نکسترو

ویروس کرونا چقدر در بدن بیمار می ماند؟

ویروس کرونا چقدر در بدن بیمار می ماند؟

نکسترو: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گیلان در یک مطالعه میزان ماندگاری ویروس کرونا را در نمونه های گرفته شده از بینی، حلق، خون، ادرار و مدفوع بیماران مبتلا به کووید-19 بررسی کردند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، گزارش های موردی از مثبت شدن PCR پس از گذشت زمان قرنطینه کرونا، وجود دارد. از آن جایی که تداوم حضور RNA ویروس کووید-۱۹ در مایعات بدن بیماران مبتلا به کرونا، ممکنست احتمال انتقال ویروس را افزایش دهد، هنوز در مورد کافی بودن مدت زمان سفارش شده قرنطینه، عدم اطمینان وجود ندارد.

بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گیلان با انجام یک مطالعه ماندگاری کرونا ویروس سندروم حاد تنفسی ۲ را در نمونه های گرفته شده از بینی، حلق، خون، ادرار و مدفوع بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ بررسی کردند.

در این مطالعه طولی مبتنی بر بیمارستان، ۱۰۰ مورد تایید شده کووید-۱۹ بین فروردین تا شهریور ماه ۱۳۹۹ در استان گیلان، بررسی شدند و از ناحیه حلق، خون، ادرار و مدفوع هر یک از شرکت کنندگان در زمان های بستری شدن در بیمارستان، هنگام ترخیص، یک هفته بعد از ترخیص و هر دو هفته یک دفعه نمونه گرفته شد. این نمونه گیری تا زمان منفی شدن تست PCR همه شرکت کنندگان ادامه یافت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که طول مدت ماندگاری RNA ویروسی در نمونه های حلق از نخستین نتیجه مثبت PCR در هنگام پذیرش هشت روز بود. همین طور در این بررسی حداکثر مدت زمان دفع ویروس ۲۵ روز از زمان پذیرش بود. به علاوه؛ حضور ویروس در خون، ادرار و مدفوع به ترتیب در ۲۴ درصد، هفت درصد و شش درصد از بیماران تشخیص داده شد.

طبق این بررسی ها؛ متوسط ​​مدت ماندگاری ویروسی به ترتیب، در نمونه های خون هفت روز، ادرار شش روز و مدفوع ۱۳ روز بود. همین طور بیشترین مدت ماندگاری ویروسی در نمونه های خون، ادرار و مدفوع به ترتیب ۱۷، ۱۱ و ۴۲ روز از زمان پذیرش بود.

این بررسی نشان داد که در تست PCR بلافاصله بعد از ترخیص بیماران بستری شده، هیچ مدرکی از مواد ژنتیکی ویروسی یافت نشد و می توان نتیجه گرفت درمان های مناسبی در این بیمارستان برای بیماران انجام گرفته شده است.

با این حال، پژوهشگران این تحقیق سفارش می کنند برای ارزیابی اثرات داروهای مختلف بر دفع ویروس بوسیله ترشحات بدن، تحقیقات بیشتری با حجم نمونه بیشتر و آزمایشات کنترل شده تصادفی چند مرکزه و آینده نگر صورت گیرد.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «تداوم SARS-CoV-۲ RNA در نمونه های بینی، حلق، خون، ادرار و مدفوع بیماران مبتلا به COVID-۱۹: یک مطالعه طولی مبتنی بر بیمارستان» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و فرحناز جوکار، توفیق یعقوبی، محمود خوش سرور، سنبل طارمیان، لیدا محفوظی، حیدر علی بالو، علیرضا جعفری نژاد و... ؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گیلان در انجام این طرح پژوهشی مشارکت داشتند.

نتایج به دست آمده از این طرح پژوهشی، بصورت مقاله علمی انتشار یافته و بوسیله این لینک زیر قابل دسترسی است:

Persistence of SARS-CoV-۲ RNA in the nasopharyngeal، blood، urine، and stool samples of patients with COVID-۱۹: a hospital-based longitudinal study

منبع:

1400/06/07
13:16:49
5.0 / 5
1314
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد