نکسترو

مشاهده ساختار داخلی ریزذره ها با دستگاه تصویربرداری تولید داخل

مشاهده ساختار داخلی ریزذره ها با دستگاه تصویربرداری تولید داخل

نکسترو: یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید دستگاه تصویربرداری به شیوه میکروسی تی برای مشاهده ساختار داخلی ریزذره ها شد.


به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، تصویربرداری به شیوه میکروسی تی روشی است که با بهره گیری از نانوفناوری و لیزر تصاویر سه بعدی دقیق و با کیفیتی ارائه می کند، میکرو سی تی یک روش فناورانه تصویربرداری سه بعدی است که از اشعه ایکس برای مشاهده داخل یک شی استفاده می نماید.
در این روش که به آن میکروتوموگرافی یا توموگرافی میکروکامپیوتری نیز گفته می شود، کاری مشابه تصویربرداری با سی تی اسکن در بیمارستان انجام می شود، اما در مقیاس کوچک و با وضوحی بسیار زیاد است.
حسین قدیری مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره این محصول اظهار داشت: در این روش فناورانه می توان نمونه ها را در ابعاد پیکسل و به اندازه 100 نانومتر و اجسام به قطر 200 میلی متر اسکن کرد. تجهیزات میکرو سی تی اسکن مجموعه ای از تصاویر اشعه ایکس مسطح دو بعدی را دریافت کرده و داده ها را بصورت برش های مقطعی دو بعدی بازسازی می کنند.
به گفته این فعال فناور، این برش ها می توانند به مدلهای سه بعدی تبدیل شوند و حتی بعنوان اشیای فیزیکی سه بعدی برای تجزیه و تحلیل، چاپ شوند، با بهره گیری از سیستم های اشعه ایکس دو بعدی می توانید یک جسم را مشاهده کنید، اما با قدرت سیستم های میکرو سی تی سه بعدی می توانید داخل جسم را ببینید و خاصیت های داخلی آنرا آشکار کنید، این اطلاعات حجمی در مورد ریزساختار، بصورت غیر مخرب ارائه می دهد.
قدیری با اشاره به اینکه اطلاعات تصویربرداری سه بعدی با وضوح بالا توسط این دستگاه، با هیچ فناوری غیر مخرب دیگری قابل دستیابی نیست، افزود: از این تجهیز دانش بنیان می توان برای مطالعه ساختار داخلی نمونه های مادی و زیستی بدون نیاز به برش نمونه ها، برای حفظ آنها یا مطالعات آینده استفاده کرد، اطلاعات کمی که از اسکن میکروسی تی به دست می آید که فقط از تصاویر سه بعدی قابل دستیابی است و مدلهای دیجیتالی سه بعدی به وجود آمده از برش های مجازی به دانشمندان اجازه می دهد تا هر معیاری را برای مقایسه در مطالعات قبل و بعد اندازه گیری کنند.

تصویربرداری میکروسی تی با تجهیزات ایران ساخت
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه خدمات اسکن توسط این شرکت دانش بنیان با تجهیزات ایران ساخت ارائه می شود، اضافه کرد: تصویر ارائه شده توسط دستگاه تولید شده در این شرکت، جزئیات کافی را برای مطالعه های بالینی ارائه می دهد، برای علم مواد و تصویربرداری از حیوانات کوچک، وضوح بسیار بالاتری مورد نیاز بود و اسکن میکرو سی تی ایران ساخت از این دقت برخوردارست.
این فعال فناور از حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تولید این دستگاه گفت و بیان کرد: آزمایشگاه سیستم های تصویربرداری پیشرفته پرتوی ایکس این شرکت خدمات تصویربرداری و آنالیز میکروسی تی را با کیفیتی بالا بدون نیاز به برش زدن نمونه و خیلی از مراحل آماده سازی پر دردسر، اطلاعات دیجیتال از هندسه، خواص فیزیکی و بسیاری دیگر از ریزساختارهای درونی اجسام، با دقت میکرومتر ارائه می کند.
وی اشاره کرد: این تجهیزات زمینه ساز ایجاد اشتغال و برطرف شدن نیاز پژوهشگران، دانشگاهیان، صاحبان صنعت و آزمایشگاه ها به تصاویر سه بعدی میکروسی تی شده است.


منبع:

1400/06/04
12:47:53
5.0 / 5
1394
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد