نکسترو
پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت پاسخ دادند:

داروهای بی حسی و بیهوشی، چه تاثیری بر واکسن کرونا دارند؟

داروهای بی حسی و بیهوشی، چه تاثیری بر واکسن کرونا دارند؟

نکسترو: بررسی ها نشان میدهد که شواهدی درباب تداخل داروهای بی حسی با اثرات ایمنی زایی واکسن کووید-19 وجود ندارد. در دستورالعمل های بین المللی نیز انجام مداخلات درمانی که نیاز به بی حس کننده دارند، بعد از تزریق واکسن کووید-19 بلامانع است. در مورد انجام بیهوشی اما سفارش شده در صورت امکان، جراحی را تا زمان به دست آمدن ایمنی کامل از واکسیناسیون به تأخیر انداخت.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، در برخی مداخلات درمانی و اعمال جراحی از داروهای بی حس کننده استفاده می شود. این داروها برای بی حس کردن مناطق خاص بدن و یا ایجاد خواب، کاربرد دارد تا از درد و ناراحتی پیشگیری کند. بی حس کننده های موضعی و بیهوش کننده های عمومی دو نوع رایج از این داروها هستند.

با توجه به افزایش پوشش واکسیناسیون کووید-۱۹ در کشور، ممکنست در مواردی نیاز باشد که برخی افراد بلافاصله بعد از انجام واکسیناسیون، مجبور به انجام درمان هایی باشند که در آن نیاز به استفاده از بی حس کننده ها است. بنا بر این این سوال به وجود می آید که آیا استفاده از داروهای بی حسی، بعد از تزریق واکسن کووید-۱۹ سبب کم اثر یا بی اثر شدن واکسن می شود؟

پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت جمهوری اسلامی ایران با تهیه یک گزاره برگ، تداخل دسته اول از داروهای بی حس کننده یعنی بی حس کننده ها را بر اثرات ایمنی زایی واکسن بررسی کردند.

بررسی های انجام شده نشان میدهد که مطالعات و شواهدی که بطور مستقیم اثر داروهای بی حس کننده را بر ایمنی زایی واکسن کووید-۱۹ بررسی نموده باشد، وجود ندارد. در عین حال؛ هیچ شواهدی نیز وجود ندارد که نشان دهد استفاده از داروهای بی حسی موجب تداخل در اثرات ایمنی زایی واکسن کووید-۱۹ می شود.

در دستورالعمل مرکز پیشگیری و کنترل بیماریهای آمریکا (CDC)، انجام مداخلات درمانی مانند دندان پزشکی و یا کولونوسکوپی (که در آنها نیاز به استفاده از داروهای بی حسی وجود دارد)، بعد از انجام واکسیناسیون کووید-۱۹ مجاز شناخته شده است. بااینکه در این دستورالعمل ها سفارش شده است که جراحی ها که به عمدتا در آنها از داروهای بیهوش کننده استفاده می شود، در صورت امکان به دو هفته پس از تزریق واکسن موکول گردد. علت این مساله رسیدن به حداکثر سطح ایمنی و همین طور کاهش اثر استرس ناشی از جراحی بر سیستم ایمنی بدن است و نه کاهش اثر واکسن.

بنابراین می توان اظهار داشت که برمبنای شواهد محدود موجود، داروهای بی حس کننده منجر به کاهش اثرات ایمنی زایی واکسن کووید-۱۹ نمی شوند. بااینکه دراین زمینه نیاز است که مطالعات کافی و دقیق در سطح جهانی صورت گیرد.

انجمن بیهوشی آمریکا، نیز در پاسخ به این پرسش که آیا انجام بیهوشی در کارکرد واکسن تداخل به وجود می آورد یا نه، این بیانیه را منتشر نموده است: تا حالا شواهدی منتشر نشده است که در خصوص تأثیر بیهوشی بر کارکرد واکسن باشد. با این وجود به سبب اینکه ممکنست جراحی عوارض استرس زا داشته باشد، بهتر است پس از مبتلاشدن به کووید-19، انجام جراحی تا بهبود کامل کووید-19 به تأخیر بیافتد یا پس از ایمنی کامل پس از واکسیناسیون صورت گیرد. اما این انجمن ممانعتی بر انجام جراحی در زمان واکسیناسیون ارائه نکرده است.

بر همین اساس پژوهشگران موسسه ملی تحقیقات سلامت نتیجه می گیرند که باتوجه به شواهد محدود موجود، استفاده از داروهای بی حس کننده منجر به کاهش اثرات ایمنی زایی واکسن کووید-19 نمی گردد.

این پژوهشگران در مورد انجام بیهوشی برای جراحی می گویند: تداخلی بین مصرف داروهای بیهوشی و عملکرد واکسن شواهدی به دست نیامده است، اما سفارش شده در صورت امکان جراحی را تا زمان به دست آمدن ایمنی کامل از واکسیناسیون، به تأخیر انداخت.

گزاره برگ پاسخ سریع به سوالات کووید-۱۹ توسط موسسه ملی تحقیقات سلامت جمهوری اسلامی ایران و به سفارش معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شده است.

این گزاره برگ مرور سریع مطالعات موجود است و دستورالعملی تخصصی نیست و در استفاده از مطالب آن باید این مساله مورد توجه قرار گیرد.

منبع:

1400/05/20
23:42:57
5.0 / 5
1209
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد