جمعیت ایران، نتایج دو دهه پیگیری: مطالعه قند و لیپید تهران» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته وفرزاد حدائق و حسین طریحی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در انجام این طرح تحقیقاتی مشارکت داشتند.
1400/06/08
10:28:00
5.0 / 5
1537
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد