نکسترو
یك بررسی پنج ساله نشان داد

روند روبه رشد مرگ ومیر ناشی از دیابت در ایران

روند روبه رشد مرگ ومیر ناشی از دیابت در ایران

به گزارش نکسترو بررسی های یک مطالعه در بازه زمانی سالهای 1385 تا 1389 نشان داد که روند مرگ ومیر ناشی از دیابت در حال افزایش می باشد. فوت ناشی از دیابت در زنان بیشتر از مردان و در مناطق شهری، بیشتر از مناطق روستایی است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دیابت همچون بیماری های متابولیکی و یک اختلال چند عاملی است که با افزایش مزمن قند خون مشخص می شود. این بیماری ناشی از اختلال ترشح و عمل انسولین و یا هردوی آن هاست.

دیابت یکی از چالش های بهداشتی دهه های اخیر است که بار اقتصادی فراوانی را به جامعه تحمیل می کند. به علت آمار روبه افزایش این بیماری، سازمان جهانی بهداشت آنرا بعنوان یک اپیدمی نهفته اعلام نموده است. صاحب نظران معتقدند تغییر سبک زندگی افراد و مدرن شدن جامعه بیشترین تأثیر را درافزایش بروز دیابت داشته است.

با توجه به اهمیت این بیماری، پژوهشگران با انجام یک مطالعه وضعیت مرگ ناشی از دیابت را در ایران و در یک بازه زمانی پنج ساله بررسی کردند.

این مطالعه با استفاده از داده های مرگ در ایران بین سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ که توسط وزارت بهداشت انتشار یافته است، انجام شد. این داده ها از راه منابع مختلف مانند سازمان ثبت احوال، گورستان ها، بیمارستان ها و خانه های بهداشت، از جانب مرکز اطلاعات و تحقیقات کاربردی و پژوهشی وزارت بهداشت جمع آوری و سپس یک پارچه سازی شده است.

بررسی های این پژوهش نشان داد که در طول پنج سال مطالعه، ۲۷ هزار ۴۱۸ مورد فوت به دلیل دیابت در ایران رخ داده است که ۵۴.۹ درصد از آن در ارتباط با زنان و ۴۵.۱ درصد از آنها مردان بوده اند. طبق این بررسی ها؛ کم ترین میزان فوت ناشی از دیابت در مجموع در هر دو جنس در سال ۱۳۸۵ و بیشترین آن در سال ۱۳۸۹ اتفاق افتاده است.

این یافته ها از آن حکایت می کند که روند مرگ به علت دیابت در این بازه زمانی روبه افزایش است و بین سالهای مطالعه اختلاف معناداری در تعداد مرگ از دیابت وجود داشت. در مطالعات قبلی هم عنوان شده که در همه کشورها، بخصوص کشورهای درحال توسعه، تعداد مرگ ناشی از دیابت در حال افزایش می باشد.

بر اساس نتایج به دست آمده از این مطالعه؛ تعداد مرگ ومیر به علت دیابت بین زن و مرد اختلاف مفهوم داری داشت. به صورتی که در تمام سال ها مرگ به علت دیابت در زنان به صورت معناداری بیشتر از مردان بود. شیوع بیشتر دیابت در زنان و شیوع بیشتر چاقی در زنان؛ بعنوان یک ریسک فاکتور دیابت، می توانند از علل مرگ بالابه علت دیابت باشند.

طبق یافته های این مطالعه؛ در بازه زمانی بررسی شده، میزان مرگ ناشی از دیابت در مناطق شهری خیلی بیشتر از مناطق روستایی بوده است. افزایش شهرنشینی، تغییر الگوی زندگی، سبک تغذیه ای و کم تحرکی یکی از علل شیوع بالاتر دیابت در مناطق شهری و در نتیجه مرگ ناشی از آن است.

در این بررسی؛ کم ترین میزان مرگ به علت دیابت در ارتباط با گروه سنی پنج تا ۱۴ سال و بیشترین میزان آن در گروه سنی بالای ۷۰ سال است.

این مطالعه نشان داد که بیشترین علت فوت، در ارتباط با دیابت غیروابسته به انسولین با ۴۰ درصد از مجموع فوت شدگان بود و بعد از آن مرگ به علت سایر اختلالات در رابطه با دیابت با ۳۰.۸ درصد و کم ترین تعداد هم در ارتباط با دیابت وابسته به انسولین با ۲۹.۲ درصد کل فوت شدگان بود.

خروج از الگوهای غذایی سنتی و دریافت رژیم های غذایی با چربی اشباع شده و کربوهیدرات های تصفیه شده؛ عوامل مهمی در افزایش میزان چاقی و دیابت هستند.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ با عنایت به افزایش جمعیت مسن، روند رو به رشد شهرنشینی، تغییر الگوی غذایی و سبک زندگی در ایران، نیاز است برنامه ریزی، آموزش و انجام آزمایشاتی برای پیشگیری، تشخیص و درمان زو دهنگام دیابت صورت گیرد.

درانجام این تحقیق الناز جعفروند پژوهشگر گروه تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی تهران، امین عطایی از گروه آمار و اقتصاد بهداشت معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ساره عدالتی پژوهشگر انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بهار سالجاری به صورت مقاله علمی با عنوان «اپیدمیولوژی روند مرگ به علت دیابت در ایران» در نشریه افق دانش؛ فصل نامه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی گناباد، انتشار یافته است.
1400/06/01
09:56:10
5.0 / 5
1036
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد